اقتصاد تركیه از ركود خارج خواهد شد

اقتصاد تركیه از ركود خارج خواهد شد آنی بازار: صندوق بین المللی پول پیش بینی نمود رشد اقتصادی تركیه مثبت شود.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود از اقتصاد تركیه با اشاره به وجود ریسك های گوناگون بر سر راه اقتصاد این كشور اعلام نمود كه بدون انجام اصلاحات ساختاری اقتصادی مناسب توسط دولت، دستیابی به رشد پایدار و قدرتمند كار دشواری خواهد بود. صندوق بین المللی پول با آگهی نسبت به شكننده بودن آرامش كنونی اقتصاد تركیه گفته است كه حجم ذخایر ارزی تركیه در سطح پایینی قرار دارد و بدهی خارجی شركت های ترك بالا است.
بگفته صندوق بین المللی پول، اصلی ترین چالش سیاست گذاری تركیه، تغییر از نگاه كوتاه مدت به میان مدت در برنامه ریزی اقتصادی خواهدبود. در طول ۱۵ سال اخیر اقتصاد تركیه بطور متوسط رشد بالای پنج درصد داشته است اما نرخ تورم و نرخ بهره بعد از كاهش ۳۰ درصدی ارزش لیر در سال گذشته، از واقعیت های رشد فاصله گرفته است.
در سه ماهه دوم امسال رشد اقتصادی تركیه به منفی ۱.۵ درصد رسید كه سومین رشد اقتصادی منفی فصلی تركیه بوده است اما انتظار می رود رشد اقتصادی در سه ماهه سوم مثبت شود هر چند كه این رشد بسیار ضعیف و طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول احیانا تنها ۰.۲۵ درصد خواهد بود.
گزارش صندوق بین المللی پول در شرایطی منتشر می شود كه وزارت دارایی تركیه روز گذشته از بازدید سرزده هیات این نهاد از تركیه انتقاد نمود و آنرا مغایر قوانین داخلی این كشور دانست.
قبل تر بانك جهانی در گزارش خود از اقتصاد تركیه پیش بینی كرده بود كه اقتصاد تركیه به تدریج به مسیر صعودی باز گردد. این بانك پیش بینی كرده كه اقتصاد تركیه امسال از ركود بیرون رود و رشد سه درصدی در سال ۲۰۲۰ و چهار درصدی در سال ۲۰۲۱ را تجربه كند.
علاوه بر دو نهاد فوق، موسسه رتبه بندی "اس اند پی" در گزارشی اعلام نمود كه با وجود نبود یك رویكرد فعال، اقتصاد تركیه و سیستم بانكی این كشور امسال و سال آینده با چالش های منفی زیادی مواجه خواهد شد و كاهش نرخ بهره توسط بانك مركزی آمریكا به تشدید این مشكلات دامن خواهد زد.
منبع:

1398/07/02
20:33:12
5.0 از 5
4465
تگهای خبر: آرامش , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش