تراكنش های بانكی مچ ۲۴ هزار میلیارد فرار مالیاتی را گرفت!

تراكنش های بانكی مچ ۲۴ هزار میلیارد فرار مالیاتی را گرفت! به گزارش آنی بازار مدیر كل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی از شناسایی ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و صدور برگ تشخیص با رصد تراكنش های بانكی اطلاع داده است؛ امری كه می تواند راهی به تحقق فرارهای مالیاتی ۴۰ هزار میلیارد تومانی باشد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۸ یكی از معدود سال های سخت اقتصاد ایران در طول چند دهه گذشته است. یكی از عوامل اصلی این مساله محدودیت های بوجود آمده در راه صادرات نفت می باشد كه سبب می شود تا كشور از حجم زیادی از درآمدهای ارزی محروم شود. در چنین فضایی دولت مجبور است برای بستن بودجه خود به درآمدهای مالیاتی روی بیاورد اما از آنجاكه مباحث مالیاتی بسیار حساس است نمی توان به راحتی درباره افزایش مالیات ها تصمیم خاصی گرفت. در شرایط فعلی كه اقتصاد كشور وارد دوره ای از شرایط ركودی شده است نمی توان به واحدهای تولیدی فشار مالیاتی بیشتری وارد كرد.
در این شرایط یكی از بهترین گزینه ها برای كسب درآمدهای بیشتر از حوزه مالیاتی پیگیری مالیات هایی است كه باید دریافت می شده اما در عمل پرداخت نشده است، چیزی كه با عنوان فرارهای مالیاتی شناخته می شود و مدیر كل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی هم از شناسایی بیشتر از ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با رصد تراكنش های بانكی و صدور برگ تشخیص، در سه سال گذشته اطلاع داده است.

۴۲۲ میلیون ركورد بانكی در دستور رسیدگی مالیاتی
طبق گزارش سازمان امور مالیاتی، هادی خانی گفته كه طی سه سال گذشته، اقدامات لازم به منظور دریافت صورتحساب های بانكی حدود ۱۷ هزار مودی مشكوك به فرار مالیاتی و همینطور تفكیك و ارسال اطلاعات به ادارات كل جهت شناسایی مودیان و مطالبه و وصول مالیات متعلقه انجام شده و هم اكنون هم بالغ بر ۴۲۲ میلیون ركورد اطلاعات تراكنش های بانكی افراد مشكوك به فرار مالیاتی در سطح كشور، در دستور رسیدگی واحدهای مالیاتی قرار دارد.
مدیر كل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی همینطور از شناسایی حدود ۶۰۰۰ مودی جدید از راه شناسایی و رسیدگی به اطلاعات تراكنش های مشكوك بانكی اطلاع داده و اظهار كرده كه تابحال از محل بررسی تراكنش های مشكوك بانكی حدود ۸۰۰۰ شخص، بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی، شناسایی و برای این اشخاص برگ تشخیص صادر گردیده است.
قبل از این هم رئیس سازمان امور مالیاتی در جلسه با فعالان بخش خصوصی استان خراسان رضوی از فرار مالیاتی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومانی اطلاع داده بود.

یك اقتصاددان: تمركز را بر یك دهم پرونده ها بگذارید
این حجم عظیم از فرارهای مالیاتی در كشور سبب تشكیل حدود ۱۰ میلیون پرونده مالیاتی شده است كه میثم موسایی - عضو هیئت علمی دانشگاه تهران - اعتقاد دارد كه تعداد بالای این پرونده ها سبب شده تا امكان كارآمدتر كردن سیستم مالیاتی در این شرایط وجود نداشته باشد و برای این كار بهتر است سازمان امور مالیاتی در وهله اول تمركز خویش را روی یك میلیون پرونده مالیاتی كه از همه مهم تر هستند بگذارد، چون كه این پرونده ها احتمالاً بیشترین فرار مالیاتی را هم در خود دارند.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، هادی خانی -مدیر كل دفتر بازرسی ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی- پیش از این هم گفته بود كه طی سه سال گذشته حدود ۳۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از محل شناسایی فرارهای مالیاتی، تشخیص و مطالبه شده كه فقط ۱۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد آن مربوط به سال ۱۳۹۷ بوده است.1398/05/13
15:16:23
5.0 از 5
4408
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش