دژپسند:

رشد اقتصادی كشور بدون نفت مثبت شده است

رشد اقتصادی كشور بدون نفت مثبت شده است به گزارش آنی بازار وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه در 6 ماه نخست امسال رشد اقتصادی كشور بدون نفت مثبت بوده است، اظهار داشت: تراز تجاری كشور مثبت شده و صادرات از واردات پیشی گرفته است.


به گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، «فرهاد دژپسند» امروز (پنجشنبه) در همایش كارشناسان رسمی دادگستری با اشاره به پیش بینی های منفی برخی اقتصاددان ها در باره شرایط اقتصاد حال ایران اضافه كرد: این روزها سخن های بسیاری در این زمینه گفته می شود كه با واقعیت متفاوت است؛ حالا رشد اقتصادی ایران مثبت شده و همین سوژه تعجب برانگیز است.
دژپسند با اشاره به نارضایتی خود از دو رقمی شدن نرخ بیكاری، اظهار داشت: از سال ۹۱ تابحال تنها ۲ سال شاهد رشد مثبت اقتصادی بودیم، اما بازهم خرسندیم كه پیش بینی منفی برخی ها درباب تورم ۳ رقمی تحقق نیافت. برخی اساتید دانشگاه پیش بینی كرده بودند كه دلار به ۴۰ هزار تومان هم می رسد. این اساتید رشد منفی ۱۵ تا ۴۵ درصدی را برای اقتصاد پیش بینی می كردند.
وزیر اقتصاد تصریح كرد: دشمن بوسیله ناظر مستقیمی كه در بانكهای مركزی كشورهای مورد تجارت ما قرار داده است، از انتقال درآمدهای فروش كالای ما جلوگیری می كند. با وجود قرار داشتن در زیربار سنگین تحریم، باز با همه قوا به دنبال راهكار افزایش درآمد هستیم.
وی با اشاره به اینكه یك ساعت در تسویه اوراق دولت تعلل نكرده است، اظهار داشت: با وجود ینكه در شرایط تحریمی هستیم، حتی یك ریال هم از بانك مركزی استقراض نكردیم اما باز هم با شرایط مطلوب فاصله داشتیم.
دژپسند با اشاره به اینكه هنوز نفت با اندكی تغییر اقتصاد را گرفتار مشكل می كند، اظهار داشت: در تجارت خارجی برآورد ۶۰ میلیارد دلار فاینانس شده بود كه با سنگ اندازی بسیار دشمن، امكان تحقق آن دشوار است.
دژپسند با اشاره به اموال مازاد بانك ها نیز اظهار داشت: در واگذاری اموال با گره قیمت گذاری مواجه ایم اما تا لحظه آخر به دنبال چانه زنی هستیم. البته بانك ها باید سبك شوند تا تامین مالی راحت تر شود اما با همه اینها اقتصاد باید به سمت بورس و بازار سرمایه حركت نماید.
وی اضافه كرد: دولت در واگذاری ها دو هدف را دنبال می كند كه این اهداف، تامین مالی و چابك سازی است، اما در ارزش گذاری ها با مشكلات بسیاری مواجه ایم.
دژپسند با اشاره ارزش گذاری دارایی های نامشهود اظهار داشت: جنس ارزش گذاری نامشهود متفاوت و شامل نشان تجاری معروف و مهم یك كارخانه می شود.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه اگر ارزش گذاری ها برای واگذاری ها اختلال ایجاد كند، بیت المال به هدر می رود، اظهار داشت: كارشناسان دادگستری در اقتصاد كشور بعنوان امین بیت المال شناخته می شوند و لازمه بهبود ارزش گذاری این است كه اگر می خواهیم كسب و كارهای زیر پله ای شكل نگیرد، ورود و خروج در حوزه كارشناسان دادگستری باید آسان شود.
وی با اشاره به اینكه روند واگذاری اموال دولت در سال آینده مطابق بودجه ۱۰ برابر خواهد شد، اضافه كرد: ما برای تحقق این میزان از واگذاری، برنامه های خاص خودرا انجام داده ایم.
دژپسند تصریح كرد: وقتی مجوز و پروانه دفاتر رسمی ۳.۵ میلیارد تومان شده و آزمون دادگستری چندسال متوقف می شود، با شرایط سخت روبرو می شویم، در صورتیكه جامعه تحصیل كرده آماده به ارائه خدمت است.
وی درباره وجود انحصار در انتخاب كارشناس رسمی دادگستری برای قیمت گذاری در واگذاری دارایی های دولت نیز اظهار داشت: مواردی مشاهده شده كه از كارشناسان غیر در واگذاری ها استفاده شده اما بطور شخصی بررسی نموده و جلوی ورود بداخلاقی ها در واگذاری ها را خواهم گرفت.منبع:

1398/10/14
14:17:54
5.0 از 5
4224
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش