معاون وزیر اقتصاد به آنی بازار اعلام كرد

آمادگی وزارت اقتصاد برای احیای رشد اقتصادی

آمادگی وزارت اقتصاد برای احیای رشد اقتصادی به گزارش آنی بازار باتوجه به حاكم شدن ركود در فضای اقتصادی و منفی شدن رشد اقتصادی، معاون وزارت اقتصاد اعلام نمود: برنامه هایی كه در وزارت اقتصاد برای رونق تولید طراحی شده است در جهت سیاست های انبساطی است تا بتوان از این طریق رشد اقتصادی را احیا كرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، حاكم شدن ركود بر فضای اقتصادی كشور پدیده ای است كه می توان آنرا بطور مستقیم به تورم ربط داد. تورم علاوه بر همه نتایج منفی كه بر زندگی و اقتصاد شهروندان دارد در نهایت موجب افزایش ركود هم خواهد شد.
سازوكار این اثرگذاری به این صورت است كه زمانی كه تورم موجب افزایش قیمت كالا و خدمات می شود خیلی از این كالاها یا خدمات از سبد مصرفی خانوارها كنار گذاشته می شود. این كاهش تقاضا در نهایت موجب تعطیلی كامل یا نیمه كامل بعضی از كارگاه های تولید خواهد شد كه در نهایت نتیجه ای جز منفی شدن رشد اقتصادی ندارد.
همانطور كه می دانیم رشد اقتصادی بر سال ۱۳۹۷ منفی ۴.۹ درصد بود كه خود به اندازه كافی گویای شرایط ركودی در اقتصاد است. یكی از سیاست هایی كه در چنین شرایطی می تواند موجب برطرف نمودن ركود شود تزریق پول به اقتصاد و تقویت قدرت خرید مردم است كه اصطلاحا از آن بعنوان سیاست های انبساطی یاد می شود.

برنامه های رونق تولید در جهت سیاست های انبساطی است
محمدعلی دهقان دهنوی - معاون اقتصادی وزارت اقتصاد - در گفت و گو با ایسنا، درباره برنامه های عملیاتی وزارت اقتصاد برای پیشبرد سیاست های انبساطی اظهار داشت: برنامه هایی كه در امتداد رونق تولید طراحی شده است در جهت سیاست های انبساطی است تا بتوانیم رشد اقتصادی را به نحوی احیا نماییم.
دهقان دهنوی همین طور با ركودی توصیف كردن شرایط حاكم بر اقتصاد افزود: زمانی كه رشد اقتصادی منفی می شود، یعنی در شرایط ركودی قرار داریم. در چنین شرایطی یكی از اقداماتی كه می تواند به ما در خروج از ركود كمك نماید تقویت تقاضا است بخصوص وقتی كه بدانیم تورمی كه بر اقتصاد ایران حاكم است تورم ناشی از فشار هزینه های تولید است.

در اجرای سیاست های انبساطی باید مراقب تورم بود
او با سفارش استفاده از سیاست های انبساطی در بازار اظهار نمود: اعمال برخی سیاست های انبساطی در بازار به شرطی كه منجر به تورم بیشتر نشود می تواند موجب بهبود شرایط اقتصادی كشور شود. پیش شرط اصلی چنین اتفاقی به هدف خوردن سیاست های انبساطی به تولید ملی است به این صورت كه بتوانند تقاضا برای خرید این تولیدات را بالا برند و از تورم هم جلوگیری نمایند.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه به وضعیت باثبات قیمت ها در بازار ارز نیز اشاره نمود و اظهار داشت: بخش بزرگی از جریان ارزی در اختیار بخش خصوصی است اما بانك مركزی نیز بوسیله مقررات و نظارتی كه انجام می دهد مدیریت متمركز این بازار را در دست دارد كه البته تا حالا نیز موثر بوده است.
او پایداری قیمت ها در بازار ارز را مثبت ارزیابی كرد و درباره راهكارهای تقویت آن نیز اظهار نمود: هر چقدر بتوانیم رشد اقتصادی را احیا نماییم و جریان بازگشت ارزهای صادراتی را تقویت نماییم روند فعلی ثبات در بازار ارز بیشتر تقویت خواهد شد.
منبع:

1398/06/27
14:19:40
5.0 از 5
4387
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش