عمر آزادسازی سهام عدالت به دولت فعلی قد می دهد؟

عمر آزادسازی سهام عدالت به دولت فعلی قد می دهد؟ آنی بازار: میتوان گفت آزادسازی سهام عدالت یکی از بزرگترین و پرچالش ترین اتفاقاتی بود که بازار سرمایه در سال 1399 شاهد آن بود. داستانی که نه فقط اختتام خوبی نداشت بلکه به یکی از عوامل ریزش بازار سرمایه هم تبدیل شد و هنوز تکلیف آن بطور کامل روشن نشده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، نهم اردیبهشت سال قبل بود که در ایام سبز بازار سرمایه، پروسه آزادسازی سهام عدالت اجرا شد و به سهام داران این اختیار داده شد که یکی از دو روش مستقیم و غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند. بر این اساس از میان ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم و مابقی روش غیرمستقیم را انتخاب کردند تا سهام دار شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت شوند.
از عرش به فرش ارزش سهام عدالت
البته پروسه آزادسازی یک جا صورت نگرفت و مشمولان میتوانستند در ابتدا ۳۰ و سپس ۶۰ درصد سهام خودرا بفروشند. این درحالی بود که بازار در ایام اوج خود به سر میبرد و ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه یک میلیون تومان تا بیش از ۲۰ میلیون تومان نیز بالا رفته بود. همین جذابیت قیمت موجب شد تا خیلی از افراد نسبت به فورش سهام خود اقدام نمایند و فشار فروش سهام عدالتی ها مزید بر علت ریزش بازار سرمایه شد.
به طوریکه نه فقط ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه یک میلیون تومان به کم تر از ۱۰ میلیون تومان رسید بلکه خیلی از افرادی که سهام عدالت خودرا برای فروش گذاشته بودند نتوانستند سهام خودرا بفروشند. برای اینکه بازار در صف فروش قفل شد. در نهایت نیز سازمان بورس و اوراق بهادار در آبان ماه سال قبل فروش سهام عدالت را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد و همچنان با وجود این که بازار سرمایه در حال حرکت به سمت ثبات است این ممنوعیت همچنان وجود دارد.
سناریوی جدید سازمان بورس و آخر عمر دولت
البته به نظر میرسد سازمان بورس و اوراق بهادار سناریوی جدیدی برای سهام عدالت در نشر گرفته است. آنطور که محمدعلی دهقان دهنوی- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آخرین اظهارات خود اعلام نموده مقرر است فروش سهام عدالت تدریجی شروع شود. بگفته وی باید کوشش کرد تا این مبادرت به صورت ماهانه و با درصدهای کم اجرائی شود.
دهقان تاکید کرده است که به هیچ عنوان لازم نیست که یکباره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازی شود، دراین زمینه می توان بمنظور جلوگیری از تاثیر منفی آن بر معاملات بورس در هر مرحله یک درصد از آنرا در بازار آزادسازی نماییم.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد زمان اجرائی شدن برنامه های در دستور کار سازمان بورس برای فروش سهام عدالت نیز گفته است که زمان اجرائی شدن این تصمیمات وابسته به وضعیت بازار است، هر لحظه که حس گردد این اقدامات تاثیر منفی را بر بازار می گذارد اجرای آنها متوقف خواهد شد.
این تصمیمات درحالی گرفته شده است که نه فقط هنوز تکلیف آزادسازی ۴۰ درصد دیگر سهام عدالت معین نیست و تنها یک هفته تا عمر دولت فعلی باقی مانده است بلکه حرکت بازار سرمایه همچنان کجدار و مریز است و به نظر نمیرسد بازار قابلیت عرضه حتی یک درصد از سهام عدالت را هم داشته باشد.
منبع:

1400/05/08
14:09:22
5.0 / 5
168
تگهای خبر: ارز , ارزش , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش