كارنامه های دانش آموزی هم مشمول مالیات می شوند!

كارنامه های دانش آموزی هم مشمول مالیات می شوند! به گزارش آنی بازار تمبرهای روی كارنامه و گواهینامه دانش آموزان و مدارك كاردانی، كارشناسی، كارشناسی ارشد، دكترا در كنار تمبرهای روی اسناد بانكی مشمول مالیات بر تمبر هستند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، مالیات حق تمبر از انواع مالیات های مستقیم است كه از راه الصاق و ابطال تمبر بر اسناد، اوراق و مدارك به منظور رسمیت بخشیدن با لازم الاجرا نمودن آنها، از مؤدی گرفته می شود. در قانون مالیات های مستقیم مواد ۴۴ تا ۵۱ به این نوع مالیات اشاره دارد.
در ماده ۴۴ این قانون آمده است از هر برگ چك كه از سوی بانك ها چاپ می شود در موقع چاپ دویست (۲۰۰) ریال حق تمبر دریافت می شود. از اوراق دیگر مانند برات و فته طلب (سفته) و نظایر آنها هم نسبت به مبلغ آنها معادل نیم در هزار حق تمبر دریافت می شود (ماده ۴۵) حق تمبر مقرر در این ماده بابت كمتر از ۱۰۰ تومان معادل حق تمبر ۱۰۰ تومان خواهد بود.
بر مبنای ماده ۴۶ از كلیه اسناد تجاری قابل انتقال كه در ایران صادر و یا معامله و مورد استفاده قرار داده می شود (به استثنای اوراق مذكور در مواد ۴۵ و ۴۸ این قانون) و اسناد كاشف از حقوق مالكیت نسبت به مال التجاره از قبیل بارنامه دریایی و هوایی و همینطور اوراق بیمه مال التجاره ۵۰۰ تومان و بارنامه زمینی و صورت وضعیت مسافری یك ۱۰۰ تومان حق تمبر دریافت خواهد شد.
مؤسسه های حمل و نقل، مسئول تنظیم دقیق بارنامه هستند و باید هویت و نشانی صحیح صاحب كالا و سایر اطلاعات مربوط را در آن درج كنند و نسخ كافی اوراق مذكور را حداقل تا پنج سال از تاریخ صدور نگاهداری كنند. بر مبنای تبصره این قانون، از اوراق و مدارك زیر به شرح مقرر در این تبصره حق تمبر دریافت می شود:
۱- از كارت معافیت هر یك از مشمولان كه به انحای مختلف از انجام دادن خدمت وظیفه معاف می گردند، بابت صدور كارت معافیت مذكور، مبلغ ۱، ۰۰۰ تومان
۲- از هر گونه گواهینامه رانندگی بین المللی مبلغ ۵، ۰۰۰ تومان
۳- از هر پلاك ترانزیت انواع خودرو و همینطور از شماره گذاری هر وسیله نقلیه كه به صورت موقت وارد كشور می شود مبلغ ۲۰ هزار تومان
۴- از گواهینامه رانندگی انواع خودرو به ازای هر سال مدت اعتبار مبلغ ۱۰۰ تومان
۵- از كارنامه و گواهینامه دانش آموزان دوره ابتدایی، راهنمایی و متوسطه مبلغ ۱۰۰ تومان
۶- از دانشنامه و گواهی دانشنامه كاردانی، كارشناسی، كارشناسی ارشد، دكترا و بالاتر مبلغ ۱، ۰۰۰ تومان
۷- از گواهی ارزش تحصیلی دوره های ابتدایی، راهنمایی و متوسطه خارجی مبلغ ۲، ۰۰۰ تومان
۸- از گواهی ارزش تحصیلی دوره های فنی و حرفه ای و دانشگاهی خارجی مبلغ ۵، ۰۰۰ تومان
۹- از پروانه مامایی با مدرك تحصیلی دوره كاردانی و دندانپزشكی تجربی مبلغ ۲، ۰۰۰ تومان
۱۰- از پروانه مشاغل پزشكی، دندانپزشكی، پیراپزشكی، دامپزشكی و داروسازی ۱۰ هزار تومان
۱۱- از جواز تأسیس، كارت شناسایی واحدهای تولیدی و معدنی، كارت بازرگانی، پروانه وكالت و كارشناسی و سایر پروانه های كسب و كار، بابت صدور مبلغ ۱۰ هزار تومان و بابت تجدید آنها مبلغ ۵، ۰۰۰ تومان
مالیات بر تمبر اسناد بین بانكی هم دریافت می شود
همینطور بر مبنای ماده ۴۷ همین قانون از كلیه قراردادها و اسناد مشابه آنها به شرح زیر كه بین بانك ها و مشتریان آنها مبادله یا از سوی مشتریان تعهد می شود، در صورتیكه در دفاتر اسناد رسمی ثبت نشود، معادل ۱، ۰۰۰ تومان حق تمبر دریافت می شود:
۱- برگ قبول شرایط عمومی حساب جاری
۲- قرارداد وام با اعطای تسهیلات از هر نوع كه باشد و هم اوراق و فرم های تعهدآوری كه بانك ها به نامهای مختلف در موقع انجام معاملات به امضای مشتریان خود می رسانند.
۳- قراردادهای انواع سپرده های سرمایه گذاری
۴- وكالت نامه های بانكی كه در دفتر بانك تنظیم می شود و مشتریان حق امضای خویش را به دیگری واگذار می كنند.
۵- قراردادهای دیگری كه بین بانك ها و مشتریان منعقد می شود و طرفین تعهدات و مسئولیت هایی را به عهده می گیرند و به امور مذكور در این ماده مرتبط می شود.
۶- ضمانت نامه های صادره از سوی بانك ها
۷- تقاضای صدور ضمانت نامه در صورتیكه تقاضا از سوی بانك قبول شده و ضمانت نامه صادر شود.
۸- تقاضای گشایش اعتبار اسنادی برای داخله ایران یا برای كشورهای خارج در صورتیكه تقاضا از سوی بانك قبول شده و اعتبار اسنادی گشایش یابد.1398/03/08
09:53:53
5.0 از 5
4456
تگهای خبر: ارز , ارزش , بازرگانی , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش