كنترل هیجان یا انحصار در بازار سرمایه؟!

كنترل هیجان یا انحصار در بازار سرمایه؟! به گزارش آنی بازار شرطی شدن ورود مشتریان جدیدالورود به بورس، واكنش های مثبت و منفی كارشناسان اقتصادی را به دنبال داشت كه بعضی از آنها این اقدام را گامی مثبت در جهت كنترل هیجانات بازار سرمایه می دانند. درحالیه كه عده ای دیگر تبعات منفی این اقدام را همچون محدودسازی سرمایه گذاری، انحصاری شدن ورود به بورس و تاثیرات منفی آن بر اقتصاد به خصوص بر بازار سرمایه و منفی شدن شاخص بورس گوشزد كردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، به تازگی ابلاغیه ای توسط سازمان بورس و اوراق بهادار انتشار یافته كه طبق آن شروطی همچون صدور كد پس از یك ماه و قبولی مشتریان جدید بازار سرمایه در آزمون، برای حضور آنها در این بازار درنظر گرفته شده است.
آنچه در ابلاغیه مذكور حائز اهمیت بوده، این است كه مشتریان جدید یك ماه بعد از صدور كد امكان معامله خواهند داشت. در این راستا، قبولی در آزمون كانون كارگزاران یا سازمان بورس شرط صدور كد معاملاتی است. همینطور شخص متعهد می شود سیگنال فروشی و... نكند، چونكه كد مسدود می شود.
گفتنی است كه بنابر تصمیم گیری كانون كارگزاران، در جهت افزایش دانش افراد حقیقی كه قصد معامله در بورس دارند آزمون به صورت حضوری و مجازی برگزار می گردد. در صورت قبولی اشخاص در آزمون مذكور مشخصات مربوط به افراد حداكثر ظرف سه روز به سمات ارسال می شود و بعد از طی فرآیندهای مربوطه كدهای معاملاتی از قابلیت معامله برخوردار می شوند.
بر این اساس و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، خرید و فروش سهام شركت های عرضه اولیه، خرید و فروش تسه و اوراق با درآمد ثابت و همینطور خرید و فروش واحدهای صندوق های سرمایه گذاری از قانون نامبرده مستثنی است.

دلیل شرطی شدن ورود تازه واردها به بازار سرمایه
در این میان مسؤلان بورس، دلیل این تصمیم را احتیاج به تخصص و دانش تازه واردها به بورس اعلام نموده و می گویند با عنایت به این كه این روزها سرمایه گذاری در بازار سرمایه رونق دارد و امكان دارد افرادی كه وارد این بازار می شوند دانش كافی نداشته باشند و از آنجاكه این نوع سرمایه گذاری نیازمند تخصص و دانش است، چنین تصمیمی گرفته شده است.
حال عده ای از كارشناسان اقتصادی در گفتگو با ایسنا، این اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار و تاثیرات آنرا بر بازار سرمایه و تشویق افراد به سرمایه گذاری در این بازار را تحلیل و بررسی كردند كه بعضی از آنها موافق این اقدام بودند و آنرا گامی موثر در جهت ارتقا سطح دانش سرمایه گذاران و ابزاری برای كنترل هیجانات در این بازار می دانند؛ درحالیكه مخالفان ورود مشروط به بورس، تبعات منفی این اقدام را بر اقتصاد و محدودیت كردن سرمایه گذاری در این بازار گوشزد كردند.
طبق گفته یكی از اقتصاددانان، اقدام سازمان بورس برای ورود مشروط و با تاخیر مشتریان به این بازار كاملا درست است و می تواند وضعیت هیجانی این بازار را تسكین و آرام كند. این شروط سبب می شوند كه افراد با آگاهی بیشتری وارد بورس شوند و احیانا ضرر آنها كمتر باشد.
همچنین، یك كارشناس اقتصادی دیگر اعتقاد دارد كه اعمال محدویت ها تا حدی كه مانع رقابت نشود، قابل قبول است و اصل رقابت در اقتصاد بسیار جدی است، بگونه ای كه بازاری از كارایی و كارآمدی لازم در اقتصاد برخوردار خواهد بود كه رقابتی باشد و محدویت ایجاد كردن در بعضی موارد توجیه منطقی دارد، اما در این بازار توجیه قابل قبولی ندارد.
این روزها كه بازار سرمایه از استقبال قابل توجه ای برخوردار می باشد و شاخص آن در مدت اخیر صعودهای بسیاری داشته است، این اقدامات و شروط محدود كننده از نظر بعضی از اقتصاددانان و كارشناسان این بازار محل تردید است و یكی از آنها در این حوزه می گوید كه در شرایطی كه نقدینگی به سمت بازار سرمایه و بورس حركت و شاخص آن افزایش پیدا كرده است؛ شرطی شدن ورود به این بازار در دنیا معمول و منطقی نیست.

ورود آزادانه به هر بازاری حق طبیعی افراد است
نكته حائز اهمیت این ابلاغیه، تاكید بر ارتقای دانش مشتریان جدیدالورود به بازار سرمایه است در صورتی كه یك اقتصاددان اعتقاد دارد كه هر فردی این حق را دارد كه اگر در هر بازاری علاقه ای به سرمایه گذاری دارد، بتواند به راحتی وارد این بازار شود در صورتی كه این اقدام سازمان بورس این حق را نقض می كند.
همچنین، طبق گفته یك كارشناس اقتصادی دیگر، ورود مشروط به بورس نباید منجر به انحصار در ورود به بورس شود و رانت در آن اتفاق بیفتد؛ بگونه ای كه مجوز ورود به بازار را به یك فردی سریع تر صادر كنند و برای فرد دیگری اتفاق برعكس بیفتد. باید در این حوزه ساختاری تنظیم شود كه مشكل انحصار همچون مجوز كانون وكلا ایجاد نشود و این اقدام با شفافیت عملیاتی شود.
لازم به ذكر است كه ارتقا سطح دانش و آگاهی سرمایه گذاران در یك بازار، بسیار قابل اهمیت است و در تصمیمات و اقدامات آنها در بازار اثرگذار است و می تواند از اقدامات عجولانه، هیجانی و غیرعقلانی جلوگیری كند كه یك اقتصادادان به جای اعمال محدودیت ها برای ورود به بورس از راه قبولی در آزمون، استفاده از رسانه های جمعی برای ارتقا سطح دانش مشتریان به مسؤلان سازمان بورس پیشنهاد می دهد.

استفاده از قابلیت رسانه های جمعی برای ارتقا دانش سرمایه گذاران
برپایه اظهارات این كارشناس اقتصادی، دولت، مقامات و مسؤلان اقتصادی باید تلاش كنند تا مردم و سرمایه گذاری ها را به سمت بازارهای دیگر سوق بدهند. در مقطعی كه بورس رشدی نداشت، كارگزاری ها و سازمان بورس مردم را تشویق می كردند تا نماد بگیرند. حتی به مدارس و دانشگاه ها برای ایجاد اشتیاق در خرید سهام رجوع می كردند و مقداری سهم و نماد را بعنوان هدیه برای تشویق به سرمایه گذاری به آنها می دادند.
با این تفاسیر و با وجود اظهارات منفی و مثبت كارشناسان اقتصادی در این حوزه باید منتظر ماند و دید كه آیا تغییراتی در این ابلاغیه یا شروط جایگزینی برای ورود مشتریان جدید به بازار سرمایه ایجاد می شود یا خیر؛ چونكه در شرایطی كه سایر بازارها دارای ركورد نسبی از لحاظ سرمایه گذاری هستند و مردم هم علاقه ای به سرمایه گذاری در آن بازارها ندارند، باید توجه بیشتری به بازار سرمایه كه در این مدت اخیر از استقبال قابل توجه ای برخودار شده و توانسته صعود قابل توجهی داشته باشد، شود و این اقدام تاثیرات منفی بر بازار سرمایه و سرمایه گذاری در آن نداشته باشد.1398/12/21
15:17:52
5.0 از 5
3771
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش