دلار جهانی در آستانه ورود به كانال جدید

دلار جهانی در آستانه ورود به كانال جدید آنی بازار: به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری، دلار در آستانه ورود به یك كانال جدید قرار گرفت.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، بعد از هفده ماه جنگ تجاری، دو اقتصاد بزرگ جهان سر امضای فاز نخست توافق تجاری به یك جمع بندی واحد رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه رئیس جمهوری آمریكا، فاز نخست توافق را امضا كرد كه طبق آن، قسمتی از تعرفه های اضافی آمریكا بر روی محصولات وارداتی چینی در ازای تعهد این كشور به افزایش وارداتش از آمریكا برداشته می شود.
از طرف دیگر در منطقه خاورمیانه بااینكه از شدت تنش ها به میزان قابل توجهی كاسته شده است اما برخی ریسك ها هنوز به قوت خود باقی مانده اند. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بر مصمم بودن كشورش به ارسال نیروی نظامی به خلیج فارس تاكید كرده و پارلمان ژاپن نیز با اختصاص بودجه برای تامین مالی این كار موافقت كرده است.
واسیلی سربریاكوف، تحلیل گر بازار ارز در بانك یو بی اس اظهار داشت: معامله گران منتظر روشن شدن ابعاد توافق تجاری هستند و باید دید كه در ادامه، چه مسیری برای حصول یك توافق جامع تر ترسیم خواهد شد.
شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با افزایش ۰.۰۳ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۶.۹۸۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانك سوئیس معادل ۱.۰۳۶۳ دلار اعلام گردید.
روابط آمریكا با اروپا نیز بر سر مسائل تجاری كماكان متشنج است و بعد از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط آمریكا، تنش ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از كشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یك سپر دفاعی در مقابل تحریم ها تشكیل دهند. از طرف دیگر نیز فرانسه آمریكا را تهدید كرده است كه در صورت عملی شدن افزایش تعرفه ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود. برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع آمریكا خواستار بازگشت به میز مذاكره شده است.
جولیان امانوئل، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه " بی تی جی" اظهار داشت: نگاه معامله گران حالا به خاورمیانه و چین دوخته شده است. درباب چین اطمینان خاطر بیشتری وجود دارد و احیانا به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری، رشد اقتصادی این كشور تقویت خواهد شد.
در آخرین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۰۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۴۲ دلار مبادله شد. یورو با رشد محسوس ۰.۲۶ درصدی به ۱.۱۱۲۷ دلار رسید. همین طور هر دلار آمریكا به ۱.۳۰۶۰ دلار كانادا افزایش پیدا كرد. در مقابل همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۴۷۷ دلار سنگاپور مبادله شد.
تحولات انگلیس نشان میدهد كه باید منتظر اتخاذ موضع سرسختانه تر از جانب لندن در مقابل بروكسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه كاران در انتخابات بود. احیانا انگلیس خواستار گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا درباب توافقات تجاری، بانكی و گمركی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اكثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترك اتحادیه اروپا تا ۳۱ ژانویه سال آینده رای مثبت داد تا برگزیت یك گام بزرگ به سرانجام خود نزدیك شود. با این وجود بعضی از مسئولین اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس آگهی داده اند.
اورسلا فون در لین، رئیس كمیسیون اروپا با تغییر موضعی آشكار گفته است كه اتحادیه اروپا شاید مهلت زمانی مذاكرات با انگلیس را تمدید كند. موضع گیری جدید مقامات مالی و دارایی انگلیسی نیز نشان میدهد كه بودجه سال ۲۰۲۰ متمركز بر تقویت زیرساخت ها و افزایش هزینه های دولتی در بخش های آموزشی و درمانی خواهد بود كه به معنای در نظر گرفتن یك دوره گذار طولانی برای برگزیت خواهد بود.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همین طور هر دلار با ۰.۱۴ درصد كاهش به ۱۰۹.۹۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریكا به ازای ۱.۴۴۹۷ دلار مبادله شد. هم چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۶۶ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1398/10/27
12:34:53
5.0 از 5
4489
تگهای خبر: آموزش , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش