احتمال واگذاری خودرو های مانده در گمرك به سازمان اموال تملیكی

احتمال واگذاری خودرو های مانده در گمرك به سازمان اموال تملیكی آنی بازار: سه ماه از اختتام مهلت دولت برای ترخیص خودرو های دپو شده گذشته و 1100 دستگاهی كه تشریفات گمركی را انجام داده اند حالا در معرض واگذاری به سازمان اموال تملیكی قرار دارند كه امكان دارد به فروش رسیده یا اینكه هر تصمیمی در مورد آنها اتخاذ شود.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، چندی قبل رئیس كل گمرك اعلام كرد كه خودرو های دپو شده ای در گمرك باقی مانده اند كه امكان دارد متروكه اعلام شوند. وی البته هیچ توضیحی در مورد سرنوشت خودرو ها بعد از متروكه شدن ارائه نكرد.
اما آنچه كه اخیرا ارونقی -معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران- در ارتباط با سرنوشت خودرو های دپو شده مطرح كرده از اعلام صریح گمرك در ارتباط با احتمال واگذاری آنها به سازمان اموال تملیكی و فروش یا هر اتفاق دیگری در مورد این خودرو ها حكایت دارد.

ماجرای حدود ۱۳ هزار خودروی دپو شده در گمرك از دو سال پیش شروع شده است كه به دلیلهای مختلف همچون تغییر شرایط ارزی یا تخلف در ثبت سفارش، ترخیص آنها متوقف شد؛ تا اینكه در سال قبل و طبق مصوبه دولت از ۱۶ دی ماه تا نیمه تیرماه سال جاری و بعد با تمدید دو ماهه مهلت فرصتی برای انجام مراحل قانونی و ترخیص به صاحبان آنها داده شد.

بر این اساس نزدیك به ۷۵۰۰ خودرو از گمرك خارج شد، اما ۱۱۰۰ دستگاه دیگر كه اظهار شده، تشریفات گمركی را انجام و پروانه الكترونیكی دریافت كرده بودند، به سبب اختتام مهلت زمان تعیین شده، در گمرك باقی مانده و اجازه ترخیص پیدا نكردند.

به گفته دبیر انجمن واردكنندگان خودرو، مابه التفاوت ارزی ۱۰۴۸ دستگاه از خودرو های متوقف در گمرك پرداخت و تمام امور ترخیص آنها انجام شده است، اما به سبب اتمام مهلت مصوبه دولت این خودرو ها امكان خروج از گمرك را پیدا نكرده اند.

به گفته معاون فنی و امور گمركی گمرك از وقتی كه این خودرو ها اظهار شده و تشریفات گمركی را انجام می دهند اگر تا یك ماه بعد ترخیص نشوند گمرك طبق مقررات گمركی آنها را متروكه اعلام می كند كه در این حالت به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی اعلام خواهد شد.

ارونقی تصریح كرده كه سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی در مورد فروش یا هرگونه اقدام دیگری برای خودرو های دپو شده كه متروكه اعلام می شوند، تصمیم گیری خواهدنمود.

با وضع موجود و عدم تصمیم گیری برای ترخیص خودرو های دپو شده و تعیین تكلیف آنها، با گذر زمان صاحبان خودرو های دپو شده از دستیابی به آن دورتر می شوند و معین نمی باشد كه سرنوشت این خودرو ها چه خواهد شد.

منبع:

1398/07/22
12:49:22
5.0 از 5
4918
تگهای خبر: ارز , تشریفات , خودرو , دستگاه
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش