آثار حذف ۴ صفر از پول ملی

پول ارزان می شود!

پول ارزان می شود! آنی بازار: حذف چهار صفر از پول ملی كه یك فوریت آن در مجلس به تصویب رسید، نیاز به چهار سال زمان دارد؛ هرچند تغییری در فاكتورهای اقتصادی ایجاد نمی كند اما مزایایی دارد كه می تواند به سیستم پولی كشور كمك نماید.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، حذف صفرها از پول ملی چندین بار در جریان مدیریت اقتصادی كشور مطرح شده و هربار به دلیلی روند اجرای آن یا متوقف شده یا مسكوت مانده است، اما بانك مركزی از سال قبل این طرح را با جدیت پیگیری می كند.
بانك مركزی طرح حذف چهار صفر از پول ملی را برای تصویب به دولت فرستاد و بعد از آن دولت آنرا در چارچوب لایحه ای تقدیم مجلس كرد تا نمایندگان مردم در این زمینه تصمیم بگیرند كه در نهایت روز گذشته یك فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید.
بر این اساس، مقرر است با حذف چهار صفر از پول ملی، واحد رسمی پول كشور نیز از ریال به تومان تغییر كند و بدین سان هر ۱۰ هزار ریال (۱۰۰۰ تومان) معادل یك تومان جدید و هر تومان جدید معادل ۱۰۰ پارسه شود.
البته این دفعه نیز حذف صفر از پول ملی موافقان و مخالفان خودرا داشت؛ به طوریكه برخی اعتقاد دارند كه در شرایط فعلی اقتصاد ضرورتی برای انجام این كار نیست و می توان در آینده به این مساله فكر كرد، اما رئیس كل بانك مركزی معتقد می باشد كه این كار لازم است و موكول كردن آن به آینده دردی را دوا نمی كند.
اما موردی كه همگی بر آن اتفاق نظر دارند، این است كه حذف صفر از پول ملی تغییری در اوضاع معیشتی مردم و فاكتورهای پایه اقتصاد نخواهد داشت، اما بررسی دلیلهای اهمیت این لایحه نیز امری لازم است.
مزایای حذف چهار صفر
حذف چهار صفر از پول ملی موجب كاهش هزینه ها، حجم اسكناس و وارد شدن مسكوكات به چرخه اقتصادی می شود و به پروسه مبادلات مالی مردم كمك می نماید.
آنطور كه بانك مركزی اعلام نموده هدف این لایحه راحت تر شدن كار برای مردم است تا بتوانند اسكناس ها با واحد پولی جدید را در امور بازرگانی و مالی خود به نحو احسن استفاده نماید، چونكه هم اكنون رابطه پول ملی با ارزهای خارجی هم خوب نیست، مثلا معادل دلاری یك ریال ۰.۰۰۰۰۰۸ است.
این لایحه به پروسه مبادلات مردم كمك می نماید و با عنایت به بی ارزش شدن واحدهای پولی عملا سكه و مسكوكات از جریان مبادله مردم خارج شده است؛ بطوریكه ضرب یك سكه بیشتر از آن هزینه می برد. نمونه آن سكه ۵۰۰ تومانی است كه ضرب آن ۸۰۰ تومان هزینه دارد.
عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی این موضوعات را در دفاع از لایحه پیشنهادی دولت بیان كرد و گفته كه برای ایجاد تعادل در مجموعه پولی كشور به زمان چهار ساله نیاز داریم؛ بدین سبب اگر این لایحه به تصویب نهایی برسد، چهار سال كار طول می كشد تا با انجام مقدمات لازم به تدریج پول های جدیدی را جایگزین پول های قدیمی نماییم.
این در شرایطی است كه همتی قبل از این، زمان لازم برای اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی را حدود دو سال عنوان كرده بود و الان گفته كه این طرح به چهار سال زمان نیاز دارد.
البته طبیعتا اجرای طرحی با چنین گستردگی كه نیاز به تغییر تمامی اسكناس ها و سكوك مورد استفاده مردم دارد، نیاز به زمان زیادی خواهد داشت.
از طرف دیگر، با اصلاح قانون پولی و بانكی هزینه ها در بین مدت كاسته می شود، چونكه هم اكنون نزدیك به یك میلیارد اسكناس در سال امحا می شود و نزدیك به ۹ میلیارد اسكناس نیز در جریان است كه اگر چهار صفر از پول ملی حذف شود، تعداد اسكناس ها به ۲.۲ میلیارد می رسد و این یعنی با حذف چهار صفر شاهد كاهش حجم اسكناس، هزینه ها و وارد شدن مسكوكات به چرخه كار خواهیم بود.
در عین حال برخی كارشناسان معتقدند كه در شرایطی كه نرخ تورم كشور بالاست و كشور تحت تحریم قرار دارد، حذف چهار صفر می تواند به بازگشت صفرها بعد از مدتی به پول ملی منجر شود.
با این وجود با تصویب یك فوریت این لایحه بنظر می رسد كه كار اجرایی این لایحه بعد از تایید نهایی انجام شده و برمبنای برنامه زمان بندی بانك مركزی، این طرح به تدریج اجرا می گردد.
منبع:

1398/07/08
13:51:40
5.0 از 5
4509
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازرگانی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش