رئیس سازمان بورس خبر داد

دامنه نوسان را باز می نماییم

دامنه نوسان را باز می نماییم آنی بازار: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور از برنامه ریزی برای باز کردن دامنه نوسان در این بازار آگاهی داد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، مجید عشقی در صبحانه کاری مشترک با اعضای اتاق تجاری تهران اظهار نمود: ما در این تردیدی نداریم که باید موضوع بازکردن دامنه نوسان در دستور کار قرار گیرد اما این مساله باید به شکل تدریجی و در یک زمانبندی خاص صورت گیرد که اساسا در برنامه های ما جا دارد.
وی با اشاره به اینکه تا چند سال قبل تعداد فعالان بازار سرمایه در ایران بسیار محدود بود، توضیح داد: از سال ۱۳۸۴ تا حدود سه سال قبل ذینفعان بازار بسیار محدود بودند و تعداد آنها حتی به سه میلیون نفر نیز نمی رسید، اما در دو سال قبل ناگهان تعداد فعالان این بازار به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرد و به مرز ۶۰ میلیون کد بورسی رسید.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با اشاره به لزوم هماهنگ شدن زیرساخت های بورس با افزایش تعداد فعالان در این بازار اشاره کرد: از نظر ما قانون تجارت و تعدادی از مقررات موجود جوابگوی نیازهای فعلی نیست. بعنوان مثال در قانون تجارت قید شده که شرکتها هشت ماه فرصت پرداخت سود دارند اما باتوجه به تکنولوژی های جدید چنین گزینه ای در وضعیت فعلی عملا اهمیتی ندارد.
عشقی افزود: امروز با حدود ۶۰ میلیون سهامدار و ۸۰۰ ناشر توزیع سود نقدی یکی از معضلات مهم بورس شده است برای اینکه تا چند سال قبل یک شرکت تنها چند هزار سهامدار داشت اما با افزایش جدی فعالیت ها در این عرصه توزیع سود نقدی مستقلا به یک چالش تبدیل گشته است.
وی با اشاره به برنامه ریزی بورس برای شرکت های پروژه محور اظهار نمود: دراین زمینه پذیره نویسی اولین شرکت انجام شده که باتوجه به دستورالعمل های سختگیرانه قدری طولانی بنظر می رسد اما اساسا یکی از برنامه های اصلی ما استفاده از ظرفیت این شرکتها خواهد بود.
بگفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، این سازمان در جریان است که اعتماد مردم به بورس تا حدی از بین رفته که این مساله تحت تاثیر عوامل زیادی در سال قبل بوده است. این امیدواری وجود دارد که امسال با حمایت دولت و حتی لحاظ کردن شرایط بورس در بودجه اعتماد از دست رفته مردم بار دیگر باز گردد.
عشقی درباره دامنه نوسان نیز توضیح داد: دامنه نوسان چند بعد متفاوت دارد یکی از مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم بحث قیمت گذاری دستوری است که حذف محدودیت ها در دامنه نوسان را نیز با مشکل مواجه می کند.
بگفته وی بورس با بازکردن دامنه نوسان مخالفتی ندارد اما اجرای این پروسه زمانبر خواهد بود و باید در قالب یک برنامه مدون نهایی شود.
منبع:

1400/09/13
16:12:00
5.0 / 5
272
تگهای خبر: بازار , بورس , تجاری , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش