وزیر اقتصاد:

وزارت اقتصاد برای تحقق شعار جهش تولید آمادگی دارد

وزارت اقتصاد برای تحقق شعار جهش تولید آمادگی دارد به گزارش آنی بازار وزیر امور اقتصادی و دارایی از آمادگی وزارتخانه متبوعش برای تحقق شعار سال «جهش تولید» آگاهی داد و اظهار داشت: منابع بانكی به سمت تولید هدایت می شود.


«فرهاد دژپسند» در گفت وگویی با اشاره به اینكه وزارت اقتصاد برای تحقق این شعار در حوزه های مالیات، بازار سرمایه، گمرك و بانك آمادگی كافی را دارد، اضافه كرد: ما در اوایل سال جدید فرمتی را طراحی می نماییم كه منابع بانك ها را برای تسریع در اتمام طرح های سرمایه گذاری در دست اجرا و تامین سرمایه در گردش بمنظور رسیدن به جهش تولید تامین نماییم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: البته برای جهش تولید، دولت و همین طور فعالان اقتصادی و مردم وظایفی دارند. دولت باید با ایجاد قوانین در محیط كسب وكار، شرایط را برای سرمایه گذاری، استفاده از ظرفیت تولید و ایجاد فرهنگ مصرف در امتداد جهش تولید فراهم آورد.
دژپسند اضافه كرد: مالیات با وجود اینكه امسال می تواند نقش اساسی در تامین مالی كشور ایفا كند، دراین زمینه باید ابزاری برای تسهیل سرمایه گذار و رونق تولید نیز باشد؛ گمرك هم به سبب نقش به سزایی كه در تجارت خارجی دارد، باید ابزاری برای سهولت صادرات كالاهای غیرنفتی و واردات كالاهای اساسی، سرمایه ای و مواد اولیه كه در داخل تولید باشد.
وی با اشاره به اینكه باید از گمرك استفاده بهینه ای در جهت ایجاد یك كریدور سبز برای صادركنندگان داشته باشیم، اضافه كرد: دولت برای افزایش صادرات باید سیاست گذاری كند و به سمت صادرات صنایع در بخش نفت، گاز و معدن پیش برویم.
دژپسند افزود: دراین زمینه، وزارت اقتصاد علاوه بر تسهیل در صدور، تسهیل در تامین مالی را هم به وجود آورده است و می خواهیم در سال ۹۹ ابزار تامین مالی صنایع صادراتی كه مبتنی بر نفت و گاز یا صنایعی كه مبتنی بر معدن و تولیدات كشاورزی باشند را در چارچوب پذیره نویسی و نیز عرضه اوراق قابل تبدیل به سهام ایجاد نماییم تا تامین مالی را رونق دهیم.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه بخش خصوصی و فعالان اقتصادی باید از این فرصت طلایی استفاده كنند و گام های اساسی در جهت ساماندهی تولید بردارند، اظهار داشت: حالا برای فعالان اقتصادی صادارت به صرفه است؛ واردات به صرفه نیست و باید بتوانیم با بهبود كیفیت، تولید و دستیابی به مزیت نسبی در صادرات، نیاز به واردات را كاهش دهیم.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت شروع سال ۱۳۹۹ به ارزیابی میزان پیشرفت شعار رونق تولید پرداختند و با اشاره به گزارشهای موثق از بازگشت به كار بعضی از كارخانه های راكد یا تعطیل، افزایش ظرفیت تولید برخی از واحدها، به میدان آمدن شركتهای دانش بنیان و برداشتن گام های جدی در پژوهش و تحقیق بعنوان سرچشمه تولید، گفتند: این گزارش ها نشان میدهد در سال ۹۸ علاوه بر استقبال صاحب نظران از شعار رونق تولید، در عمل نیز از آن استقبال شد و با كار و تلاش دستگاههای مختلف، تولید تا حدودی به راه افتاد البته اثر آن در زندگی مردم محسوس نشد.
ایشان با تاكید بر اینكه باید با كار ده برابری، تولید به جایی برسد كه در زندگی مردم اثر بگذارد، افزودند: مسائل اقتصادی كشور گوناگون است همچون «اصلاحات بانكی، گمركی و مالیاتی» و «بهبود فضای كسب وكار» اما نقش تولید بی همتا است و با راه افتادن تولید و استفاده از بازار فروش ۸۰ میلیونی در داخل و ضمناً ارتباط با فروش و بازارهای خارجی، مشكلات اقتصادی بطور قطع اختتام می یابد و تحریم ها به نفع كشور تمام خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای با جمع بندی سخنانشان درباب نیاز قطعی كشور به تولید، سال ۹۹ را سال «جهش تولید» نامگذاری كردند و خطاب به دست اندركاران تاكید كردند: جوری عمل كنید كه با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به وجود آید.منبع:

1399/01/03
12:30:53
5.0 از 5
3376
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزیابی , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش