گزارش عملکرد امور مالیاتی به قوه قضاییه ارسال شد

گزارش عملکرد امور مالیاتی به قوه قضاییه ارسال شد آنی بازار: نمایندگان مجلس شورای در بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی درباره عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور در نحوه تهیه و اجرای طرح جامع مالیاتی و هوشمندسازی با ارسال این گزارش به قوه قضاییه موافقت کردند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، بعد از استماع گزارش کمیسیون اقتصادی درباره عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور گزارش کمیسیون اقتصادی با ۱۸۶ رای با ارجاع این گزارش به قوه قضاییه موافقت کردند.
در این گزارش از طرف غلامرضا مرحبا سخنگوی کمیسیون اقتصادی قرائت شد، آمده است: اصلاح نظام مالیاتی کشور در امتداد سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از طرف رهبر معظم انقلاب و اصلاح ساختار بودجه امری اجتناب ناپذیر است. این اصلاح ساختار نظام مالیات ستانی باید به شکلی باشد که درآمدهای مالیاتی بعنوان با اهمیت ترین منبع درآمدی پایدار دولت در منابع بودجه عمومی دولت شناخته شود. از همین رو استقرار و اجرای طرح جامع مالیاتی بمنظور هوشمندسازی و تحول نظام مالیاتی کشور شرط لازم و ضروری برای تحقق اهداف مالیاتی مذکور است.
طرح جامع مالیاتی از سال ۱۳۸۱ شروع شد و بر طبق گزارش های حسابرسی تا آخر سال مالی ۱۳۹۷ بیش از ۱۵ هزار میلیاردریال اعتبار برای آن مصوب شده است ولی اهداف طرح شامل افزایش درآمدهای مالیاتی، کاهش هزینه های عملیاتی وصول مالیات، افزایش رضایت صاحبان کسب وکار (تسهیل فصای کسب و کار)، شفاف سازی و هوشمندسازی نظام مالیاتی محقق نشده است.
کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در بررسی های اولیه انحرافات و تخلفاتی در اجرای طرح مذکور همچون اشکالات موجود در انعقاد و اجرای قراردادهای مربوطه، عملکرد و کارایی طرح و همین طور وابسته شدن طرح به کشورهای بیگانه را احصا و اعمال ماده (۲۳۴) بخشنامه داخلی را تقاضا کرد که اینک گزارش رسیدگی به این تقاضا – ارجاع شده به کمیسیون اقتصادی- جهت قرائت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.
تهیه و اجرای طرح جامع مالیاتی موضوع ماده (۵۹) قانون برنامه سوم توسعه کشور می بایست با تمرکز بر سه پروسه اساسی شامل ۱- شناسایی و ردگیری جریان اطلاعات فعالان اقتصادی ۲- پردازش اطلاعات و تشخیص و محاسبه مالیات و ۳- وصول مالیات حقه، منجر به اقتصاد مبتنی بر مالیات و بدون فروش سرمایه های ملی شود. از انجا که طبق مطالعات تطبیقی تحقق این اهداف منوط به استقرار نظام یکپارچه مالیاتی می باشد، طرح جامع مالیاتی در سه فاز اصلی به شرح زیر تعریف شد:
فاز اول- تدوین نقشه راه و تهیه نرم افزار سامانه یکپارچه مالیاتی که در نتیجه آن شرکت دیلویت کانادا عهده دار مطالعات طرح جامع مالیاتی و تدوین نقشه راه و تعریف پروژه های مورد نیاز برای اجرای طرح جامع مالیاتی گردید. این شرکت مشاور با بررسی وضع موجود، چشم انداز مطلوب نظام مالیاتی را تدوین و پروژه های مورد نیاز را تعریف می کند.
فاز دوم- برمبنای پروژه های تعریف شده فوق الذکر سازمان امور مالیاتی قراردادهای بعدی را منعقد نموده و می بایست زیرسامانه های تکمیلی متناسب با این پروژه ها را ایجاد و به سامانه یکپارچه مالیاتی الحاق کند.
فاز سوم- تعریف پروژههای تکمیلی مستمر برای به روز نگه داشتن طرح جامع مالیاتی و سامانه های ذیربط
بررسی ها حاکی از این است که باوجود صرف مبالغی حدود ۸۲۴ میلیارد تومان که ارزش حال آن بسیار بالاتر از مبلغ اسمی آنست، متاسفانه اهداف طرح جامع مالیاتی محقق نشده و عملاً صرفه و صلاح بیت المال رعایت نشده است. از طرفی به سبب عدم استقرار بموقع و کارآمد طرح جامع مالیاتی سالانه صدها هزار میلیارد تومان از سرمایه بین نسلی کشور، بجای درآمدهای پایدار و پاک مالیاتی، صرف اداره امور کشور شده و همین طور مالیات بعنوان یک ابزار تنظیم گری توانمند در خدمت حکمرانی و کارآمدسازی نظام اقتصادی کشور قرار نگرفته و از این حیث به کشور و اقتصاد ملی لطمه های جدی وارد شده است.
متن کامل گزارش را اینجا ببینید.منبع:

1400/07/29
14:27:32
5.0 / 5
223
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش