وقت سرمایه گذاری در بورس رسیده است؟

وقت سرمایه گذاری در بورس رسیده است؟ آنی بازار: خیلی از افرادی كه با سرمایه گذاری در بازار سهام آشنایی ندارند، در روزهایی كه خبر از رونق بازار می شنوند، به این پرسش می رسند كه آیا زمان سرمایه گذاری در بورس فرا رسیده است و آیا می توان در كوتاه مدت و بدون تجربه در معاملات سود خوبی را به دست آورد؟


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، هم در سال قبل و هم از شروع امسال كه قیمت ها در بورس با رشد فزاینده ای مواجه گردید و خبر كانال شكنی های نماگر اصلی بازار در جامعه پیچید، كسانی كه با بازار سهام آشنایی چندانی نداشتند برایشان جذابیت به وجود آمد كه وارد بازار سرمایه شوند و منابع شان را در این بخش سرمایه گذاری كنند؛ اما در مقابل با نظرات متفاوتی مواجه گشتند.
اما پیش از این نظرات، در مرحله اول خوب است كه به دلیلهای مختلف افزایش قیمت ها در بازار سرمایه دقت كنیم تا بدانیم كه چه عواملی موجب ركوردشكنی های فاكتورهای بازار شده و جذابیت سرمایه گذاری در این بازار شده است.
از ماه های پایانی سال ۱۳۹۶ ارزش پول ملی رو به كاهش رفت و در نتیجه قیمت ریال نسبت به دیگر ارزها افت و سبب شد شركت های بورسی كه اغلب صادرات محور هستند از كاهش ارزش پول ملی، سود شناسایی كنند؛ بدین سان كه آنها با مقدار ثابتی صادرات كالا نسبت به سال های گذشته ریال بیشتری عایدشان شد و این مساله سود آنها را (به ریال) افزایش داد.
از جانب دیگر در بازار زمین و مسكن هم شاهد افزایش قیمت بودیم؛ پس بخش عمده دارایی های شركت هایی كه سهام شان در بورس یا فرابورس معامله می شود، زمین و ساختمان و در كل دارایی های ثابت است كه با افزایش قیمت مواجه گردید. این مساله نیز به خودی خود سبب شد كه قیمت دارایی های ثابت شركت ها و به دنبال آن قیمت سهام شان در بورس افزایش یابد.
نكته دیگری كه سبب رونق گرفتن بازار سهام شد، انتظارات از آینده است. همانطور كه می دانیم انتظارات از آینده یكی از متغییر های مهم در علم اقتصاد است. خیلی از اقتصاددانان و فعالان بازار سرمایه پیش بینی هایی از وضعیت اقتصادی دارند كه آن پیش بینی ها می تواند به بازار سهام و ذهنیت معامله گران جهت دهد. این مساله نیز به تنهایی سبب شد قیمت سهم ها تحت تأثیر قرار گیرد.
هم اكنون نیز در بازار سهام دیده می شود كه حتی سهام شركت هایی كه از نظر بنیادی حرفی برای گفتن ندارند با رشد مواجه می شوند و بعضاً سهم هایی كه برای آنها با عنایت به پتانسیل هایشان پیش بینی رشد می شد، افت می كنند. در این میان هر روز شاهد صف های خرید و فروشی هستیم كه هیچ ارتباطی به مقدار تولید و فروش كالا ندارد.
خیلی از دست اندركاران بازار معتقدند كه اخبارهای كلان اقتصادی و سیاسی به این جو روانی دامن زده و بیشتر افراد نه با عنایت به مسائل بنیادی بلكه بیشتر با هدف نوسان گیری مبادرت به خرید و فروش می كنند و جو هیجانی بر موضوعات بنیادی اولویت داده شده است.
در عین حال می دانیم كه ریسك و بازدهی با هم رابطه ای مستقیم دارد و هر چه ریسك بیشتری بپذیریم، می توانیم انتظار داشته باشیم كه بازدهی بیشتری هم به دست آوریم.
در بازار سرمایه نیز هم اكنون انواع ریسك های سیستماتیك و غیر سیستماتیك رشد داشته و سرمایه گذاران در این بازار ریسك های شدیدی را متحمل می شوند.
اما با همه این توضیحات آیا زمان سرمایه گذاری در بازار سهام فرا رسیده است؟ باید اظهار داشت كه زمانی موقع سرمایه گذاری مستقیم در بورس فرا می رسد كه عوامل رشد و افت قیمت ها در بازار سهام را بشناسیم و با ریسك های بازار آشنایی پیدا كرده باشیم. وقتی می توانیم درباره سرمایه گذاری در بازار سهام فكر نماییم كه اصول سرمایه گذاری در آنرا فرا گرفته باشیم. تجربه در معاملات نیز بسیار لازم است و این مساله می تواند در حد علم سرمایه گذاری مهم باشد.
اما افرادی هم هستند كه به هر دلیلی تمایل ندارند با اصول سرمایه گذاری در این بازار به صورت حرفه ای آشنا گردند، این افراد می توانند در صندوق های سرمایه گذاری بورسی سرمایه گذاری كنند، چونكه ریسك این صندوق ها از سرمایه گذاری مستقیم در بازار سهام به مراتب پایین تر است و همین صندوق ها نیز از نظر مقدار ریسك متفاوت می باشد و می توان با عنایت به ذائقه و ریسك پذیری مان از میان این صندوق ها یك نوع را انتخاب نماییم.
منبع:

1398/03/06
19:26:56
5.0 از 5
4720
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش