نایب رییس اتاق بازرگانی استان:

ابهامات تعهد ارزی گریبان گیر صادركنندگان سمنان است

ابهامات تعهد ارزی گریبان گیر صادركنندگان سمنان است به گزارش آنی بازار ایرنا- نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان سمنان اظهار داشت: برخی ابهامات در بخشنامه بانك مركزی درباب نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات سبب سردرگمی صادركنندگان این استان شده است.


حمید علوی روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اقدام های دولت تدبیر و امید برای بازگشت ارز صادراتی، اضافه كرد: اینكه ارز ناشی از صادرات تولید داخل به كشور بازگردد اقدام بهادار ای است، اما باید ساز و كارهای درستی برای آن مشخص شود.
وی اشاره كرد: بخشنامه بانك مركزی برای نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات دارای برخی ابهام ها و نیازمند اصلاح است.
علوی با اشاره به اینكه بخشنامه تعهدات ارزی بانك مركزی، با در نظر گرفتن شرایط تحریم، نیاز به بازبینی دارد، اظهار داشت: اجرای این بخشنامه نه تنها تسهیل كننده صادرات نیست بلكه قطع كننده صادرات و از دست رفتن بازارهای صادراتی خصوصاً برای صادركنندگان كوچك سمنان و دیگر استان های كشور است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان سمنان اشاره كرد: در بعضی از این بخشنامه ها، كار بازگشت ارز حاصل از صادرات به صورتی سخت تر شده و شرایط تحریم در آن برای صادركنندگان در نظر گرفته نشده است.

تصمیم گیری برای صادرات كشور پشت درهای بسته مشكل آفرین است
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان سمنان با اشاره به اینكه بخشنامه های لحظه ای سبب سردرگمی صادركنندگان می شود، اشاره كرد: تصمیم گیری های یك شبه و پشت درهای بسته مسئولان برای بخش صادرات كشور مساله ساز می شود.
علوی افزود: حداقل در شرایط تحریم دشمنان مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران باید ارتباط با فعالان اقتصادی در مسایل صادراتی افزایش یابد و به هنگام ستاندن تصمیم های جدید، نظرات بخش خصوصی اعمال شود.
وی اشاره كرد: روشنگری بخشنامه های جدید برای بخش اجرایی و تولیدی لازم است.
علوی اشاره كرد: صادركنندگان استان سمنان با اصل بازگشت ارز به داخل كشور موافق هستند، اما باید به شكلی باشد كه شرایط تحریم در آن دیده شود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان سمنان تصریح كرد: در شرایط تحریم، دولت با بیان كالاهای مور نیاز وارداتی، به صادركنندگان اجازه دهد كه این قبیل اقلام را به كشور وارد كنند.
استان سمنان ۲ هزار و ۱۰ پروانه بهره برداری واحد تولیدی و صنعتی دارد.
۱۸۲ هزار و ۲۴۱ تن كالا از شروع فرودین تا اختتام آبان ۹۸ به ارزش ۱۶۹ میلیون و ۵۰۵ هزار دلار از سمنان صادر شد و پیش بینی می شود ارزش صادرات كالا از استان تا اختتام امسال به ۲۳۰ میلیون دلار برسد.
كالاهای تولیدی استان سمنان به ۴۶ كشور صادر می شود.منبع:

1398/10/17
22:38:35
5.0 از 5
4203
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش