یك اقتصاددان:

گرانی خودرو به دلار ربطی ندارد، می خواهند بازار را‬ آشفته كنند

گرانی خودرو به دلار ربطی ندارد، می خواهند بازار را‬ آشفته كنند آنی بازار: باوجود ثبات نسبی در قیمت ارزهای خارجی، قیمت خودرو ها روندی افزایشی را تجربه می كند؛ افزایش قیمتی كه یك اقتصاددان ارتباط آنرا با دلار منتفی می داند و معتقد می باشد كه برخی دست اندركاران و شركت های خودروسازی، خود سیاست آشفته كردن بازار خودرو را در پیش گرفته اند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، افزایش قیمت خودرو در كشور از آن دست مقولاتی است كه در ماه های گذشته بسیار محل ابهام و بحث بوده است. در شرایطی كه قیمت دلار برای ماه ها ثابت بوده است و حتی نسبت به قیمت اوجی كه داشته، ماه هاست كه كاهش شایان توجهی یافته است، قیمت خودرو همچنان بالا است و روند افزایشی آن ادامه هم دارد.
در این رابطه علی خاكساری رفسنجانی - عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی - با اشاره به افزایش اخیر قیمت خودرو های داخلی درباره دلیلهای این مسئله و احتمال تاثیرپذیری آن از افزایش قیمت دلار اظهار نمود: افزایش قیمت خودرو هیچ ارتباطی به گرانی دلار ندارد. كمااینكه دلار در ماه های گذشته نرخ ثابتی داشته اما قیمت خودرو همچنان در حال افزایش می باشد. حتی افزایش ناگهانی قیمت ها در گذشته هم ربطی به دلار نداشت.
خاكساری رفسنجانی با اشاره به اینكه برخی دست اندركاران و شركت های خودروسازی سیاست آشفته كردن بازار خودرو را در پیش گرفته اند، افزود: اصلی ترین عوامل آشفته كردن بازار خودرو، شورای سیاست گذاری خودرو و سازمان حمایت تولیدكنندگان و مصرف كنندگان هستند. شورای سیاست گذاری خودرو متشكل از خودروسازان و قطعه سازان است كه منافع شخصی خودرا دنبال می كنند. از طرف دیگر سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان و وزارت صنعت هم به شدت تحت تأثیر خواسته های سیاست گذاران خودروسازی قرار دارند و به جای اینكه به فكر منافع كلان باشند، صرفاً به منافع خود فكر می كنند.

تولید ساده ترین كاری است كه می شود انجام داد
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاكید بر اینكه خودكفایی در صنعت مفهوم غلطی است، بیان كرد: آن زمانی كه خودروسازان این شعار را مطرح نمودند دانسته یا نادانسته صنعت خودروسازی و چه بسا چه كل صنعت را به این گرداب فعلی وارد كردند.
وی افزود: واقعیت این است كه تولید ساده ترین كاری است كه می شود انجام داد. اتفاقاً هم اكنون بیشترین نگرانی در دنیا بابت بازاریابی برای فروش محصولات است، نه تولید آن. در حالیكه در كشور ما تولید را به مسئله سخت و مهمی تبدیل نموده اند كه امروز نتیجه آنرا می بینیم.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه خودروی پراید كه می گویند ۱۰۰ درصد قطعات آنرا خودمان تولید می نماییم، در واقع ۹۰ درصد آن به خارج وابسته است، اظهار داشت: این قضیه مانند وابستگی صنایع پتروشیمی ژاپن است كه با وجود مستقل بودن كاملاً به نفت ایران وابسته است.
او با تاكید بر لزوم وجود بازار رقابتی برای بهبود كیفیت و قیمت كالاهای تولید شده باز اظهار نمود: چون در حوزه خودرو بازار رقابتی وجود ندارد و مبنا بر اجحاف بر مصرف كننده گذاشته شده است، كوچك ترین مسئله ای در واردات موجب فشار بر تولید می شود.

انحصار تولید به انحصار قطعه سازی تبدیل گشته است
خاكساری رفسنجانی معتقد می باشد مشكلات خودروسازی از انحصار تولید خودرو به انحصار قطعه سازی تغییر كرده است و عده ای قلیل انحصار ورود یا تولید این قطعات را برعهده گرفته اند كه قطعات بی كیفیت را از چین وارد می كنند یا خود، آنها را با كیفیت پایین می سازند.
وی با تاكید بر اینكه وزارت صنعت هم تحت تأثیر قطعه سازان قرار گرفته است، بیان كرد: واقعیت این است كه هم اكنون قطعه سازان در حال بلعیدن خودروسازان هستند آنها در مواقع خاص قطعات را به تولیدكننده نمی دهند تا حداكثر منافع خودرا تأمین كنند.
این استاد دانشگاه در ادامه راهكار برون رفت از این شرایط را باز كردن درهای كشور برای واردات خودرو ارزیابی كرد و افزود: در حوزه خودروسازی هیچ تحریمی وجود ندارد و آنهایی كه دم از تحریم خودرو می زنند، خود دلالان خودرو و دلالان تحریم هستند. ما هم اكنون می توانیم از هر كشوری بهترین قطعات و خودرو ها را وارد نماییم.
منبع:

1398/02/11
13:13:40
5.0 از 5
4739
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش