با وجود شیوع ویروس كرونا

دلار كماكان بالا می رود!

دلار كماكان بالا می رود! آنی بازار: شاخص دلار امروز نیز افزایش پیدا كرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، در جریان معاملات روز دوشنبه، خیلی از ارزهای مختلف در مقابل دلار در موقعیت نزولی قرار گرفتند و دلار به جلو رانده شد. بخش بزرگی از اروپا در نتیجه گسترش شیوع كرونا به حال تعطیلی درآمده كه وضعیت در ایتالیا، هشتمین اقتصاد بزرگ جهان و اسپانیا، پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا از همه وخیم تر است. دلار هفته پیش را با صعودی ۴.۳۲ درصدی به انتها رساند تا بیشترین بازدهی هفتگی خودرا در طول ۱۱ سال اخیر به ثبت برساند.
در فرانسه نیز دولت از تمدید قرنطینه سراسری و جریمه سنگین ناقضان قرنطینه آگاهی داد. در شرایطی كه شمار قربانیان ویروس كرونا در آمریكا به ۴۰۰ نفر افزایش یافته است، دولت این كشور از در نظر گرفتن یك بسته حمایتی یك تریلیون دلاری و اهدای ۳۰۰۰ دلار به هر خانواده آگاهی داده است. فدرال رزرو نرخ بهره را در اقدامی بی سابقه یك درصد كم كرد و به محدوده ۰.۲۵ درصدی تا صفر درصدی رساند. خیلی از بانكهای مركزی دیگر نیز در سراسر جهان دست به اقدام مشابه زده اند.
حالا در سراسر آمریكا وضعیت فوق العاده اعلام شده و وزیر خزانه داری آمریكا نیز از احتمال تدارم تعطیلی هشت تا ۱۰ هفته ای بخش بزرگی از اقتصاد این كشور آگاهی داده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا در یك كنفرانس خبری گفته است كه خیلی از كسب و كارها در آمریكا همچون كسب و كارهای خانوادگی خودش به سبب كرونا لطمه دیده است.
تابحال بیش از ۳۳۳ هزار و ۹۶۶ مورد مبتلاشدن به كرونا گزارش شده است كه در این بین ۱۴ هزار و ۶۰۶ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان كشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به ایتالیا با ۵۴۷۶ نفر، چین با ۳۲۷۰ نفر، اسپانیا با ۱۷۵۶ نفر، ایران با ۱۶۸۵ نفر و فرانسه با ۶۷۴ نفر بوده است.
ری آتریل، استراتژیست بازار ارز در بانك ملی استرالیا اظهار داشت: عكس العمل فدرال رزرو به تحولات اخیر كمی دور از انتظار و تهاجمی بود. نمی دانیم این كار تا چه حد می تواند جلوی ریزش بیشتر بازارها را بگیرد اما دولت ها و بانكهای مركزی باید هر چه در توان دارند برای پشتیبانی از بازارها به كار گیرند.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه هشتم رسید و انتخابات درون حزبی دموكرات ها در ایالت های آریزونا، فلوریدا و ایلینویز انجام شد كه طی آن جو بایدن در هر سه ایالت به پیروزی رسید.
حالا جو بایدن در صدر سه نامزد باقی مانده دموكرات از حیث آرای متعهد قرار دارد. ایالت های آلاسكا، وایومینگ و هاوایی مقصد بعدی انتخابات درون حزبی خواهند بود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در ماه نوامبر امسال انجام خواهد شد. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.
شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۲۵ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۱۰۳.۲۴ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانك سوئیس معادل ۱.۰۱۵۹ دلار اعلام گردید.
در اروپا خیلی از كشورها به حالت قرنطینه درآمده اند و نخست وزیر انگلیس نیز تهدید به اعمال قرنطینه در این كشور در صورت پایبند نبودن مردم به سفارش های پزشكی كرده است. اسپانیا یك بسته ۲۰۰ میلیارد یورویی و آلمان یك بسته ۱۵۰ میلیارد یورویی را برای پشتیبانی از اقتصاد خود در نظر گرفته اند.
در شرایطی كه كشورهای اروپایی به شدت درگیر مقابله با كرونا هستند بنظر می رسد رسیدن به توافقی بر سر برگزیت بین انگلیس و اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری بعید است خصوصاً آن كه انگلیس كماكان بر موضع خود در دستیابی به یك توافق تجاری با اتحادیه اروپا مشابه كانادا اصرار دارد اما طرف اروپایی چندان مایل به انجام چنین كاری نیست. از طرف دیگر نیز برخی منابع خبری گزارش داده اند بوریس جانسون با تمدید مهلت مذاكرات برگزیت مخالفت كرده است.
حالا خیلی از كشورهای آسیایی در حال بررسی گزینه های موجود برای تقویت رشد اقتصادی خود هستند. بر طبق برخی گزارشات، به دنبال رشد منفی هفت درصدی اقتصاد ژاپن در سه ماهه پایانی سال قبل، حالا دولت و بانك مركزی این كشور در حال رایزنی با یكدیگر برای اتخاذ سیاست های محرك بیشتر هستند. نخست وزیر استرالیا نیز از آماده شدن یك بسته جدید برای تقویت رشد اقتصادی آگاهی داده است. نیوزلند نیز با بیان اقدامات حمایتی جدید اعلام نمود كشور را قرنطینه می كند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۱۶۴۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۹ درصد پایین رفت اما با باقی ماندن در كانال ۱.۰۷ به ۱.۰۷۲ دلار رسید. همین طور نرخ برابری هر دلار آمریكا معادل ۱.۴۴۶ دلار كانادا اعلام گردید. در مقابل همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۴۵۷۳ دلار سنگاپور مبادله شد.
انتظار می رود به تدریج روند بازگشایی شعبات شركت های بزرگ خارجی در چین از شروع ماه آینده میلادی آغاز شود. با وجود متوقف ماندن خیلی از پروازها به چین، شركتهای خارجی در حال برنامه ریزی از سرگیری تولید خود هستند. بعضی از مراكز مهم مناطق درگیر در شانگهای و ووهان بازگشایی شده اند و قسمتی از كاركنان نیز در حال بازگشت به كار هستند.
با كاهش سرعت شیوع ویروس كرونا در چین، خیلی از بیمارستان های صحرایی تعطیل شده اند و برنامه ریزی هایی برای بازگشت قسمتی از افراد به كار و همین طور اجازه مسافرت به آنها در حال انجام می باشد.
دولت ژاپن اعلام نموده است از ورود اتباع چین و كره جنوبی ممانعت به عمل می آورد. خیلی از كشورهای دیگر نیز محدودیت های مشابهی مقابل اتباع سایر كشورها اعمال كرده اند. هر چند هنوز معین نمی باشد برگزاری رقابت های المپیك به سبب كرونا به تعویق خواهد افتاد یا خیر اما شهردار توكیو لغو آنرا غیرقابل تصور دانسته است. ژاپن برای تقویت رشد اقتصادی خود نیاز زیادی به برگزاری این مسابقات دارد.
شماری از كشورهای جهان همچون كانادا خواستار به تعویق افتادن برگزاری این رقابت ها شده و تهدید كرده اند در صورت اصرار توكیو به برگزاری مسابقات، ورزشكاران خودرا اعزام نخواهند كرد. وزیر بهداشت فرانسه نیز گفته است برگزار شدن یا نشدن مسابقات به خود ژاپن مربوط است اما در صورت باقی ماندن شرایط در این وضعیت، فرانسه ورزشكاران خودرا به این مسابقات اعزام نخواهد كرد.
سام استوول، استراتژیست سرمایه گذاری در موسسه سی اف آر ای اظهار داشت: معامله گران منتظر رسیدن لحظه مهار بیماری هستند و تا آن زمان شیب نزولی بازارها و شاخص ها ادامه خواهد داشت.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همین طور هر دلار با ۰.۶ درصد افزایش به ۱۱۰.۲۵۱۸ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریكا به ازای ۱.۷۳۳۱ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۷.۱۱۲۴ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/01/04
21:52:53
5.0 از 5
3570
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش