گزارش آنی بازار به نقل از مهر؛

آغاز فصل جابجایی اجاره نشین ها، اجاره بها همچنان با مبالغ بهمن ۹۷

آغاز فصل جابجایی اجاره نشین ها، اجاره بها همچنان با مبالغ بهمن ۹۷ آنی بازار: در حالی طی چند روز آتی، فصل جابجایی مستأجران آغاز می شود كه باوجود تمایل موجران به افزایش اجاره، به سبب كاهش شدید تقاضا، مالكان فعلا با ارقام بهمن ماه سال قبل، مبادرت به عقد قرارداد می كنند.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، بررسی های میدانی نشان داده است با آغاز اردیبهشت ماه، فصل جابجایی مستأجران شروع شده و تا چند روز ابتدایی مهرماه باز ادامه دارد. در این بازه زمانی، خانوارهای اجاره نشین برمبنای بُعد خانوار، تعداد فرزندان و موقعیت تحصیلی آنها، زمان جابجایی مسكن اجاره ای خودرا انتخاب می كنند كه در این زمینه، رخدادهای اجتماعی مانند زمان اتمام سال تحصیلی، تاریخ برگزاری كنكور و مدرسه محل تحصیل فرزندان در سال آینده، پیك زمانی جابجایی مستأجران را مشخص می كند.
چرا بازار رهن و اجاره در ركود فرو رفته است؟
با این حال، برخی مشاوران املاك در گفتگو با خبرنگار مهر، از كاهش شدید تقاضای اجاره در ایام اخیر به علت كاهش قدرت پرداخت اجاره بها از طرف خانوارها خبر می دهند؛ به شكلی كه خیلی از مشاوران املاكی كه در زمان ركود بازار مسكن در بخش خرید و فروش در سال های گذشته، بیشترین درآمد خودرا از محل امضای قراردادهای رهن و اجاره كسب می كردند، در سه ماه اخیر، علاوه بر افت سنگین تعداد قراردادهای خرید و فروش، با كاهش شدید قراردادهای رهن و اجاره باز روبرو بوده اند.
با توجه به اینكه امسال آغاز ماه مبارك رمضان همزمان با اواخر اردیبهشت ماه خواهد بود، به نظر می آید چند روز زودتر و در ایام پایانی فروردین ماه، جابجایی خانوارهای اجاره نشین به اوج می رسد و در طول این ماه مبارك، از حجم جابجایی ها تا حدودی كم می شود و سپس، پس از تعطیلات چند روزه عید فطر، بار دیگر نقل و انتقالات مستأجران با یك حجم گسترده ای از سر گرفته می شود.
بازار كشش افزایش مجدد اجاره بها را ندارد
برخی مشاوران املاك در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره افزایش اجاره بها به این نكته اشاره می كنند كه در دور نخست نقل و انتقالات مستأجران و تا قبل از آغاز ماه مبارك رمضان، ارقام اجاره بها همچنان با قیمت های بهمن و اسفند ماه سال قبل از طرف موجران و مالكان به خصوص در واحدهای بزرگ مقیاس، گران قیمت و لوكس اعلام شده و شاهد امضای قراردادهای اجاره با افزایش بسیار اندك در واحدهای با سن بنای كمتر از ۵ سال یعنی كوچك مقیاس ها و مصرفی در مناطق مركزی و متوسط نشین پایتخت خواهیم بود؛ ضمن اینكه بازار اجاره بها به علت آنكه پارسال رشد زیادی داشته و فشار زیادی به خانوارها و مستأجران وارد شده، فعلاً كشش افزایش قیمت مجدد امسال وجود ندارد.
به گفته این مشاوران املاك، دور دوم نقل و انتقالات اجاره نشین ها سپس ماه مبارك رمضان یا حتی سپس كنكور سراسری آغاز می شود.
كدام مناطق رهن كامل متری یك میلیون تومان محاسبه می شود؟
بررسی های میدانی نشان داده است هم اكنون در مناطق میانی و پایین تر از مركز شهر، اجاره بها از طرف مالكان برای عرضه به صورت رهن كامل، همچنان در بعضی محله های با شاخصه های فرهنگی نه چندان مناسب خانوارها، متری یك تا ۱.۱ میلیون تومان محاسبه می شود كه تقریباً با ارقام سال گذشته، برابری می كند؛ بعنوان مثال در جنوب منطقه ۱۰ و در نزدیكی شمال منطقه ۱۶ تهران، واحد ۴۵ متری در خیابان نواب و محله سینا، بین ۴۳ تا ۴۸ میلیون تومان عرضه می شود.
مناطقی كه رهن كامل، بین متری ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان است
با این حال با عنایت به افزایش قیمت مسكن در دو ماه پایانی سال گذشته، برخی موجران باز مبادرت به افزایش اجاره بها كردند كه در نتیجه هم اكنون، در بعضی محله های با شاخصه های فرهنگی مناسب تر برای خانوارهای طبقه متوسط، معیار واگذاری واحد مسكونی به صورت رهن كامل (و سپس محاسبه آن به صورت رهن و اجاره) به متری ۱.۵ تا ۱.۷ میلیون تومان رسیده است. بعنوان مثال یك واحد مسكونی ۵۵ متری واقع در طبقه همكف در ابتدای خیابان بهبودی، تقاطع خیابان آزادی با پاركینگ در بازه ۷۰ تا ۹۰ میلیون تومان (بسته به سن بنا یا دیگر خاصیت ها) از طرف موجران عرضه می شود.
محاسبه رهن كامل در مناطق متوسط نشین، متری ۲ میلیون تومان
همچنین در دو منطقه ۵ و ۸ (به عنوان نماد مناطق خانوارهای متوسط نشین در غرب و شرق تهران) باز در واحدهای مسكونی با سن بنای بالای ۵ سال، شاخص و معیار موجران و مالكان برای عرضه واحد مسكونی به صورت رهن كامل، متری ۲ میلیون تومان است؛ بعنوان نمونه، یك واحد مسكونی ۷۵ متری ۱۳ سال ساخت، واقع در خیابان پیامبر ۱۵۰ میلیون تومان رهن كامل واگذار می شود. هر چند این ارقام در بعضی مناطق لوكس منطقه دو به خصوص سعادت آباد و شمال شهرك غرب تا حدود زیادی با دیگر محله های منطقه دو متفاوت بوده و ارقام مورد نظر موجران در مواردی با اجاره بها در مناطق ۱ و ۳ پایتخت برابری می كند.
نگاهی به آمار و نحوه توزیع رهن و اجاره در ماه های مختلف سال
اگرچه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۷، متوسط اجاره بها و تعداد قراردادهای اجاره در مناطق مختلف پایتخت را منتشر نكرد، اما بررسی آمارهای منتشره در سال های پیش از آن نشان می دهد، همواره در اردیبهشت ماه با یك روند افزایشی در تعداد قراردادهای اجاره روبرو می باشیم و این موج در ماه های ابتدایی پاییز به شدت كاسته می شود؛ اما در ماه های بهمن و اسفند هر سال تا قبل از آغاز نوروز، بار دیگر شاهد افزایش قراردادهای رهن و اجاره هستیم.
به عنوان نمونه در سال ۹۶ تعداد قراردادهای رهن و اجاره در ماه های اردیبهشت، خرداد و تیر بین ۱۳ تا ۱۴ هزار فقره است؛ اما در دو ماه پایانی پاییز و یك ماه ابتدایی زمستان (آبان، آذر و دی)، تعداد قراردادهای اجاره در تهران به ۸ تا ۹ هزار فقره كاهش یافته است. از نظر قیمتی باز متوسط اجاره بها (بدون در نظر گرفتن ودیعه مسكن) در سال ۹۶ در مناطق گران قیمت پایتخت (منطقه ۱ تا ۵) بین متری ۳۵ تا ۵۰ هزار تومان در نوسان است؛ اما در مناطق مركزی و جنوبی تهران (منطقه ۱۰ تا ۱۹) این شاخص به متری ۱۱ تا ۲۴ هزار تومان كاسته می شود.

1398/01/23
13:15:42
5.0 از 5
4743
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش