رشد اقتصادی قطر بعد از 10 سال منفی شد

رشد اقتصادی قطر بعد از 10 سال منفی شد به گزارش آنی بازار رشد اقتصادی قطر در دومین فصل سال به منفی ۱.۴ درصد رسید.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، دولت قطر در گزارشی اعلام نمود رشد اقتصادی این كشور در دوازده ماه منتهی به ژوئن به منفی ۱.۴ درصد رسیده است كه اولین رشد منفی این كشور در طول یك دهه اخیر به حساب می آید. هم چنین رشد اقتصادی قطر در سه ماهه منتهی به ژوئن در مقایسه با رشد سه ماهه نخست سال ۰.۹ درصد كاهش پیدا كرده است. در میان بخش های مختلف، رشد بخش تولید با منفی ۷.۴ درصد بیشترین میزان كاهش رشد بوده است و بعد از آن خرده فروشی با منفی ۳.۵ درصد و معدن با منفی ۱.۹ قرار دارد.
از سوی دیگر رشد اقتصادی در بخش خدمات مالی و بیمه ای مثبت ۳.۴ درصد و خدمات عمومی ۲.۷ درصد بوده است. متوسط رشد اقتصادی قطر دربازه زمانی ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ معادل ۶.۰۱ درصد بوده است كه بالاترین رشد ثبت شده مربوط به سه ماهه نخست سال ۲۰۱۰ با ۳۲.۹ درصد و كمترین رشد ثبت شده هم مربوط به سه ماهه دوم سال ۲۰۰۹ با منفی ۱۵.۳ درصد بوده است.
پیشبینی می شود كه رشد اقتصادی قطر در سه ماهه سوم سال به لطف افزایش مخارج دولتی و بهبود تدریجی قیمت فرآرده های انرژی در بازارهای جهانی بهبود پیدا كند. با این وجود تداوم بحران سیاسی بین این كشور و چهار كشور عربی دیگر یعنی عربستان، مصر، امارات و بحرین كماكان یكی از ریسك های بزرگ موجود بر سر راه اقتصاد قطر معرفی شده است.
جورجیو كافیرو، مدیر مركز مطالعات خلیج اظهار داشت: خاطرات مربوط به محاصره تا سال ها در ذهن طرفین باقی خواهد ماند. به نظر می آید مقامات قطری حتی در صورت لغو محاصره به تلاش ها برای رسیدن به خودكفایی در بخش های مختلف اقتصاد خود ادامه خواهند داد.1398/07/10
22:19:22
5.0 از 5
4503
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بیمه , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش