بررسی حذف صفر از پول ملی در دیگر كشورها،

كدام كشور ركورددار حذف صفر از پول است؟

كدام كشور ركورددار حذف صفر از پول است؟ آنی بازار: برزیل بیشتر از هر كشور دیگری در جهان مبادرت به حذف صفر از پول ملی خود كرده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، در شرایطی كه حذف صفر از پول ملی در ایران به یك مساله مهم تبدیل گشته و مناظرات زیادی درباب موافقت و مخالفت با این اقدام در حال وقوع است، بررسی كشورهای موفق و ناموفق در این زمینه می تواند تا حد زیادی راهگشای اتخاذ تصمیم مناسب باشد.
برزیل یكی از كشورهایی است كه تابحال بیشترین حذف صفر از پول ملی خودرا داشته اند. از سال ۱۹۳۰ تابحال طی ۶ مرتبه حذف صفر، ۱۸ صفر از پول ملی برزیل حذف گردیده است و نام پول ملی این كشور هشت بار تغییر كرده است.
كریستینا بوریدن و مائوریسیو فونت، در كتاب خود به نام " اصلاحات برزیل" به برسی تجربه این كشور در انجام اصلاحات اقتصادی خصوصاً در دهه ۱۹۹۰ میلادی پرداخته اند. در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ برزیل با نرخ های تورم بسیار بالایی روبرو بود و ارزش پول ملی آن طی آن بازه زمانی حدودا هر ماه یك سوم كمتر می شد. در سال ۱۹۶۷ دولت در اولین اقدام، سه صفر از پول ملی برزیل حذف نمود و نام این پول به "نیو كروزوریو" تغییر یافت.
اقدام دولت برای بسنده كردن به حذف صفر هیچ تاثیری در واقعیت اقتصاد این كشور ایجاد نكرد: در سال ۱۹۸۱ كه برزیل بار دیگر سه صفر از پول ملی خود حذف نمود، تورم این كشور به ۱۵۱ درصد رسیده بود اما دومین كوشش برای مهار تورم بوسیله حذف صفر نیز به نتیجه نرسید: تورم برزیل به ۱۴۳۱ درصد در سال ۱۹۸۱ رسید و در سال ۱۹۹۳ كه دولت برزیل یك دفعه دیگر صفرها را حذف نمود، تورم با ایستادن در سطح ۳۰۰۰ درصد ركورد شكنی كرد.
حتی سیاست دولت برزیل در فریز قیمتی به مدت ۱۶ ماه كه از فوریه ۱۹۸۶ شروع شد نیز نتوانست كمكی به مهار تورم كند. دولت برزیل از آن زمان به بعد به خود آمد و بجای اكتفا به حذف صفر مبادرت به اصلاحات ساختاری اساسی در اقتصاد این كشور كرد: از سال ۱۹۹۹ نظام نرخ ارز شناور در این كشور به وجود آمد و دولت به خصوصی سازی صنایع بزرگ پرداخت، چاپ بی رویه پول متوقف گردید و محدودیت ها بر تراكنش های مالی به صورت هدفمند درآمد. این سیاست ها در همان سال ۱۹۹۳ نتیجه داد و تولید ناخالص داخلی برزیل در سال ۱۹۹۳ بعد از مدت ها افزایشی شد.
برنامه جدی تر دولت برزیل برای اصلاحات اقتصادی از سال ۱۹۹۴ به اجا درآمد و دولت اهتمام كرد تا مصارف و مخارج خودرا كنترل كند. نتیجه اصلاحات باورنكردنی بود: در سال ۱۹۹۸ تورم برزیل از ۳۰۰۰ درصد به تنها ۲ درصد رسید!
حالا هر دلار امریكا معادل ۳.۹۷۴ رئال برزیل است و نرخ تورم آن به ۳.۶ درصد رسیده است.
منبع:

1398/05/15
12:24:33
5.0 از 5
4830
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , تورم
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش