جهانگیری:

دولت از عمق جان اعتراض و صدای مردم را می شنود

دولت از عمق جان اعتراض و صدای مردم را می شنود به گزارش آنی بازار معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حساسیت و اهمیت جلسات ستاد تنظیم بازار، گفت: همه دستگاه ها باید از ستاد تنظیم بازار حمایت كنند تا مردم اطمینان یابند كه از حقوق آنها با جدیت حمایت می شود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری بامداد امروز (شنبه) با حضور در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد تنظیم بازار شركت كرد و ضمن ابراز امیدواری نسبت به حل مشكلات مردم اظهار داشت: بعنوان معاون اول رئیس جمهور خدمت ملت بزرگوار ایران عرض می كنم كه همه تصمیمات دولت با نیّت تامین منافع مردم اتخاذ شده است و دولت از عمق جان اعتراض و صدای مردم را می شنود و برای آن احترام قائل است و تلاش خواهد نمود به آن چه مورد انتظار مردم است جامه عمل بپوشاند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه امكان دارد در تصمیمات اشتباهی رخ داده باشد، توجه به مطالبات مردم را وظیفه دولت دانست و اضافه كرد: اگر احساس نماییم جایی در تصمیم گیری اشتباه كرده ایم حتما اصلاح خواهیم كرد و همه ما وظیفه داریم كه تلاش نماییم تا بخشی از آلام و دردهای مردم تسكین یابد و حتما در این راستا همه دوستان و فرزندان ملت در تمام دستگاه های مختلف در تلاش هستند تا به ملت بزرگ ایران خدمت كنند.
معاون اول رئیس جمهور با قدردانی از مسؤلان ستاد تنظیم بازار كه در هفته اخیر تلاش های مجدانه ای برای نظارت بر بازار داشته اند، تصریح كرد: همه باید به این تلاش ها در جهت رفع دغدغه مردم در زمینه تغییر قیمت ها ادامه دهند. اساسا باید راهكارهای پیشنهادی برای مدیریت بهتر اوضاع در كارگروه های تخصصی مورد بررسی دقیق و تصمیم گیری مسئولانه قرار گیرد با این هدف كه هیچ بار و هزینه جدیدی به مردم تحمیل نشود.
جهانگیری افزود: در حمایت و نظارت بر بازار هر تصمیمی كه احتیاج به تایید دولت داشته باشد نیز به فوریت در جلسه هیات وزیران مطرح و در مورد آن تصمیم گیری لازم صورت خواهد گرفت.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه آمریكایی ها بعد از بازگرداندن تحریم ها تاكید زیادی داشتند كه ایرانیان چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را نخواهند دید اما نتوانستند به هدفشان جامه عمل بپوشانند، خاطرنشان كرد: آنها بعد از آن كه نتوانستند از راه جنگ اقتصادی اقتصاد كشور را به زانو درآورند راهكارشان را تغییر داده و تلاش كردند با دخالت های بیجا و با همراهی برخی كشورهای منطقه بر ایران فشار وارد كنند.
وی خاطرنشان كرد: بعضی از كشورهای منطقه بدانند اگر سرنخ هایی پیدا شود كه آنها دخالت هایی برای ایجاد آشوب در داخل ایران كرده اند، روزگار خوش درمنطقه نخواهند دید، ایران كشوری نیست كه بشود با آن چنین شوخی ها و رفتارهایی كرد. باید با ایران با نهایت ادب رفتار شود و اگر معلوم شود دیگران در مسائل داخلی ایران دخالت كرده اند كه به ملت ایران ضرر و زیانی وارد شود حتما پاسخ كوبنده ای دریافت خواهند كرد.
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با تاكید بر اینكه از جدی ترین مسایل كشور بحث قدرت خرید مردم است، به شوك وارد شده به اقتصاد ایران در سال های 90 و 91 اشاره نمود و اظهار داشت: دولت در سال 92 كوشش كرد تا با روش های اقتصادی قدرت خرید مردم را كه طی سالهای قبل از آن لطمه دیده بود ترمیم كند. از اوایل سال 97 نیز با شوك دوم اقتصادی مواجه شدیم و تورم سیر صعودی گرفت و باید تلاش نماییم تا با راهكارهای اقتصادی از قدرت خرید مردم حمایت نماییم.
جهانگیری با اشاره به اینكه دولت و نظام این واقعیت را كه قدرت خرید مردم لطمه دیده می پذیرد، تصریح كرد: باید تمام تلاش خویش را در پشتیبانی از طبقات ضعیف و اقشاری كه درآمد ثابتی دارند، بكار گیریم و از افزایش تورم كه دلیل اصلی تضعیف قدرت خرید مردم است، جلوگیری نماییم.
وی با تاكید بر اینكه یكی از دلیلهای عمده افزایش تورم افزایش نقدینگی در كشور است، تصریح كرد: دولت تلاش می كند به ویژه در ماه های پایانی سال بار جدیدی از راه بودجه بر نقدینگی كشور تحمیل نشود. در این زمینه با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و بانك مركزی برنامه ریزیهای خوبی انجام شده است. تلاش خواهیم كرد با كاهش هزینه های جاری دستگاه های دولتی كه وظیفه ای قانونی و عقلانی است در این راه گام برداریم.
معاون اول رئیس جمهور به وضعیت شاخصهای اقتصادی و موضوعاتی نظیر كنترل نرخ ارز، وضعیت خوب ذخایر ارزی بانك مركزی و توانایی سامانه نیما برای تامین ارز مورد تقاضای بازار اشاره و خاطرنشان كرد: با وجود برخی پیشبینی ها درباره افزایش تورم به دنبال تصمیمات اخیر، انتظار دولت تداوم روند كاهشی تورم است و امیدواریم همانطور كه از اردیبهشت سالجاری شاهد نرخ كاهنده تورم در كالا و خدمات بوده ایم، این روند در ماه های پایانی سال هم ادامه یابد.
جهانگیری به نقش اقتصاد خرد و بازار در سوژه عرضه و تقاضا اشاره نمود و اضافه كرد: خوشبختانه از سال قبل كه دولت سیاست مقاومت فعال را در مقابل فشارهای آمریكا در پیش گرفت تابحال كالا به وفور در كشور وجود دارد. امروز نه تنها در حد نیازهای سال جاری بلكه برای ماه های ابتدایی سال 1399 نیز كالا در انبارها وجود دارد.
وی افزود: روند تامین كالاهای اساسی كه بخشی از آن باید از خارج وارد می شد در حال انجام می باشد و طبق گزارش دستگاه ها، تولید داخلی افزایش داشته است.
جهانگیری با تاكید بر اینكه هیچ واحد تولیدی نباید بخاطر دریافت ارز به منظور واردات مواد اولیه به مشكل مواجه باشد، اظهار داشت: امروز تولید داخلی نه تنها برای رفع نیازهای كشور بلكه به قصد صادرات و ارزآوری كه از مهمترین نیازهای كشور می باشد، افزایش داشته است.
وی در ادامه تصریح كرد: باید تلاش شود روند كاهش قیمت كالاها به بخش خدمات نیز تسری یابد و ستاد تنظیم بازار نظارت كافی بر بخش خدمات نیز داشته باشد.
جهانگیری با اشاره به اینكه امكان دارد عده ای بخواهند از شرایط به وجود آمده سوءاستفاده كنند، اظهار داشت: حضور قدرتمندانه مجموعه ستاد تنظیم بازار و بازوهای نظارتی آن می تواند مانع سوءاستفاده و ایجاد اطمینان خاطر برای مردم باشد.
معاون اول رئیس جمهور افزود: با عنایت به این كه روند تامین كالا از مبادی داخلی و خارجی به شكل كاملا طبیعی در حال انجام می باشد طبیعتا نباید شاهد افزایش قیمت ها باشیم.
وی با اشاره به این كه تصمیم جدی و قطعی در دولت وجود دارد كه پرداخت حقوق هیچ یك از افرادی كه حقوقشان مستقیم یا غیرمستقیم از بودجه دولت تامین می شود به تاخیر نیفتد، خاطرنشان كرد: با استفاده از تمام ابزارهای نظارتی مانع سوءاستفاده از وضعیت فعلی خواهیم شد و در این راه از اصناف و اتحادیه های صنفی می خواهیم تا دولت را یاری كنند چنانكه قبل از این نیز به خوبی دولت را در راه مدیریت اقتصادی كشور همراهی كرده اند.
جهانگیری با تاكید بر اینكه هیچ نهاد و دستگاهی تا آخر سال 98 اجازه صدور افزایش قیمت را ندارد، تصریح كرد: آن چه در اختیار دولت می باشد همچون قیمت حامل های انرژی نظیر آب، برق، گاز و گازوئیل به هیچ وجه تا آخر سال 98 به هیچ وجه افزایش قیمت نخواهد داشت و اگر مجوزی هم در این زمینه صادر شده كه تاكنون اعمال نشده است اجرای آن متوقف خواهد شد. از تمام دستگاه های دیگر كه امكان صدور مجوز افزایش قیمت دارند، نیز مواكدا می خواهیم كه چنین مجوزهایی را صادر نكنند.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: اگر اصلاح و افزایش قیمت در بخشی لزوم دارد با تعامل صدور مجوز آن به سال آینده موكول خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه دولت از طریق اندازی سامانه جامع تجارت برای نظارت بر بازار به صورت كامل حمایت می كند، اضافه كرد: همه دستگاه هایی كه باید به سامانه جامع تجارت متصل شوند باید تا بهمن ماه كه آخرین فرصت است این كار را انجام دهند تا روند تولید، توزیع و مصرف به صورت كامل تحت نظارت قرار گیرد و وضعیت ذخایر كالایی و روند توزیع در هر لحظه به صورت دقیق قابل رصد باشد و دستگاه های نظارتی نیز بتوانند با تخلفات برخورد كنند و چنانچه دستگاهی در این زمینه تعلل كند با مدیران آن برخورد خواهد شد.
وزیر صمت نیز در ابتدای این جلسه با اشاره به برگزاری روزانه جلسات ستاد تنظیم بازار از جمعه پیش تا امروز اظهار داشت: در ایام بعد از اجرای سیاست جدید اصلاح قیمت بنزین سه دغدغه مدنظر ما بود اول وفور و در دسترس بودن كالاها، دوم جلوگیری از بروز مشكل در روند تولید كالا و سوم پیشگیری از تاثیر روانی افزایش قیمت بنزین روی قیمت بقیه كالاها كه تا حدود قابل توجهی در این زمینه موفق بوده ایم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست با بیان این كه روش های سنتی نظارت بر بازار پاسخگوی گستردگی بازار تولید و توزیع و مصرف كالا نیست، تصریح كرد: باید هر چه سریعتر سامانه های یكپارچه نظارتی به صورت كامل راه اندازی شود كه هم امكان نظارت دقیق بر بازار مقدور باشد و هم بتوان در مقابل هر اقدام نسنجیده ای بموقع واكنش نشان داد.
وزیر دادگستری نیز با بیان این كه هرجا لازم باشد نباید از اصلاح و تكمیل یك تصمیم در جهت منافع مردم ابایی داشته باشیم، خاطرنشان كرد: اگر تصمیم و سیاستی احتیاج به جرح و تعدیل دارد باید قبل از آن كه این امكان از بین برود نسبت به اصلاح آن اقدام نماییم.
در این جلسه رئیس سازمان پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان و تولید كنندگان، رئیس سازمان تعزیرات حكومتی و نمایندگان بعضی از اتحادیه ها و اصناف گزارشی از آخرین وضعیت بازار ارائه كردند.
منبع:

1398/09/03
10:05:24
5.0 از 5
4185
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش