شرایط پذیرش اظهارنامه های مالیاتی عملكرد ۹۸ اعلام گردید

شرایط پذیرش اظهارنامه های مالیاتی عملكرد ۹۸ اعلام گردید آنی بازار: سازمان امور مالیاتی، نحوه تنظیم و شرایط پذیرش اظهارنامه های مالیاتی بابت عملكرد سال 98 را ابلاغ نمود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای خطاب به صاحبان مشاغل، آورده است: در امتداد اصلاحیه اخیر قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۴.۴.۳۱ و در اجرای ماده ۹۷ قانون مذكور از عملكرد سال ۱۳۹۸ به بعد، مبنای تعیین درآمد مشمول مالیات اشخاص حقیقی اظهارنامه مالیاتی مؤدی خواهد بود.
براساس این اطلاعیه، پذیرش اظهارنامه مودیان مشروط بر تنظیم شفاف اطلاعات و رعایت قوانین و مقررات مربوط بوده و اظهارنامه ارائه شده توسط مؤدیان و بانكهای اطلاعاتی مالیاتی كه در اجرای مقررات مواد ۱۶۹ و ۱۶۹ مكرر قانون مالیات های مستقیم ایجاد شده، مطابقت داده خواهد شد.
بر این اساس، برای عملكرد سال ۱۳۹۸ اظهارنامه هایی كه به صورت شفاف و با رعایت مقررات مربوط تنظیم و در موعد مقرر به سازمان امور مالیاتی كشور تسلیم شوند و اطلاعات آن با بانكهای اطلاعاتی سازمان همخوانی داشته باشد، بدون رسیدگی مورد پذیرش قرار گرفته و برگه قطعی آن صادر خواهد شد.
همچنین این سازمان به استناد ماده ۹۷ قانون مذكور می تواند برخی از اظهارنامه های مالیاتی دریافتی را برمبنای معیارها و فاكتورهای تعیین شده و یا بطور انتخاب و برابر مقررات مورد رسیدگی قرار دهد.
بدیهی است مؤدیانی كه اظهارنامه مالیاتی خودرا مطابق با مقررات و منطبق بر واقعیت تسلیم ننمایند از مزایای خوداظهاری بهره مند نشده و مشمول جرایم مالیاتی مربوط به كتمان درآمد خواهند شد.
بر این اساس اظهارنامه هایی كه ریسك آنها برمبنای معیارها، شاخص ها و قواعد پیش بینی شده در موتور ریسك سامانه سنیم طرح جامع مالیاتی این سازمان در سطح پایین تشخیص داده شود مورد پذیرش قرار گرفته و برگ قطعی مالیات صادر و به مؤدی ابلاغ می گردد.
اظهارنامه هایی كه با درجه ریسك متوسط شناسایی گردد، مورد حسابرسی واقع می شود. همین طور پرونده مالیاتی اظهارنامه هایی كه درجه ریسك آنها وفق معیارهای مربوط در حد بالا تشخیص داده شود، به كارگروه ویژه منتخب این سازمان جهت حسابرسی ویژه ارجاع خواهد شد.منبع:

1399/01/02
16:06:02
5.0 از 5
3671
تگهای خبر: بانك , سازمان , فاكتور
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش