چه خبر از ETF ها؟

چه خبر از ETF ها؟ آنی بازار: ارزش صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) دولتی یا همان دارایکم و پالایشی یکم، همسو با نوسانات بازار سرمایه صعودی یا نزولی می شود و هم اکنون و با وجود ریزش های پی درپی بازار سرمایه، دارایکم همچنان در سود ایستاده درحالی که پالایشی یکم هنوز هم زیر قیمت روز عرضه معامله می شود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، سال قبل و درحالی که شاخص کل بورس برای گذر از مرز دو میلیون واحد کمین کرده بود، وعده عرضه سه صندوق دولتی در چارچوب ETF از جانب دولتمردان داده و قرار شد صندوق نخست بانکی و بیمه ای، صندوق دوم پالایشی و صندوق سوم خودرویی و فلزی باشد.
دولت بنا داشت باقیمانده سهم خود در بعضی بانک ها، بیمه ها، پالایشگاه ها، شرکتهای خودرویی و فولادی را در بازار عرضه و از این طریق سهام خویش را به مردم واگذار کند. این صندوق ها با ۲۰ تا ۳۰ درصد تخفیف به مردم واگذار شد و هر ایرانی دارای کد ملی می توانست خریدار آنها باشد.
دارایکم هنوز در سود است
بر این اساس، صندوق اول با نام دارا یکم در اوایل تابستان سال قبل عرضه و در سوم تیرماه قابل معامله شد. در واقع وزارت امور اقتصادی و دارایی از راه این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانکهای ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین را واگذار کرد.
در پذیره نویسی صندوق دارایکم بیشتر از چهار میلیون نفر مشارکت کردند. صندوقی که هم راستا با روزهای صعودی بازار سرمایه، بازدهی قابل ملاحظه ای داشت و تا ۲۰۰ درصد سود هم پیش رفت.
سوددهی دارایکم بگونه ای بود که حتی با وجود سقوط چشم گیر شاخص کل بورس از دو میلیون واحد به کمتر از یک میلیون واحد، این صندوق همچنان در سود قرار داشت.
در حال حاضر هم ارزش این صندوق در زمان نگارش این گزارش بیشتر از روز عرضه بوده و با قیمت ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان معامله می شود. این درحالی است که واحدهای این صندوق ماه گذشته ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان معامله می شدند.
پالایشی یکم زیر قیمت روز عرضه
مسیر سوددهی پالایشی یکم از همان ابتدا کاملا از دارایکم جدا شد. پالایشی یکم باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس بود که عرضه آن با اختلاف بین وزارت نفت و وزارت اقتصاد کلید خورد و بهانه ای برای ریزش بازار شد!
این صندوق ارائه شد اما عرضه آن همزمان با ریزش بازار بود. هر واحد این صندوق هم در روز عرضه ۱۰ هزار تومان قیمت داشت اما در ایام ریزشی بازار به ۵۰۰۰ تومان، یعنی نصف قیمت روز عرضه هم رسید.
در حال حاضر هم این صندوق با قیمت ۷۳۰۰ تومان معامله می شود درحالی که یک ماه قبل ۶۷۰۰ تومان قیمت داشت.
وعده ها و انتظارات محقق نشده
این درحالی است که محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار بارها اعلام نموده بود که سهم های دولتی هم باید دارای بازارگردان باشند و دولت هم مانند هر ناشر دیگری باید از سهم خود حمایت کند؛ اتفاقی که هنوز محقق نشده است.
از طرفی قرار شد سهم جدید پالایشی یکم یا سهم های دیگر به سهام داران ETF هبه شود. وعده ای که قرار بود به تصویب سران قوا برسد اما از حدود هفت ماه قبل تا کنون در خاموشی فرورفته و دیگر خبری از جبران خسارت خریداران ETF های دولت نشد.1400/09/01
22:37:36
5.0 / 5
212
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش