چند درصد از چك ها برگشت خوردند؟

چند درصد از چك ها برگشت خوردند؟ به گزارش آنی بازار بیشتر از هشت درصد از كل چك های مبادله شده در كشور در دی سال جاری برگشت خورده كه بخش عمده آن به علل كسری یا فقدان موجودی بوده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، آمار بانك مركزی از چك های مبادله ای در دی سال جاری از این مقرر است كه در كل كشور بالغ بر ۸.۴ میلیون فقره چك به ارزشی حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان مبادله شد كه نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۴.۸ و ۱۲.۴ درصد افزایش داشته است.
در این ماه در استان تهران حدود ۲.۸ میلیون فقره چك به ارزشی حدود ۵۷ هزار میلیارد تومان مبادله شده و بدین ترتیب ۵۱ درصد از چك های مبادله ای كل كشور در این ماه در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بوده است كه بیشترین سهم را نسبت به سایر استان ها دارند.
این در شرایطی است كه ۶۴.۱ درصد از ارزش چك های فوق هم در استان های تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است.
برپایه گزارش بانك مركزی، در دی سال جاری ۷.۷ میلیون فقره چك به ارزشی بیشتر از ۹۹ هزار میلیارد تومان وصول شده كه نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب پنج و ۱۳ درصد رشد را نشان داده است. از جانب دیگر از كل تعداد و مبلغ چك های مبادله شده در این ماه به ترتیب ۹۱.۸ و ۸۹.۹ درصد وصول شده است.
در استان تهران هم حدود ۲.۶ میلیون فقره چك به ارزشی بالغ بر ۵۱ هزار میلیارد تومان وصول شده كه از نظر تعداد ۹۲.۶ و از نظر ارزش ۹۱.۲ درصد از كل چك های مبادله شده این استان وصول شده است.
با این وجود بیشترین نسبت تعداد چك های وصولی به كل چك های مبادله ای در استان به استان های گیلان، یزد و البرز اختصاص یافته و در مقابل استان های كهكیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، كردستان و لرستان پایین ترین تعداد چك های وصولی به كل چك های مبادله شده در استان را به خود اختصاص دادند.
برپایه گزارش انتشار یافته توسط بانك مركزی این نسبت از نظر ارزش هم استان های ایلام، البرز و گیلان را در رده های نخست و استان های كرمانشاه، كرمان و خراسان جنوبی را در پایین ترین رده های نسبت ارزش چك های وصولی به كل ارزش چك های مبادله ای در استان قرار داده است.
بدین سان در دیماه سالجاری در كل كشور حدود ۶۹۴ هزار فقره چك به ارزشی حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان برگشت داده شده كه نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۳.۹ و ۷.۷ درصد افزایش را نشان داده است. بدین سان از كل تعداد و مبلغ چك های مبادله شده در این ماه به ترتیب ۸.۲ و ۱۰.۱ درصد از چك ها برگشت داده شده است.
سهم استان تهران از چك های برگشتی ۲۰۵ هزار فقره چك به ارزشی بیشتر از ۵۰۰۰ میلیارد تومان بوده كه از نظر تعداد ۷.۴ درصد و از نظر ارزش ۸.۸ درصد از كل چك های مبادله ای برگشت داده شده است.
بنابر گزارشی كه بانك مركزی از علل چك های برگشتی در دی سال جاری منتشر نموده در كل كشور بالغ بر ۶۶۶ هزار فقره چك به ارزشی بیشتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان به علت كسری و فقدان موجودی برگشت داده شده به عبارت دیگر در كل كشور از نظر تعداد ۹۹.۱ درصد و از نظر ارزش ۹۴.۱ درصد از كل چك های برگشتی به علت كسری و فقدان موجودی بوده است.
در ماه مورد بررسی در استان تهران حدود ۱۹۴ هزار فقره چك به ارزشی بیشتر از ۴۶۰۰ میلیارد تومان به علل كسری و فقدان موجودی برگشت داده شده است.
در این ماه همینطور در كل كشور بالغ بر ۸۴۳ هزار فقره چك رمزدار به ارزشی بیشتر از ۱۴۱ هزار میلیارد تومان وصول شده كه نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۴.۳ و ۱۵ درصد افزایش داشته است. بدین سان در این ماه ۴۶.۲ درصد از تعداد چك های رمزدار وصولی در سه استان تهران، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.1398/12/09
23:30:38
5.0 از 5
3779
تگهای خبر: ارز , ارزش , بانك , بانك مركزی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش