پارسه پول خرد ایران می شود، سكه و دلار با پول جدید چند؟

پارسه پول خرد ایران می شود، سكه و دلار با پول جدید چند؟ آنی بازار: با تقدیم لایحه حذف چهار صفر از پول ملی، طبق اعلام بانك مركزی ˮپارسهˮ بعنوان پول خرد ایران مطرح گردیده است كه با این حساب قیمت های فعلی در واحد پولی جدید به این صورت می شود كه هر سكه بهار آزادی چهار میلیون و 150 هزار تومانی، 4150 تومان خوانده می شود یا هر دلار آمریكا كه امروز 11 هزار و 700 تومان است در سیستم پولی جدید 11 تومان و 70 پارسه یا 11.7 تومان خوانده می شود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، بعد از آنكه طرح حذف چهار صفر از پول ملی ایران توسط بانك مركزی تهیه و در هیات وزیران به تصویب رسید، امروز (۳۰ مرداد) رئیس جمهور این طرح را در چارچوب لایحه ای با یك فوریت به مجلس شورای اسلامی فرستاد.
پیش تر عبدالناصر همتی گفته بود كه اجرای این طرح، حداقل دو سال زمان می برد و هزینه میلیاردی نخواهد داشت؛ البته بگفته او با اجرای این طرح، هزینه چاپ پول كاسته می شود و روند حسابرسی ها ساده تر صورت خواهد گرفت.
بر اساس آن چه كه امروز رئیس جمهور برای مجلس شورای اسلامی ارسال كرده، مقرر است كه با حذف چهار صفر از پول ملی هر ۱۰ هزار ریال فعلی (۱۰۰۰ تومان) برابر با یك تومان شده و تومان به واحد اصلی پول ایران تبدیل گردد.
همچنین برای پول خرد نیز هر ۱۰۰ پارسه معادل یك تومان در نظر گرفته می شود؛ به عبارت دیگر حالا هر ۱۰ ریال معادل یك تومان است و در واحد جدید هر ۱۰۰ پارسه معادل یك تومان خواهد بود.
با تغییر واحد پول ملی و حذف صفر از آن اساسا در ابتدا تفاوت هایی در نحوه گفتار واحد پولی جدید در بین مردم ایجاد خواهد شد، اما آنطور كه بنظر می رسد واحد پول ایران شبیه واحد پول خیلی از كشورهای دیگر همچون دلار شده كه تلفیقی از یك واحد اصلی و یك واحد خرد است.
همانطور كه هر دلار هم اكنون برابر با ۱۰۰ سنت است، واحد پول ایران نیز به سیستمی مشابه تغییر وضعیت خواهد داد كه مثال هایی را برای روشن تر شدن سوژه خواهیم زد.
برای مثال امروز هر سكه بهار آزادی چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است كه بدین سان با واحد پول جدید، قیمت هر سكه برابر با ۴۱۵۰ تومان می شود.
هر نیم سكه نیز دو میلیون و ۱۵۸ هزار تومان است كه نیم سكه نیز در نظام جدید واحد پولی ۲۱۵۸ تومان خواهد بود.
همچنین هر دلار آمریكا كه امروز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان است در سیستم پولی جدید ۱۱ تومان و ۷۰ پارسه یا ۱۱.۷ تومان می شود. هر یورو نیز ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان است كه ۱۳ تومان ۲۵ پارسه یا ۱۳.۲۵ تومان می شود.
اما شاید این سوال پیش بیاید كه برای قیمت های كمتر این تعریف چگونه خواهد بود؛ برای مثال قیمت محصولی كه به ازای هر كیلوگرم ۸۵۰۰ تومان است، بعد از اجرای طرح حذف چهار صفر و تغییر واحد پولی ایران، هشت تومان و ۵۰ ریال یا به عبارت دیگر ۸.۵ تومان خواهد بود.
نوع نوشتار نخست بیشتر در فرآیندهای حسابرسی و حسابداری استفاده خواهد شد و به احتمال قوی استفاده از ۸.۵ تومان در بین مردم رایج خواهد شد و در مثالی دیگر ۱۵۷۰ تومان فعلی در سیستم جدید ۱.۵۷ تومان خواهد بود.
هرچند كه امكان دارد با اجرای این طرح، مدتی طول بكشد تا همه مردم به آن عادت كنند، اما نكته آنجاست كه خیلی از مردم در مكالمات روزانه خود هم اكنون نیز به همین شكل سخن می گویند؛ برای مثال اگر قیمت كالایی ۶۰ هزار تومان باشد، اغلب فروشندگان از تركیب ۶۰ تومان برای گفتن قیمت به مشتری استفاده می نمایند كه در نظام جدید نیز همین خواهد بود.
منبع:

1398/05/30
21:59:43
5.0 از 5
4673
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , دلار , فروش
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش