بررسی بودجه ۹۹ كل كشور در كمیسیون تلفیق به انتها رسید

بررسی بودجه ۹۹ كل كشور در كمیسیون تلفیق به انتها رسید آنی بازار: سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه از اختتام بررسی لایحه بودجه 99 كل كشور در كمیسیون متبوع خود آگاهی داد.


اعضای كمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ كل كشور امروز یكشنبه در محل صحن علنی لایحه بودجه را بررسی كردند.
«هادی قوامی» امروز- یكشنبه- درباره مصوبات این جلسه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نگرانی و ایرادات نمایندگان درباره لایحه بودجه ۹۹ درباره حقوق ها و تبعیض ها رفع شد و بدین سان كار بررسی لایحه بودجه در كمیسیون تلفیق به انتها رسید.
وی ادامه داد: با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تماس می گیرند كه رای آنها را به صورت استمزاجی برای برگزاری یك جلسه علنی بگیرند كه در این نشست تصمیم گرفته می شود اصل ۸۵ در مورد لایحه بودجه اجرا شود یا بودجه در صحن بررسی شود.
سخنگوی كمیسیون تلفیق اظهارداشت: در صورت اجرای اصل ۸۵ كار بررسی بودجه در كمیسیون تلفیق انجام و تصویب می شود. در غیر اینصورت كلیات بودجه و پس جزئیات آن در صحن بررسی و تصویب خواهد شد و یا نمایندگان تصمیم می گیرند چند دوازدهم را درباره لایحه بودجه ۹۹ اجرا كنند.

اصل ۸۵ قانون اساسی:
سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیاتی واگذار كند ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع برخی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به كمیسیون های داخلی خود تفویض كند، در این صورت این قوانین در مدتی كه مجلس تعیین می نماید به صورت آزمایشی اجرا می شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود. همینین مجلس شورای اسلامی می تواند تصویب دائمی اساسنامه سازمانها، شركتها، موُسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل هفتاد و دوم به كمیسیونهای ذیربط واگذار كند و یا اجازه تصویب آنها را به دولت بدهد. در این صورت مصوبات دولت نباید با اصول و احكام مذهب رسمی كشور و یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد، تشخیص این امر به ترتیب مذكور در اصل نود و ششم با شورای نگهبان است. علاوه بر این، مصوبات دولت نباید مخالفت قوانین و مقررات عمومی كشور باشد و بمنظور بررسی و اعلام عدم مغایرت آنها با قوانین مزبور باید ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی برسد. نحوه پرداخت بدهی شركت ملی نفت به بانك ها

قوامی با اشاره به اینكه آخرین جلسه كمیسیون تلفیق امروز بامداد در صحن علنی برگزار و بدین سان لایحه بودجه اصلاح گردید، اظهار داشت: در این نشست یك بند به تبصره ۱ الحاق و بدین سان به شركت ملی نفت ایران اجازه داده شد تا سقف بدهی ارزی سررسید شده به بانك مركزی، بانكهای سپه و ملت سالیانه از محل مابه التفاوت ظرفیت نفت خام تولیدی بعد از كسر مصارف داخلی و صادرات ممكن در شرایط تحریم، نفت خام را به این بانك تحویل دهد.
وی ادامه داد: بر این اساس معادل ۸۵ درصد ارزش نفت خام برای تسویه مطالبات سررسید شده و ۱۴ نیم درصد به شركت ملی نفت اختصاص پیدا می كند كه البته بخشنامه این مساله را وزارت نفت و وزارت اقتصاد و دارایی با همكاری سازمان برنامه و بودجه تنظیم می كند و به تصویب هیات وزیران می رساند.
سخنگوی كمیسیون تلفیق افزود: با توجه به این كه شركت ملی نفت حدود ۵۰ میلیارد دلار به این بانك ها بدهكار است، به جهت اینكه این امكان فراهم گردد كه شركت ملی نفت مطالبات این بانك ها را پرداخت كند این سازوكار در این تبصره دیده شده است كه پرداخت این مطالبات به نرخ روز محاسبه شود و سهم صندوق توسعه ملی نیز محفوظ خواهد بود.

عرضه واحدهای مسكونی با اولویت خانوارهای كم درآمد
قوامی اظهار داشت: با الحاق یك بند به تبصره ۸ دولت مجاز شد با استفاده از دارایی های در اختیار در چارچوب مشاركت با بخش خصوصی یا غیردولتی تمهیدات لازم را برای تولید و عرضه واحدهای مسكونی با اولویت الگوی مصرف فراهم آورد.
وی اضافه كرد: بر طبق این مصوبه وزارت راه و شهرسازی مكلف است نسبت به شناسایی خانوارهای فاقد مسكن متقاضی این واحدها با اولویت خانوارهای كم درآمد بوسیله سامانه مناسب اقدام نماید كه این مساله جدا از مسكن ملی است.
نماینده مردم اسفراین در مجلس همین طور از الحاق یك جزء به تبصره ۱۴ در رابطه با هدفمندی ها آگاهی داد و اظهار داشت: مقرر شد ۶۰ لیتر بنزین به سهمیه خودرو ها اضافه شود كه این میزان یا در تعطیلات سال نو یا تابستان به سهمیه موجود در كارت سوخت اضافه می شود.
قوامی با اشاره به مصوبات كمیسیون تلفیق درباره افزایش حقوق در سال ۹۹ اضافه كرد: بنا شد حقوق تمام حقوق بگیران در سال ۹۹ كه كمترین حقوق یعنی یك میلیون ۵۶۰ هزار تومان دریافت می كنند، تا سقف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش یابد.
وی افزود: این ترتیب كه در حكم كارگزینی آنها در سال ۹۹ كه می خواهند نسبت افزایش را اعلام كنند نسبت به سال ۹۸ بیشتر از ۵۰ درصد افزایش نخواهد داشت؛ این حكم همه حقوق بگیران شامل بازنشستگان و شاغلان و هم قراردادیها را شامل می شود.
سخنگوی كمیسیون تلفیق با اشاره به اینكه پیشنهاد دولت درباره افزایش حقوق ۱۵ درصد بود، افزود: حكم قبلی كمیسیون این بود كه همه به حقوق ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسند.
قوامی درباره مصوبه كمیسیون تلفیق در مورد گروه های درآمدی ۳ تا ۶ میلیون تومان شامل بازنشستگان و شاغلان اظهار داشت: ۱۵ درصد پیشنهاد دولت این گروه درآمدی را شامل می شود و علاوه بر آن ردیفی هم برای این مشمولان در نظر گرفته شد؛ برای بازنشستگان آن همترازی كه هر ساله اعمال می شد و دولت هم ۶ هزار میلیارد تومان برای این مساله در لایحه بودجه ۹۹ در نظر گرفته است.
وی اظهار داشت: ۳ هزار و ۷۵۰ هزار میلیارد تومان نیز در كمیسیون تلفیق برای بازنشستگان فرهنگی مصوب شد كه این مساله باید در هیات وزیران نیز تصویب شود.
سخنگوی كمیسیون تلفیق افزود: قرار شد برای شاغلان ردیفی در نظر گرفته شود كه بنابر آن افزایش حقوق ها به شكلی باشد كه با این افزایش بین گروه های مختلف شغلی در دولت شكاف درآمدی ایجاد نشود برای مثال پس از اجرای ۵۰ درصد فوق العاده شغل در بعضی دستگاه ها موجب این شده كه فرهنگیانی كه رتبه بندی برای آنها اعمال شده است با كاهش حقوق مواجه شوند كه با تعریف این ردیف، این كاهش حقوق جبران شود.

پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی به ۷۸ میلیون نفر و یارانه معیشتی به ۶۰ میلیون نفر
قوامی درباره تصمیم كمیسیون تلفیق برای یارانه معیشتی نیز اظهار داشت: مقرر شد در سال ۹۹ به ۷۸ میلیون نفر یارانه ۴۵ هزار تومانی و به ۶۰ میلیون نفر نیز یارانه معیشتی پرداخت گردد. وزارت رفاه مكلف شد كه بانكهای اطلاعاتی خودرا اصلاح كند تا كسانی كه به یارانه معیشتی نیاز دارند از این كمك معیشتی برخوردار شوند.
سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه درباره شیوه تصویب بودجه اظهار نمود: چنانچه بررسی بودجه مشمول اصل ۸۵ شود، كمیسیون تلفیق موظف خواهد بود كه مصوبه خودرا از تبصره یك تا آخر بررسی كند و امیدواریم كه در این صورت بودجه ۹۹ را قبل از اختتام سال مصوب و به دولت ابلاغ نماییم.
قوامی اظهار داشت: با توجه به این كه مجلس یازدهم در خرداد ماه شروع به كار می كند و از آنجائیكه در بخشنامه مجلس درباره بودجه بیشتر از سه، دوازدهم نداریم احتمال بررسی بودجه در مجلس بعدی وجود ندارد.منبع:

1398/12/11
21:21:53
5.0 از 5
3738
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش