تاثیر صندوق های مكانیزه فروش بر دریافت مالیات

تاثیر صندوق های مكانیزه فروش بر دریافت مالیات به گزارش آنی بازار صندوق های مكانیزه فروش طرح جدید سازمان امور مالیاتی برای مالیات ستانی سیستماتیك است كه می تواند به شكل دستگاه كارتخوان باشد كه در این زمینه یك كارشناس امور مالیاتی به اثرات این طرح جدید سازمان امور مالیاتی بر فرآیند مالیات گیری در كشور پرداخته است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، همه می دانیم كه مباحث مالیاتی در كشور ما فقط چند سالی است كه به شكل جدی مطرح شده و قبل از آن بیشتر جنبه ای بروكراتیك داشت و در بودجه دولت هم سهم چندانی نداشت.
با این وجود در سال های گذشته و به خصوص همزمان با شروع تحریم های نفتی، مالیات نقش بسیار جدی تری در بودجه عمومی دولت پیدا كرده است؛ از این جهت می توان گفت فرآیند مالیات ستانی در ایران هنوز نوپا است و نتوانسته به جایگاه واقعی خود در اقتصاد ایران برسد، نمود این نوپایی را شاید بتوان در فرارها و معافیت های مالیاتی كه بر مبنای اظهارات مسئولین مجموعا ۷۵ هزار میلیارد تومان است، مشاهده كرد.

خوداظهاری فرار مالیاتی بزرگ پزشكان را رقم زد
به قول كارشناسان، علت این نقصان مالیاتی در ایران عدم استفاده از شیوه های جدید و سیستماتیك دریافت مالیات است، به صورتی كه سبب شده مالیات ستانی در ایران بر مبنای فرآیند خوداظهاری صورت بگیرد كه خلاهای بزرگی در خود دارد. یك مورد از این خلاها را می توان در پرداخت مالیات توسط پزشكان مشاهده كرد كه در آن مالیات دریافت شده توسط پزشكان بر مبنای خوداظهاری ها ۱۵۰ میلیارد تومان بوده در حالیكه طبق برآوردهای مركز پژوهش های مجلس این مبلغ درواقع باید ۶۷۰۰ میلیارد تومان می بود.
این فرارهای مالیاتی خود به خوبی وضعیت نابسامان مالیات ستانی در ایران را نشان داده است. یكی از عوامل اصلی این وضعیت، عدم وجود سازوكارهای سیستماتیك و همینطور عدم وجود یك بانك اطلاعاتی قابل استناد برای مالیات ستانی است. در اینباره یك كارشناس امور مالیاتی با اشاره به طرح جدید سازمان امور مالیاتی برای نصب صندوق های مكانیزه فروش آنرا یك قدم در جهت ایجاد شفافیت بیشتر توصیف كرد.

صندوق های مكانیزه فروش مالیات را بر مبنای درآمد تعیین می كند
سیاوش غیبی پور - كارشناس امور مالیاتی- در گفتگو با ایسنا، درباره اثرات صندوق های مكانیزه فروش اظهار نمود: زمانی كه سیستم مكانیزه فروش نصب شود مالیات بنگاه های اقتصادی بر مبنای میزان درآمد آنها تعیین می شود و از سوی دیگر هزینه های خرده فروشی، انبار و سایر هزینه ها هم مشخص می شود و بر این اساس بانك اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی تكمیل و اجرایی می شود.
این كارشناس مالیاتی با اشاره به اینكه هم اكنون بانك اطلاعاتی فعلی در سیستم مشاغل فعال نیست، افزود: برخی اطلاعات هم وجود دارد اما اطلاعاتی كه بتوان بر مبنای آن به صورت سیستمی قضاوت كرد وجود ندارد.

صندوق های فروش چگونه بانك اطلاعاتی می سازند
او به ساز و كار شكل گیری بانك اطلاعاتی مالیاتی از راه فعال شدن صندوق های مكانیزه فروش هم اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای اطلاعات صندوق های مكانیزه فروش همه اطلاعات عمده فروشی و خرده فروشی به تفكیك انواع هزینه ها مشخص می شود و در نهایت تراكنش های بانكی هم به آنها متصل می شود و همین یك بانك اطلاعاتی را بر مبنای عملیات های اقتصادی به وجود می آورد.
غیبی پور همینطور با اشاره به تعیین چند صنف از سوی سازمان امور مالیاتی بعنوان اصناف پیشرو در نصب صندوق های مكانیزه فروش اظهار نمود: انجام این طرح در بین این اصناف یك مدل جدید از مالیات گیری سیستماتیك است كه سبب شفافیت بیشتر می شود و در نهایت این اصناف هم دیگر به فرار مالیاتی متهم نمی شوند.1398/07/13
14:34:19
5.0 از 5
4551
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , دستگاه , سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش