ضرر دفاتر املاك از گرانی مسكن!

ضرر دفاتر املاك از گرانی مسكن! آنی بازار: سه برابر شدن قیمت مسكن ناشی از جهش قیمت ارز كه از سال 1396 آغاز شد، موجب افت معاملات و به تبع آن كاهش درآمد دفاتر املاك شده است؛ حال آن كه خیلی از این واحدها اجاره ای هستند و صاحبان پروانه كسب از پس مخارج دفاتر برنمی آیند. واسطه های ملكی، بنگاه ها را نخستین قربانی پرش قیمت مسكن می دانند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، چهار برابر شدن نقدینگی كشور اثر خودرا بر روی قیمت كالاها همچون مسكن و خودرو گذاشت. هم چنین طبق محاسبات، قیمت مسكن شهر تهران از فروردین ۱۳۹۶ تا اردیبهشت ۱۳۹۸ بالغ بر ۲.۸ برابر شده است.
چاشنی اثرات سیاسی موجب حمله غول نقدینگی ابتدا به بازارهای ارز و طلا و در ادامه به مسكن و خودرو شد. بدین سبب اتفاقاتی در سطح اقتصاد كلان رخ داد كه به گرانی كالاها انجامید. اگرچه همواره نقش افراد سودجو بعنوان عامل اولیه و نه عامل ثانویه در آشفتگی این بازارها پررنگ تر دیده می شود اما شرایط چندان مطلوب پیش نمی رفت، هرچند كارشناسان معتقدند اثر تحریم های آمریكا نیز در حال فروكش است و روند كاهشی قیمت ارز در هفته های اخیر این مساله را تأیید می كند.
دلار با بازار مسكن چه كرد؟
دلار نسبت به فروردین ماه ۱۳۹۶ بالغ بر ۲۳۸ درصد، سكه ۲۸۳ درصد و مسكن ۱۸۹ درصد افزایش قیمت داشته اند. جهش سنگین قیمت مسكن ناشی از رشد بازارهای موازی به افت شدید خرید و فروش خانه منجر گردیده است. طبق آمار بانك مركزی، معاملات مسكن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۶ درصد كاهش یافته و طبیعتاً درآمد دفاتر املاك ۳۶ درصد پایین آمده است.
یكی از مشاوران املاك واقع در شمال تهران می گوید كه از شروع سال جاری تا كنون تنها یك قرارداد نوشته است. او با بیان این كه دفتر ما استیجاری است و از پس اجاره بها برنمی آییم می گوید: در این دفتر، هفت مشاور فعالیت می نمایند كه سه نفر از این تعداد هیچ قراردادی پس از عید نبسته اند. اشكان كه حدود ۳۰ سال سن دارد بیان می كند: وقتی درآمد پایین می آید طبیعتاً بستر برای ایجاد كارهای خلاف فراهم می شود. در این صنف افراد اخلاق مدار، كم نیستند. اگر درآمد به اندازه كافی باشد هیچ كس به كمیسیون بالاتر یا روش هایی غیر اخلاقی فكر نمی نماید. درآمد ما وابستگی زیادی به رونق مسكن دارد. اگر قیمت ها پایین باشد معاملات بیشتر انجام می شود و پول بیشتری هم به ما می رسد. برعكس، وقتی قیمت ها بالا می رود خرید و فروش كم می شود و درآمد ما هم پایین می آید. پس اصولاً دفاتر املاك نه تنها مقصر گرانی مسكن نیستند بلكه دوست دارند خانه ارزان شود.
با این وجود بررسی ها از آن حكایت می كند كه برخی بنگاه داران متخلف با شش ترفند تلاش می كنند بیشترین سود را از آشفتگی بازار ببرند؛ بنگاه دارانی كه رئیس اتحادیه مشاوران املاك، آنها را فاقد مجوز و صلاحیت حرفه ای می داند. مصطفی قلی خسروی می گوید ۱۲ پروسه در مرحله صدور پروانه كسب طی می شود كه آموزش های دو ماهه، تنها یكی از این فرآیندها است.
املاك و مستغلات در كشورهای توسعه یافته به سمت صنعتی شدن پیش رفته اما در ایران به دلایلی این حرفه پیشرفت چندانی نداشته است. البته صنف مشاوران املاك تهران از سال ۱۳۹۰ گام هایی را برای خروج از حالت سنتی به حالت مدرن كلید زده و تا كنون ۴۴۰۰ نفر در رشته مشاور املاك از دانشگاه علمی كاربردی صنف اتحادیه مشاوران املاك، مدرك دانشگاهی گرفته اند. آشنایی با حقوق ثبت، اخلاق حرفه ای و كسب و كارهای نوین در زمینه املاك و مستغلات همچون مباحثی است كه در این دانشگاه تدریس می شود. بنا بگفته محمدعلی عباس زاده دیباور، رئیس دانشگاه علمی كاربردی مشاوران املاك ۹۵ درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه، جذب بازار كار می شوند. او خاطرنشان می كند: سابقا مشاوران املاك در بحث عقود و قراردادها هركدام به سلیقه خودشان قراردادها را تنظیم می كردند. متن قرارداد هم بعضاً غیرحرفه ای و غیرحقوقی تنظیم می شد. حتی خیلی از مفاد با ذات اصلی عقد در تناقض بود. مثلاً حق پشیمانی در عقد بیع در نظر گرفته می شد. اما در نخستین اقدامات در دوره مدیریت جدید بر اتحادیه املاك در دهه ۱۳۷۰ بلافاصله قراردادها یكدست شد و سیستم یكپارچه برای كل كشور در نظر گرفته شد. گام بعدی در بحث تحول، مقوله اتحادیه املاك كشوری و سامانه املاك و مستغلات بود.
فرآیند ۱۲ گانه دریافت جواز كسب
هم چنین خسروی درباره روند دریافت جواز كسب می گوید: طبق ماده ۸۰ قانون نظام صنفی صدور پروانه كسب برای اماكن با كاربری، تجاری، اداری یا كارگاهی بلامانع است. پس از آن كه متقاضی دریافت جواز كسب دفتر املاك، محل مورد نظر را معرفی نمود، اتحادیه یك بازرس می فرستد تا موجودیت مغازه را تأیید كند. سپس وارد سیستم می شود. بعد وزارت صنعت، معدن تجارت این ثبت نام را می بیند و یك كد به فرد می دهد. سپس اتحادیه افراد را برای دریافت عدم سوءپیشینه و عدم اعتیاد معرفی می كند. بعد به اداره اماكن می فرستیم. اداره اماكن صلاحیت شخصی، فردی و اجتماعی فرد را بررسی می كند و مجوز به ما می دهد. در ادامه افراد در یك دوره كلاس دو ماهه اتحادیه شركت می كنند و با مباحث حقوق ملكی آشنا می شوند. پس از قبولی در این دوره و ارائه صلاحیت اماكن، پروانه كسب صادر می شود. سپس پروانه در هیأت مدیره امضا و به افراد ارائه می شود. زمانی هم كه پروانه داده می شود سوگندنامه می خورند و مجوز فعالیت را دریافت می كنند.
چگونگی شكایت از دفاتر املاك متخلف
همچون تخلفاتی كه در بعضی دفاتر املاك توسط شهروندان گزارش می شود دریافت كمیسیون بالاتر از نرخ رسمی اتحادیه است. برمبنای تعرفه مشخص اتحادیه مشاوران املاك، مبلغ كمیسیون خرید و فروش املاك در شهر تهران تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و از ۵۰۰ میلیون تومان به بالا ۲۵ صدم درصد از هر طرف معامله به اضافه ۹ درصد ارزش افزوده است. درباب اجاره هم باید یك چهارم اجاره ماهیانه از هر طرف معامله به اضافه ۹ درصد ارزش افزوده مبلغ كمیسیون ستاندن شود.
خسروی با قبول موارد دریافت كمیسیون بالاتر در بعضی دفاتر صنف متبوعش می گوید: ۲۷۰ بازرس در مناطق مختلف تهران بطور دائم در حال رصد دفاتر املاك هستند و به تخلفات رسیدگی می كنند. هم چنین شماره تلفن ۷۳۳۴ در شهر تهران جهت بررسی شكایات در اختیار شهروندان قرار دارد. هموطنان در شهرستان ها هم اگر شكایاتی در ارتباط با این موضوعات دارند به كمیسیون تخصصی املاك كشور واقع در تهران، خیابان شریعتی پایین تر از خیابان طالقانی، خیابان شهید طاهریان، نبش كوچه فرزانگان بازگشت كنند یا تماس بگیرند تا سوژه را بوسیله اتحادیه املاك شهرستان مورد نظر پیگیری نماییم.
چگونه می توان از تخلفات ملكی جلوگیری كرد؟
خسروی، اتصال دستگاه های در رابطه با كد رهگیری كه توسط وزارتخانه های صمت و راه و شهرسازی به وجود آمده را در كاهش تخلفات، بسیار مؤثر دانست و اظهار داشت: اگر عزیزان در دولت و مجلس به كد رهگیری بهای بیشتری بدهند جلوی بسیاری از تخلفات همچون فعالیت افراد بدون جواز، بساز و بفروش ها یا شركت هایی كه به ثبت رسیده و یك خانه را به چند نفر می فروشند گرفته می شود. در واقع كد رهگیری به شفافیت بازار مسكن كمك می نماید و امنیت اجتماعی و امنیت اقتصادی را در بر خواهد داشت. پس از دستگاه هایی مثل سازمان ثبت، بانك ها، وزارت اقتصاد و شهرداری درخواست می نماییم به این سامانه متصل شوند.
منبع:

1398/03/19
14:33:34
5.0 از 5
4630
تگهای خبر: آموزش , ارز , ارزش , افزایش قیمت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش