اروپایی ها از برجام فقط حمایت سیاسی از آن را بلدند

توقع مذاكره بدون عمل به وعده ها!

توقع مذاكره بدون عمل به وعده ها! به گزارش آنی بازار سه كشور فرانسه، آلمان و انگلیس بعد از اتفاقات اخیر در عربستان خواستار توافق جدیدی با ایران شده اند و این در شرایطی است كه هنوز به توافقات اولیه خود در مورد اینستكس عمل نكرده اند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، رئیس جمهور آمریكا از سال قبل با انتقاد از برجام از آن خارج شد و به دنبال آن تحریم ها ضد ایران را بازگرداند؛ موضوعی كه از همان ابتدا با واكنش منفی كشورهای اروپایی همراه بود و از آمریكا خواستند تا به برجام بازگردد.
بعد از تلاش های سیاسی و دیپلماتیك مقامات ایرانی برای رایزنی با اروپایی ها، سایر طرف های برجام به جز آمریكا اعلام نمودند كه به توافق هسته ای با ایران پایبند خواهند ماند و شرایطی جهت استفاده ایران از منافع اقتصادی این قرارداد ایجاد خواهند كرد.
از تابستان سال قبل كه فدریكا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از طریق اندازی سازوكار مالی (SPV) برای تسهیل تجارت با ایران خبر داد، امیدها برای بهبود وضعیت تجارت خارجی ایران زنده شد، اما گذشت زمان نشان داد كه اروپایی ها بدقول تر از آن چیزی بودند كه انتظار می رفت.
بعد از مدتی SPV به اینستكس تغییر نام یافت و قرار شد كه در فاز اولیه شرایط خرید كالاهای ضروری و دارو از راه این سازوكار فراهم گردد و به تدریج گسترش یابد. در همین راستا ایران هم خواستار ایجاد خط اعتباری و فراهم شدن شرایط فروش نفت از این طریق شد. این در شرایطی است كه شركت اینستكس از جانب سه كشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس تشكیل شده و شركت متناظر آن در ایران هم توسط بانك مركزی بوجود آمده است.
اما با این وجود اروپایی ها هنوز هم اقدام اجرایی موثری در ارتباط با اینستكس انجام نداده اند؛ هرچند كه علی اصغر نوری - مدیرعامل شركت متناظر اینستكس در ایران - می گوید كه قول های مثبتی دریافت كرده است.
وی گفته كه میشائیل بوك - مدیرعامل اینستكس - هفته گذشته به تهران سفر و ابراز امیدواری كرده است كه خط اعتباری ۱۵ میلیارد یورویی كه توسط فرانسه پیشنهاد شده، اجرایی شود.
نوری با اشاره به اینكه از سوی ایران بستر لازم جهت راه اندازی اینستكس فراهم است، اظهار كرده كه هم اكنون خیلی از صادركنندگان اروپایی كه با ایران مراوده تجاری دارند، به مقامات اینستكس فشار می آورند كه این ساز و كار مالی هرچه سریع تر راه اندازی و عملیاتی شود؛ در نتیجه اروپا باید شرایط لازم در این رابطه را فراهم آورد و از همین رو یك بانك اروپایی به اینستكس پیوسته و مقدمات الحاق یك بانك دیگر فراهم است.
هفت بانك ایرانی هم جزو سهامداران شركت متناظر اینستكس در ایران هستند و همه چیز برای ایجاد این ارتباط مالی آماده است، اما با وجود تنش های اخیر در خلیج فارس معلوم نیست كه اروپایی ها می خواهند زیر همه چیز بزنند یا پای توافقات قانونی خود خواهند ایستاد.
این در شرایطی است كه انگلیس، فرانسه و آلمان اخیرا با انتشار اطلاعیه ای عجیب، ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامكو در عربستان دانسته و گفته اند كه ایران باید برای توافق جدیدی در ارتباط با مسئله هسته ای، منطقه ای و برنامه موشكی اش پای میز مذاكره بیاید. از جانب دیگر مقامات ایرانی هم گفته اند كه در صورت پابرجابودن تحریم ها هیچ مذاكره ای انجام نخواهند داد.
حال باید دید كه اینستكس در نهایت به مرحله اجرایی خواهد رسید یا اروپایی ها هم فقط از برجام حمایت سیاسی از آنرا بلدند!1398/07/04
20:27:18
5.0 از 5
4485
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش