گزارش آنی بازار

حراج آخر فصل اوراق تسهیلات مسكن، تسه با حداقل خریدار

حراج آخر فصل اوراق تسهیلات مسكن، تسه با حداقل خریدار به گزارش آنی بازار بازار اوراق تسهیلات مسكن در روزهایی كه مسكن در ركود به سر می برد، با عدم استقبال از جانب متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسكن روبه رو شده كه این اتفاق، كاهش شدید قیمت ها را به دنبال داشته است.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، بازار اوراق تسهیلات مسكن در آخرین روز كاری این هفته (چهارشنبه ۶ شهریور) با ركود شدید در تعداد خریدار و حجم برگه ها روبه رو شد كه به كاهش قیمت برگه ها تا كانال ۳۶ هزار تومان منجر گردید. این در شرایطی است كه روزهای پایانی تابستان معمولا بازار مسكن آماده اوج گیری است؛ اما ركود عجیب بازار مسكن و سرمای این بازار در گرم ترین روزهای سال، سبب شده تا دارندگان اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن، چوب حراج به برگه های خود بزنند.
با توجه به گزارش اخیر دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی از بازار مسكن پایتخت در مرداد ماه امسال و كاهش شدید تعداد معاملات مسكن به ۳ هزار و ۳۶۸ فقره كه كمترین تعداد معاملات مسكن در ۶ سال گذشته را رقم زده و نشان دهنده عقب نشینی خریداران از این بازار است، پیشبینی می شد تعداد تقاضای تسهیلات مسكن هم با كاهش روبه رو شود كه نتیجه كاهش استقبال از وام خرید مسكن، اثر منفی بر قیمت اوراق تسهیلات در بازار سرمایه باشد.
در معاملات روز چهارشنبه اوراق تسهیلات مسكن، بیشتر نمادهای معاملاتی این ابزار نوین بازار سرمایه در بازه قیمتی ۳۶ تا ۴۲ هزار تومان خرید و فروش شدند. بگونه ای كه ارزانترین برگه به نماد معاملاتی تسه ۹۶۰۶ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور ۹۶) با ۳۶ هزار تومان تعلق داشت كه به نظر می آید این افت شدید قیمت برای این نماد، به علت اتمام تاریخ اعتبار این برگه ها بوده است.
همچنین ۳ نماد معاملاتی در بازه ۳۷ هزار تومان، ۷ نماد در دامنه ۳۸ هزار تومان و ۶ نماد معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن در دامنه قیمتی ۳۹ هزار تومانی قرار داشتند. ۳ نماد معاملاتی هم در كانال ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان در نوسان بوده اند.
در معاملات روز گذشته، میزان استقبال از خرید و فروش برگه های تسهیلات مسكن به شدت كم بود و تعداد افراد حاضر در صف خرید و فروش این برگه، به كمتر از ۲ هزار نفر می رسید. برای ۴ نماد معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن تنها ۱ خریدار در معاملات روز گذشته (چهارشنبه ۵ شهریور) به ثبت رسید و برای ۱۲ نماد معاملاتی دیگر هم زیر ۱۰۰ خریدار در صف خرید و فروش ایستادند.
بیشترین میزان استقبال از اوراق تسهیلات مسكن به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۵ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در مرداد ۹۸) اختصاص داشت كه ۲۳ هزار و ۱۳۱ برگه معامله شد. در ۳ نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۴ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در تیر ۹۸)، تسه ۹۸۰۲ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در اردیبهشت امسال) و تسه ۹۷۱۲ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در اسفند سال گذشته) به ترتیب ۶ هزار و ۲۷۲ برگه، ۲ هزار و ۱۲۳ برگه و ۲ هزار و ۱۴ برگه خرید و فروش شد و در سایر نمادهای معاملاتی، حجم تقاضا زیر هزار برگه بود.
ارزشمندترین بازار اوراق تسهیلات مسكن به نقدینگی نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۵ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در مرداد امسال) با ۹۶۰ میلیون تومان تعلق داشت. بعد از آن نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۴ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در تیر امسال) هم با بازار ۲۶۲ میلیون تومانی در رتبه دوم نقدینگی در گردش معاملات این ابزار نوین بازار سرمایه قرار داشت.

1398/06/08
10:48:12
5.0 از 5
4348
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش