نرخ تورم نروژ و دانمارك به بالاترین سطح شش ماه اخیر رسید

نرخ تورم نروژ و دانمارك به بالاترین سطح شش ماه اخیر رسید آنی بازار: نرخ تورم در دو كشور شمالی اروپا یعنی دانمارك و نروژ افزایش پیدا كرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از تریدینگ اكونومیكس، نرخ تورم نروژ در ۱۲ ماه منتهی به اكتبر ۲۰۱۹ به ۱.۸ درصد افزایش یافت كه از شش ماه گذشته تابحال بی سابقه بوده است. این نرخ تورم كه ۰.۱ درصد بیشتر از پیش بینی های قبلی و ۰.۳ درصد بیشتر از ماه قبل بوده است، بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش لوازم منزل قرار گرفته است كه تورم آن از ۲.۶ درصد در ماه سپتامبر به ۲.۷ درصد در ماه اكتبر افزایش پیدا كرده است. در میان سایر بخش های تورمی، تورم مواد غذایی و نوشیدنی از ۰.۸ درصد به ۰.۴ درصد و بخش فرهنگ و آموزش از ۱.۷ درصد به ۱.۶ درصد كاهش یافته است.
هسته تورمی كه تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به سبب نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد، در ماه اكتبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل و در سطح ۲.۲ درصد باقی است. متوسط نرخ تورم نروژ در بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۷ درصد بوده كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۵۱ با ۱۸.۹ درصد و كمترین تورم نیز مربوط به ژانویه ۲۰۰۴ با منفی ۱.۸ درصد بوده است.
از طرف دیگر نرخ تورم در دیگر كشور اروپای شمالی یعنی دانمارك نیز روند افزایشی به خود گرفته و تورم سالانه این كشور تا اختتام ماه اكتبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۶ درصد رسیده است.
این نرخ تورم كه بالاترین نرخ تورمی دانمارك از ماه ژوئن تابحال شمرده می شود بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش نرخ تورم بخش سلامت و مراقبت های درمانی قرار گرفته است كه تورم آن از ۱.۶ درصد در ماه سپتامبر به ۱.۸ درصد در ماه اكتبرافزایش پیدا كرده است. نرخ در بخش رستوران و هتلداری از ۱.۹ درصد به ۱.۶ درصد رسیده است. در بخش حمل و نقل و لوزام منزل نیز نرخ تورم و به ترتیب معادل منفی ۰.۱ درصد و ۰.۴ درصد بوده است.
نرخ تورم ماهانه در دانمارك نیز با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل همراه شده و به ۰.۴ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم دانمارك در بازه زمانی ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۹معادل ۲.۸۶ درصد بوده است كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۸۱با ۱۳ درصد و كمترین تورم نیز مربوط به ژانویه ۲۰۱۵ با منفی ۰.۱ درصد بوده است.1398/08/25
01:51:39
5.0 از 5
4685
تگهای خبر: آموزش , تورم , قیمت , مواد غذایی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش