انتشار گزارش چشم انداز رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰؛

روایت IMF از تأثیر تنش ایران و آمریكا بر اقتصاد جهان

روایت IMF از تأثیر تنش ایران و آمریكا بر اقتصاد جهان به گزارش آنی بازار طبق گزارش صندوق بین المللی پول (IMF)، شوك های سیاسی همچون تنش های بین ایران و آمریكا می تواند رشد ۳.۳ درصدی اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ را كم كند.


صندوق بین المللی پول (IMF) گزارش ماه ژانویه از رشد اقتصادی پیش روی جهان را منتشر نمود. بر طبق این گزارش پیش بینی می شود كه رشد اقتصادی جهان از ۲.۹ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۳.۳ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد و سال ۲۰۲۱ به ۳.۴ درصد برسد.
بدین سان صندوق بین المللی پول در به روزرسانی گزارش ماه ژانویه خود، برآوردش را از رشد اقتصادی جهان برای سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ معادل ۰.۱ درصد و برای سال ۲۰۲۱ معادل ۰.۲ درصد كاهش داده است.
این كاهش، نشان دهنده شوك های منفی به كارهای اقتصادی در برخی از اقتصادهای نوظهور به خصوص هند است كه چشم انداز رشد آنها برای دو سال آینده، بازنگری شده است. علت اصلی كاهش رشد در هند، كاهش بیش از اندازه انتظار تقاضای داخلی به تبع كاهش اعتبار و تنش ها در بخش های غیربانكی بوده است. در برخی از موارد این بازنگری، به سبب ناآرامی های اجتماعی بوده است.
تنش های ایران و آمریكا خطری برای اقتصاد جهان
صندوق بین الملی پول اخطار می دهد كه برخی از خطرات ممكنست رشد اقتصاد جهان را از روند فعلی هم كندتر كند كه یكی از آنها، افزایش تنش های ژئوپلتیكی بین ایران و آمریكاست.
این نهاد درباره یكی از ریسك های پیش روی جهان می نویسد: «افزایش تنش های ژئوپلتیكی به خصوص بین ایران و آمریكا می تواند عرضه نفت جهانی را با اختلال مواجه كند و سرمایه گذاری های تجاری فعلی را تضعیف كند.»
بر طبق این گزارش، رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۰ به ۲.۸ درصد می رسد. این رقم ۰.۱ درصد از برآورد ماه اكتبر صندوق پایین تر است. در سال ۲۰۲۱ اما رشد منطقه خاورمیانه افزایش می یابد و به ۳.۲ درصد می رسد.
كاهش رشد اقتصادی این منطقه در سال ۲۰۲۰، بیشتر از هر چیز دیگر مربوط به تولید پایین نفت در عربستان به سبب توافق كاهش تولید نفت اوپك است.
صندوق بین الملی پول می نویسد: «چشم انداز برای تعدادی دیگر از اقتصادها به سبب تنش های ژئوپلتیكی مانند ایران، ناآرامی های اجتماعی مانند عراق و لبنان، و درگیری های شهری مانند لیبی، سوریه و یمن كاهش یافته است.»
روند متناقص رشد اقتصادی در اقتصادهای نوظهور
بر خلاف دیگر منطقه ها، صندوق بین الملی پول نسبت به رشد اقتصادی در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه خوش بین است. این نهاد پیش بینی كرده است كه رشد اقتصادی این دسته از كشورها در سال ۲۰۲۰ به ۴.۴ درصد افزایش یابد و در سال ۲۰۲۱ هم به ۴.۶ درصد برسد. در صورتیكه نرخ رشد آنها در سال ۲۰۱۹ معادل ۳.۷ درصد بوده است.
پیش بینی می شود كه میزان رشد در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه آسیا در مداری صعودی، از ۵.۶ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۵.۸ درصد در سال ۲۰۲۰ و ۵.۹ درصد در سال ۲۰۲۱ برسد. البته این میزان از برآورد ماه اكتبر برای سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ پایین تر است.
صندوق بین المللی پول اعلام نموده دیگر اقتصادهای نوظهور هم كندی رشد اقتصادی را تجربه خواهند كرد همچون شیلی كه در ماه های اخیر دستخوش ناآرامی های گسترده اجتماعی بوده است. مكزیك هم در سال ۲۰۲۰ میلادی هم تنها یك درصد رشد اقتصادی خواهد داشت.
رشد اقتصادی برای چین، ولی نه برای آمریكا
بر مبنای اعلام صندوق بین المللی پول، كاهش تنش تجاری میان آمریكا و چین در سال قبل میلادی به ارتقای بهبود حس عمومی در بازارهای جهانی منجر شده است؛ این سازمان در ارزیابی خود امیدوار است كه تنش تجاری دیگری میان واشنگتن و پكن اتفاق نیافتد.
برهمین اساس، پیش بینی شده رشد اقتصادی چین امسال میلادی به ۶ درصد برسد كه نسبت به پیش بینی قبلی همین سازمان ۰.۲ درصد بهبود یافته است. اما در سال ۲۰۲۱، رشد اقتصادی این كشور ۵.۸ درصد خواهد بود. دلیل این افزایش چشم انداز، توافق تجاری با آمریكا و لغو اعمال تعرفه های ایالات متحده بر كالاهای چینی عنوان شده است.
نرخ رشد اقتصادی آمریكا هم ۲ درصد اعلام شده كه نسبت به اعلام قبلی با كاهش همراه بوده است. دلیل اصلی آن سیاست های مالیاتی دولت آمریكا و سیاست های پولی بانك مركزی این كشور (فدرال رزرو) است.
صندوق بین المللی پول همینطور اشاره نموده است كه عدم اطمینان نسبت به اعمال تعرفه های تجاری و تاثیرات منفی آن بر كسب و كار سرمایه گذاری یكی از بزرگ ترین موانع رشد اقتصادی جهانی است.
پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا هم ۰.۱ درصد كاهش یافته و به ۱.۳ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است. علت اصلی آن كاهش تولید در آلمان و پایین آمدن تقاضای خرید در اسپانیا بوده است.


1398/11/01
19:30:01
5.0 از 5
4372
تگهای خبر: ارز , ارزیابی , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش