آخرین وضعیت فروش اموال مازاد دولت

آخرین وضعیت فروش اموال مازاد دولت آنی بازار: مدیرکل مدیریت اموال و دارایی های دولت در وزارت اقتصاد با اعلان اینکه معادل 2637 ملک مازاد به ارزش تقریبی 28 هزار میلیارد تومان وجود دارد، آخرین وضعیت فروش اموال مازاد دولت و موانع آنرا نیز اعلام نمود.


فاطمه وظیفه دادگر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بخشنامه کردیم که دستگاهها و وزارتخانه ها خصوصاً وزارت علوم و وزارت کار و رفاه اجتماعی و تابعین آنها چون دانشگاه ها، سازمان تامین اجتماعی، سازمان فنی و حرفه ای، چه بصورت شفاهی یا چه بصورت کتبی در امتداد فروش اموال مازاد خود همکاری نمی کنند و مصوبه های وزارت اقتصاد دراین زمینه را اجرا نمی کنند.
چرا مزایده ۲۴۰۰ ملک به نتیجه نرسید؟
وی با اعلان اینکه مقررات مربوط به فروش اموال دولت انعطاف ندارد، اضافه کرد: از طرف دیگر، نزدیک ۲۴۰۰ میلیارد تومان اموال مازاد داشتیم که به مزایده گذاشته شدند اما برنده نداشتند و علت آن این است که این املاک بزرگ و با ارزش هستند و خریداران آنها نمی توانند بصورت یکجا این مبلغ را پرداخت کنند و امکان تقسیط و مهلت به خریداران این املاک در قانون برای پرداخت مبالغ وجود ندارد.
این مقام مسئول در وزارت اقتصاد افزود: در قوانین پیش بینی هایی برای فروش و مزایده اموال مازاد دولت صورت نگرفته است. از دیگر موانع فروش این اموال، تغییر کاربری آن هاست که وزارت راه و شهرسازی در قانون جهش تولید قید کرده است که املاک اختصاصی دولت که در اختیار دستگاه هاست، برای ساخت مسکن ارائه شود و تا آن زمان که تغییر کاربری املاک مازاد دولت صورت نگیرد، عملا نمی توان انتظار داشت که این املاک برای فروش به مزایده گذاشته شوند.
تغییر کاربری؛ بزرگترین چالش فروش اموال مازاد
دادگر بیان کرد: خیلی از پرونده های فروش اموال مازاد پشت در کمیسیون ماده ۵ بلاتکلیف هستند. هم اکنون، ۲۶۳۷ ملک که مشکلات حقوقی ندارند و سند مالکیت دارند، وجود دارد که وزارت اقتصاد مجوز فروش آنها را صادر کرده است اما انجام فروش آنها به تغییر کاربری، شرایط لازم برای تحقق مزایده، اصلاحات قانون و جذب خریداران وابسته است که تا حالا این موانع حل نشده است. املاک دولت بدین ترتیب است که مالک، دولت جمهوری اسلامی ایران است و ملک هایی هستند که دولت آنها را بمنظور بهره برداری و انجام وظایف در اختیار وزارتخانه ها و دستگاه های خود قرار داده است.
کدام دستگاهها بیشترین ملک مازاد را دارند؟
مدیر کل مدیریت اموال و دارایی های دولت در وزارت اقتصاد با اعلان اینکه پروسه فروش اموال مازاد از شروع تا اختتام با مقاومت دستگاهها مواجه می شود، اظهار داشت: در امتداد فروش اموال مازاد به شرکت های دولتی و بانکها ورود نکردیم و این اموال فقط اموالی هستند که در اختیار دستگاهها و وزارتخانه ها برای بهره برداری قرار گرفته است. ارزش املاک مازاد شناسایی شده حدودا ۲۸ هزار میلیارد تومان است و این رقم بدست آمده، برآوردی و تخمینی است.
وی با بیان این که همه دستگاهها دوستدار املاک هستند و املاک بسیاری دارند، بیان کرد: عمده دستگاهها و نهادهایی که دارنده اموال مازاد هستند، شامل دانشگاه ها، وزارت بهداشت، جهاد کشاورزی، نیروهای مسلح و... می شود.
منبع:

1400/10/28
16:52:50
5.0 / 5
326
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش