گزارش آنی بازار

افزایش ۱۰۰ درصدی حق كمیسیون مشاوران املاك، چه كسانی سود می برند؟

افزایش ۱۰۰ درصدی حق كمیسیون مشاوران املاك، چه كسانی سود می برند؟ آنی بازار: اتحادیه مشاوران املاك به اتاق اصناف پیشنهاد افزایش 100 درصدی حق كمیسیون را داده كه مخالفان این پیشنهاد معتقدند این اقدام، التهاب جدیدی در بازار مسكن به وجود می آورد.به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، تعدیل كمیسیون دفاتر مشاور املاك بعنوان راهكاری است كه از طرف اتحادیه این صنف برای افزایش درآمد اعضا در شرایط كساد كنونی بازار مسكن و پایین آمدن درآمد مشاوران املاك، كلید خورده است.
مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاك استان تهران چندی قبل در نشست خبری اعلام نمود: شكاف بزرگی بین حق الزحمه دفاتر املاك در ایران با سایر كشورهای منطقه وجود دارد. در تركیه شش درصد از فروشنده دریافت می كنند در صورتیكه ما از هر طرف نیم درصد می گیریم. مضافا این كه معاملات بطور محسوس كاهش یافته كه این موضوع، درآمد دفاتر املاك را تحت تأثیر قرار داده است. از طرف دیگر قراردادهای مشاركت در ساخت، تمدید اجاره و متمم قرارداد، فاقد كمیسیون است.
مخالفان افزایش كمیسیون مشاوران املاك
اما در طرف دیگر، مخالفان افزایش نرخ كمیسیون مشاوران املاك ایستاده اند كه می گویند این مساله به افزایش قیمت مسكن دامن می زند.
سید هادی بهادری، عضو كمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: مشاوران املاك درصدی از قیمت فروش را بعنوان حق كمیسیون دریافت می كنند كه با افزایش قیمت مسكن و اجاره بها در یك سال و نیم اخیر، این افراد سهم بیشتری خواهند داشت. این مساله سبب می شود كه خود املاكی ها به یكی از دلیلهای افزایش قیمت مسكن تبدیل شوند.
طرح ستاندن كمیسیون برمبنای متراژ
محمدرضا رضایی كوچی رئیس كمیسیون عمران مجلس نیز یكی دیگر از مخالفان دریافت كمیسیون به صورت درصد از طرفین معاملات مسكن می باشد.
وی بتازگی اعلام نمود: الان طرحی در كمیسیون عمران مجلس درحالی بررسی است كه برمبنای آن مشاوران املاك دیگر امكان دریافت درصدی از ثمن معامله را نداشته باشند و كمیسیون خودرا از متراژ مسكنی كه آنرا اجاره می دهند و یا به فروش می رسانند، دریافت نمایند.
رئیس كمیسیون عمران مجلس گفت: دلیل بررسی این طرح ها هم این است كه ما در یك سال اخیر بسیار شاهد این مساله بودیم كه عده ای سودجو برای كسب كمیسیون بیشتر مبادرت به فروش منازل مسكونی بالاتر از عرف بازار می كنند كه این اقدام آنها، در افزایش قیمت خرید و فروش واحدهای مسكونی و همین طور اجاره بها تأثیر مستقیم داشته است.
مشاوران املاك: گرانی مسكن به ضرر ما است
اگرچه بارها رئیس اتحادیه مشاوران املاك تاكید كرده كه افزایش تعداد معاملات مسكن، برای اعضای این صنف از افزایش قیمت مسكن یا افزایش نرخ كمیسیون اهمیت بیشتری دارد و بارها بر مهمتر بودن رونق بازار مسكن برای مشاوران املاك صحه گذاشته، حال این مطرح است كه برای دفاتر املاك، نرخ كمیسیون مهم تر است یا افزایش معاملات؟ بخش مسكن دارای رابطه پیشین با ۷۸ بخش اقتصاد و رابطه پسین با ۵۶ بخش اقتصادی با ضریب انتشار ۱.۲ است. یعنی به ازای هر یك اشتغال مستقیم، ۱.۲ اشتغال غیرمستقیم ایجاد می شود.
مشاوران املاك نیز معتقدند هرچه تعداد معاملات بیشتر شود درآمد مشاوران افزایش بیشتری خواهد داشت. بدین سبب بنظر می رسد گرانی مسكن كه منجر به ركود شود، چندان به سود مشاوران املاك نیست.
یكی از مشاوران املاك در منطقه ۹ تهران به خبرنگار مهر اظهار داشت: بعد از پنج سال كسادی معاملات مسكن بین سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ كه با افت شدید درآمد اعضای این صنف و خروج خیلی از فعالان صنف مشاور املاك همراه بود، در سال قبل كه حجم معاملات بیشتر شد، رونق به كسب و كار مشاوران املاك بازگشت؛ اما باردیگر این صنف از تیرماه امسال وارد ركود شده است.
مردم؛ اصلی ترین مخالفان افزایش كمیسیون
افزایش نرخ كمیسیون معاملات مسكن در این بازه زمانی، بااینكه مورد استقبال فعالان صنف مشاوران املاك در كوتاه مدت قرار می گیرد، اما در بین و بلندمدت اساسا با مخالفانی در بین اعضای همین صنف مواجه خواهد شد.
چرا كه خیلی از بازگشت كنندگان به مشاوران املاك موافق با افزایش نرخ كمیسیون مشاوران املاك نیستند؛ مردم معتقدند افزایش نرخ كمیسیون به دور شدن خریداران واقعی از بازار مسكن دامن می زند.
طبق مصوبه اسفندماه ۱۳۹۴ كمیسیون نظارت شهرستان تهران، حق الزحمه دفاتر املاك تا ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و از ۵۰۰ میلیون به بالا ۷۵ صدم درصد از هر طرف معامله تعیین شد، در خیلی از شهرستان ها رقم های پایین تری دریافت می شود.
فرمول جدید تعیین نرخ كمیسیون چیست؟
محمدعلی عباس زاده رئیس مركز آموزش علمی كاربردی اتحادیه مشاوران املاك تهران در نشست خبری مرداد ماه گفت: تیم كارشناسی دانشگاه بعد از بررسی مسائل در رابطه با بازار مسكن و افزایش هزینه های واحدهای صنفی همچون مالیات، عوارض شهرداری، تابلو، پسماند، تجاری، نوسازی، مشاغل، هزینه های مصرفی انشعابات، تبلیغات، حقوق نیروی انسانی، خدماتی و... پیشنهاد داده هریك از طرفین برای قراردادهای بیع یك درصد ثمن معامله را پرداخت كنند.
وی افزود: پیشنهاد دادیم همین طور درباب قراردادهای اجاره یك دوم اجاره بهای یك ماه از هر طرف دریافت شود. درباب تمدید قرارداد اجاره در صورت افزایش اجاره بها یك چهارم اجاره بها و در صورت عدم افزایش یك ششم اجاره ها از طرفین، درباب قرارداد مشاركت در ساخت برمبنای تقویم ارزش سوژه قرارداد پیش از تخریب ۳ درصد از سازنده و نیم درصد ازهریك از مالكان، در صورت تعدد واحدهای قبل از تخریب به ازای هر شش دانگ اضافه یك میلیون به حق الزحمه از طرف سازنده اضافه شود. همین طور متمم قراراد برمبنای آنچه كه در قرارداد شرط شده بلاعوض و متمم خارج از شروط قرارداد، هر متمم ۱۰۰ هزار تومان، قراردادهای چون هبه و صلح در صورت بلاعوض بودن، هر قرارداد ۲۰۰ هزار تومان شود.
گفته می شود پیشنهاد افزایش حق الزحمه دفاتر املاك به اتاق اصناف تهران ارائه شده و اتاق اصناف در حال بررسی آن است.
فعال بخش مسكن: عمده مشاوران املاك فاقد تخصص لازم هستند
فرشید پورحاجت، دبیر كانون انبوه سازان در این خصوص می گوید: دریافت كارمزد باید متناسب با خدمات باشد. بسته خدماتی كه از طرف عمده دفاتر صنف مشاوران املاك در ایران ارائه می شود به درستی تعریف نشده است. تنها كاری كه مشاوران انجام می دهند این است كه ملكی را به یك شخص معرفی می كنند و یك قولنامه می نویسند. یك میز و صندلی در یك واحد صنفی می گذارند و افرادی عموما فاقد تخصص لازم مبادرت به عقد قرارداد می كنند؛ در صورتیكه مشاوران املاك بعنوان امین خریدار و فروشنده باید مبانی حقوقی این شغل را بدانند. كما این كه در كشورهای توسعه یافته دفاتر املاك به مبانی حقوقی این شغل به شكل حرفه ای مسلط هستند.


منبع:

1398/06/24
20:32:06
5.0 از 5
4460
تگهای خبر: آموزش , ارز , ارزش , افزایش قیمت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش