ركورد نرخ بهره منفی اروپا شكسته شد

ركورد نرخ بهره منفی اروپا شكسته شد به گزارش آنی بازار نرخ بهره در منطقه یورو به كمترین سطح تاریخ خود رسید.


به گزارش آنی بازار به نقل از ای بی سی نیوز، بانك مركزی اروپا با كاهش ۰.۱ درصدی نرخ بهره در سطح منطقه یورو موافقت نمود تا بدین ترتیب، نرخ بهره با رسیدن به منفی ۰.۵ درصد در كمترین سطح خود از زمان تشكیل منطقه یورو تابحال قرار گیرد. بانك مركزی اروپا هم چنین اعلام نمود بسته بزرگ محرك اقتصادی را از ماه نوامبر باردیگر اجرایی خواهد نمود. این بسته كه شامل خرید اوراق قرضه دولتی كشورهای عضو است آخرین بار پارسال اجرا شده بود.
احیانا این تصمیم، آخرین اقدام مهم بانك مركزی اروپا تا قبل از كنار رفتن ماریو دراگی، رئیس ایتالیایی فعلی آن است. وی سی و یكم اكتبر از این سمت كنار خواهد رفت و جای خویش را به كریستین لاگارد، رئیس سابق صندوق بین المللی پول كه سابقه وزارت دارایی فرانسه را هم در كارنامه دارد خواهد داد.
مقرر است بانك مركزی اروپا در هر ماه ۲۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری كند تا راه را برای تقویت رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو هموار كند. این بسته فرا تر از حد انتظار، احیانا بانكهای مركزی ژاپن و آمریكا را هم مجبور خواهد نمود كه سیاست های مشابهی را در پیش بگیرند.
ماریو دراگی در كنفرانس خبری خود به همین مناسبت به خبرنگاران اظهار داشت: یادتان هست كه گفتم همه ابزارها روی میز است و آماده استفاده از آن هستیم؟ امروز این كار را كردیم.
با این وجود هنوز تردیدهایی نسبت به موفقیت اجرایی شدن این بسته وجود دارد كه یكی از آخرین تیر های موجود در توپخانه بانك مركزی اروپا به حساب می آید. با عنایت به درپیش بودن برگزیت و كاهش رشد اقتصادی اعضای مهم منطقه یورو نظیر آلمان و ایتالیا و رشد ضعیف سایر اعضا نظیر فرانسه و اسپانیا، كار بانك مركزی برای احیای رشد بسیار دشوار خواهد بود.
لازم به ذكر است منطقه یورو شامل ۱۹ كشور بلژیك، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوكزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواكی و فنلاند است كه از یورو بعنوان واحد پولی خود استفاده می نمایند.
منبع:

1398/06/23
13:46:43
5.0 از 5
4385
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش