آنی بازار گزارش می دهد؛

بازگشت 12 میلیارد یورو ارز صادراتی به گردونه اقتصاد

بازگشت 12 میلیارد یورو ارز صادراتی به گردونه اقتصاد به گزارش آنی بازار بازگشت بیشتر از ۱۲ میلیارد یورو ارز صادراتی از راه سامانه نیما از آغاز امسال تابحال نشان داده است كه كمبودی در تامین ارز مورد نیاز برای واردات كالاهای مورد نیاز وجود ندارد و بخش عمده ای از تلاطم های اخیر بازار ارز ناشی از فضاسازی و فعالیت دلالان بوده است.


بازار ارز در حالی در ایام گذشته گرفتار تلاطم شده بود كه بررسی ها نشان داده است روند بازگشت ارز صادراتی و تامین ارز مورد نیاز بخش واردات همانند گذشته جریان دارد و كمبودی وجود نداشته است.
سامانه نیما بعنوان یكی از مهم ترین ابزارها برای كنترل بازار ارز و تامین ارز مورد نیاز واردات كالاهای مورد نیاز به حساب می آید.
به نظر كارشناسان، بخش مهمی از ثبات نرخ ارز در ماه های اخیر ناشی از سازوكار شفاف این سامانه بوده است.
در سامانه نیما، حواله های ارزی عرضه می شود كه واردكنندگان می توانند از راه آن به واردات محصولات مورد نیاز اقدام نمایند.
سامانه نیما از سال قبل بعد از تعدیل سیاست های ارزی دولت بعنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله های ارزی تعیین شد و صادركنندگان و واردكنندگان باید معاملات ارزی خویش را در بستر این سامانه به ثبت برسانند.
جزییات بازگشت ارز صادراتی در ۹ ماه گذشته
بررسی های ایرنا نشان داده است كه در مجموع از آغاز امسال تا ۲۷ آذرماه امسال مبلغ ۱۲ میلیارد و ۴۰ میلیون یورو در سامانه نیما عرضه شده است.
در فروردین ماه یك میلیارد و ۲۷۲ میلیون یورو و در اردیبهشت ماه ۲ میلیارد و ۱۵۱ میلیون یورو ارز صادراتی در نیما در معرض فروش قرار گرفت.
در خرداد ماه یك میلیارد و ۲۴۱ میلیون یورو، در تیرماه یك میلیارد و ۳۳۸ میلیون یورو و در مرداد ماه هم ۹۲۸ میلیون یورو ارز صادراتی در سامانه نیما ثبت شده است.
میزان عرضه ارز در شهریور ماه به یك میلیارد و ۲۶ میلیون یورو و در مهرماه به یك میلیارد و ۵۴۸ میلیون و در آبان ماه به یك میلیارد و ۲۵۸ میلیون یورو رسید.
از ابتدای آذر تا ۲۷ آذر هم یك میلیارد و ۲۷۷ میلیون یورو در سامانه نیما ارائه شد.
بیشترین میزان بازگشت ارز صادراتی در سال ۹۸ مربوط به اردیبهشت ماه بوده به صورتی كه در این ماه میلیارد و ۱۵۱ میلیون یورو ارز صادراتی در نیما ارائه شد.
كمترین حجم عرضه ارز هم در مردادماه با ۹۲۸ میلیون یورو رخ داده است.
عرضه ۱.۲۷ میلیارد یورو در آذرماه
از ابتدای آذر تا ۲۷ آذر هم یك میلیارد و ۲۷۷ میلیون یورو در سامانه نیما در معرض فروش قرار گرفت كه یك میلیارد و ۱۲۴ میلیون از آن خریداری شد.
میانگین نرخ فروش حواله دلار در سامانه نیما در یك ماه گذشته ۱۰ هزار و ۹۸۷ تومان و نرخ فروش حواله یورو ۱۲ هزار و ۱۱۴ تومان بوده است.
معاون ارزی بانك مركزی چندی قبل در اینباره اظهار داشت: امروز با وجود تحریم ها، تابحال از نظر تامین ارز واردات مشكلی نداشته ایم و مازاد عرضه ارز در سامانه نیما نشانگر كاركرد روان و مثبت این سامانه است.


1398/10/01
11:58:50
5.0 از 5
4234
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش