وضعیت قیمت، واردات و دپوی روغن

وضعیت قیمت، واردات و دپوی روغن آنی بازار: افزایش واردات روغن، دپوی بیش از 1.2 تنی انواع آن در گمرک و بنادر و البته افزایش قیمت تا 100 درصدی، گزارشی از وضعیت تورم و واردات این کالای اساسی مشمول ارز 4200 تومانی است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، روغن همچون اقلامی است که به ویژه از نیمه دوم سال قبل با افزایش قیمت و گاها کمبود در بازار مواجه گردید و همیشه در میان اقلام خوراکی بالاترین میزان تورم را به خود اختصاص داده بود تا این که در ماه گذشته بالاخره از صدر تورم پایین آمد و جای خودرا به کالاهای دیگر داد.
فروش روغن مایع تا ۲۳ هزار تومان
با این وجود همچنان افزایش قیمت روغن نسبت به قبل قابل توجه است؛ بطوریکه آمار مرکز آمار نشان میدهد هر بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع در مرداد سال جاری تا مرز ۲۳ هزار تومان هم فروش رفته و به طور متوسط ۱۷ هزار و ۶۵۰ تومان قیمت داشته است.
بر این اساس روغن مایع که در مرداد سال قبل هر بطری حدود ۹۳۰۰ تومان قیمت داشته، ۸۹.۷ درصد گران شده است.
روغن جامد ۱۱۰ درصد گران شد
در ارتباط با روغن جامد نیز هر یک کیلو در مرداد پارینه حدود ۱۰ هزار تومان فروش رفته ولی در همین ماه امسال بیش از ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت خورده و متوسط فروش ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان بوده است، بدین سبب افزایش قیمت روغن جامد نسبت به سال قبل بالای ۱۱۰ درصد ثبت شده است.
اما در مورد با واردات روغن دو کالا مطرح است؛روغن خام و دانه های روغنی که البته هر دو مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی می شود.
افزایش تا ۴۰۷ درصدی واردات روغن خام
بررسی آمار گمرک نشان میدهد که در حدود چهار ماهه ابتدایی سال جاری بیش از ۶۷۹ هزار تن روغن خام و خوراکی به ارزشی حدود ۸۷۵.۴ میلیون دلار وارد ایران شده که از لحاظ وزنی ۲۰۵ و ارزش ۴۰۷ درصد نسبت به همین دوره در سال قبل افزایش واردات دارد.
همین طور تا نیمه شهریور ماه سال جاری میزان موجودی و آنچه که در شناورها به بنادر رسیده از این حکایت دارد که حدود ۶۷۰ هزار تن روغن خام در گمرک و بنادر موجود بوده است.
دپوی ۵۸۳ هزار تنی دانه های روغنی
در ارتباط با واردات دانه های روغنی نیز در حدود چهار ماه ابتدایی سال جاری ۷۹۴.۶ هزار تن به ارزش بیش از ۵۳۷.۵ میلیون دلار واردات صورت گرفته که ۶۳ درصد از نظر وزن و ۱۲۲ درصد از لحاظ ارزش نسبت به سال قبل رشد دارد.
حدود ۵۸۳.۱ هزار تن نیز موجودی دانه های روغنی و آنچه که از این کالا در شناورها وجود داشته تا نیمه شهریور ماه در گمرک و بنادر گزارش شده است.
بر این اساس هم اکنون بیش از ۱.۲میلیون تن از انواع روغن و دانه های روغنی در گمرک و بنادر موجود است.
منبع:

1400/06/23
10:29:09
5.0 / 5
195
تگهای خبر: ارز , ارزش , افزایش قیمت , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش