روایت بلومبرگ از سرنوشت اینستكس

روایت بلومبرگ از سرنوشت اینستكس آنی بازار: اروپایی ها نقشی كلیدی در دستیابی به توافق هسته ای ایفا كردند اما حالا برای حفظ آن كار بسیار سختی دارند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی با اشاره به تلاش های اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته ای نوشت كه با وجود وعده دولت های اروپایی برای باقی ماندن به تعهدات خود، آنها كار بسیار سختی برای حفظ روابط تجاری خود با تهران بعد از خروج آمریكا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها داشته اند.
بلومبرگ با اشاره به اینكه اروپایی ها از زمان اعلام تلاش خود جهت راه اندازی ساز و كار مالی ویژه همكاری با ایران پیشرفت محسوسی نداشته اند اضافه كرد: اتحادیه اروپا حمایت عملی ازشركت های خود برای همكاری با ایران در مقابل تحریم های آمریكا انجام نداده است و با گذشت ۱.۵ سال از خروج آمریكا، ساز و كار اینستكس هنوزدر مراحل ابتدایی خود قرار دارد.
اینستكس می تواند ابزاری برای حفظ روابط با ایران بدون استفاده از دلار باشد كه بدون استفاده از نظام بانكی آمریكا امكان نقل و انتقال پول با ایران را فراهم می آورد. شاید روزی اینستكس برای مبادلات نفتی نیز مورد استفاده قرار گیرد اما فعلاً معاملات آن محدود به اقلام غذایی و بشردوستانه است. به هر حال امكان دارد روزی اینستكس زیرساختی برای به چالش كشیدن سلطه دلار بر بازارهای جهانی باشد.
بگفته بلومبرگ، اروپایی ها با وجود تمایل برای حفظ برجام هنوز نتوانسته اند اقدامات خودرا عملی كنند. روابط عمیق اتحادیه اروپا با آمریكا سبب شده است تا شركت های بزرگ آمریكایی مایل به از دست دادن بازار این كشور نباشند و پیوندهای عمیق امنیتی و نظامی اروپا با آمریكا نیز سبب شده است تا كار آنها برای كنار زدن متحد دیرینه خود خیلی مشكل باشد.
این خبرگزاری در اختتام گفته است كه ناكامی اروپایی ها از تعمیق روابط با ایران می تواند موجب گسترده شدن همكاریهای ایران با چین و روسیه خصوصاً در چارچوب پروژه "جاده و كمربند" شود.
منبع:

1398/04/27
10:27:15
5.0 از 5
5006
تگهای خبر: ابزار , بازار , بانك , تجاری
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش