مدیرعامل فرابورس اعلام كرد

عبور ارزش معاملات بازار سرمایه از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان

عبور ارزش معاملات بازار سرمایه از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به گزارش آنی بازار مدیرعامل فرابورس اظهار داشت: ارزش معاملات تابحال در بورس تهران، فرابورس، بورس انرژی و كالا 400 هزار میلیارد تومان است.


به گزارش آنی بازار به نقل از مهر، امیر هامونی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دو سیما با اشاره به اینكه شاخص بورس تهران از ۳۲۰ هزار واحد گذشته و بورس تهران از شروع سال تابحال ۷۸ درصد و فرابورس ۸۵ درصد افزایش شاخص داشته اند اضافه كرد: در این مدت ارزش اوراق در بورس و فرابورس ۲۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است كه ۱۷۰ هزار میلیارد تومان متعلق به بورس تهران و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان متعلق به فرابورس است.
دلیل استقبال از بازار سهام
وی اظهار داشت: در بورس انرژی نیز از شروع سال تا كنون ۱۵ هزار میلیارد تومان معامله انجام شده و دلیل رویكرد مردم به سمت بازار سرمایه؛ بازدهی نامناسب بازارهای موازی در كشور است و نقدینگی جدیدی به بازار سرمایه وارد شده و برایند عرضه و تقاضا در بازار سرمایه عقلایی تصمیم می گیرد.
شرط سودآوری شركت ها
مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینكه قیمت سهام شركت ها را سودآوری آنها تعیین می كند و ارزش جایگزین زمانی مهم می باشد كه شركت بخواهد منحل شود اضافه كرد: تجدید ارزیابی و دارایی هیچ اثری بر ارزش سهام شركت ها ندارد و فقط اصلاح ساختار در بنگاه ها است.
هامونی اظهار داشت: چالش هایی در بازار سرمایه همچون سواد مالی وجود دارد كه سبب می شود مردم در عرضه های اولیه صف های طولانی تشكیل دهند بطوریكه هفته گذشته سهام یك نیروگاه ارائه شد كه ۷۱۸ هزار نفر در یك ساعت آنرا خریدند.
ارزش بازاری صندوق های سرمایه گذاری
هامونی اظهار داشت: ارزش بازاری صندوق های سرمایه گذاری در بورس و فرابورس كه ۲۰۰ صندوق هستند از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان گذشته است. وی ادامه داد: ۷۰ هزار پیمانكار در كشور وجود دارد كه از دولت طلبكارند، اما با ارائه اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در سه سال قبل از این طریق به پیمانكاران پرداخت شده است.
۴۰۰۰ میلیارد تومان تأمین مالی
مدیرعامل فرابورس اظهار داشت: در بورس تهران بیشتر از هزار میلیارد تومان و در فرابورس سه هزار میلیارد تومان تأمین مالی بوسیله افزایش سرمایه انجام شده است. هامونی اضافه كرد: ۱۵۰۰ تریلیون تومان ارزش بازاری بورس تهران و فرابورس و ۹۰ هزار میلیارد تومان ارزش بازاری بازار پایه است.
ثبات در بازار پایه
وی اظهار داشت: بازار پایه حالا به ثبات نسبی رسیده و میزان ارزش معاملات این بازار از شروع سال تا قبل از ابلاغ مصوبه جدید در ۲۵ شهریور به ۲۷ هزار میلیارد تومان معادل روزی ۲۳۰ میلیارد تومان رسیده است.
هامونی اضافه كرد: از ۲۵ شهریور و ابلاغ مصوبه جدید برای بازار پایه ارزش معاملات در این بازار روزانه ۲۵۰ میلیارد تومان است و بیشترین نوسانات بازار پایه مربوط به سال ۹۸ و به سبب ورود نقدینگی های جدید به بازار بورس است.
تغییر دامنه نوسان
مدیرعامل فرابورس اضافه كرد: نمادهایی كه حالا ۳۰ تا ۴۰ درصد افت كرده اند قبل از ابلاغ مصوبه جدید در ۲۵ شهریور نیز افت خودرا آغاز نموده بودند. هامونی اظهار داشت: تغییر دامنه نوسان ۱۰ به ۳ اتفاق افتاد، اما این مساله ربطی به ارزش شركت ها ندارد و سهم سرمایه گذاران حقیقی در بورس كشور بیشتر از ۸۰ درصد است و تا ۶ ماه آینده در بازار بورس هیچ مظنه ای حذف نمی گردد و بعد از شش ماه نیز شورای عالی بورس ادامه روند را به ما تكلیف خواهدنمود.
هامونی اظهار داشت: حالا بازار پایه به آرامش رسیده و كاهش ۴۰ درصدی فقط برای چند نماد است و مجموع بازار ۹ درصد كاهش داشته و از ۹۷ هزار میلیارد تومان به ۹۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.


منبع:

1398/07/11
11:46:50
5.0 از 5
4796
تگهای خبر: آرامش , ارز , ارزش , ارزیابی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش