دلار عقب رفت

دلار عقب رفت آنی بازار: با بیان اقدامات جدید بانك مركزی آمریكا، دلار در راه كاهشی قرار گرفت.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، در جریان معاملات روز سه شنبه، خیلی از ارزهای مختلف در مقابل دلار در موقعیت صعودی قرار گرفتند و دلار به عقب رانده شد. بخش بزرگی از اروپا در نتیجه گسترش شیوع كرونا به حال تعطیلی درآمده كه وضعیت در ایتالیا، هشتمین اقتصاد بزرگ جهان و اسپانیا، پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا از همه وخیم تر است.
در فرانسه نیز دولت از تمدید قرنطینه سراسری و جریمه سنگین ناقضان قرنطینه آگاهی داد. در شرایطی كه شمار قربانیان ویروس كرونا در آمریكا به ۵۸۲ نفر افزایش یافته است، دولت این كشور از در نظر گرفتن یك بسته حمایتی یك تریلیون دلاری و اهدای ۳۰۰۰ دلار به هر خانواده آگاهی داده است. فدرال رزرو كه پیش تر نرخ بهره را در اقدامی بی سابقه یك درصد كاهش داده و به محدوده ۰.۲۵ درصدی تا صفر درصدی رسانده بود از آغاز عملیات جدید خرید اوراق قرضه به میزان نامحدود آگاهی داد. خیلی از بانكهای مركزی دیگر نیز در سراسر جهان دست به اقدام مشابه زده اند.
حالا در سراسر آمریكا وضعیت فوق العاده اعلام شده و وزیر خزانه داری آمریكا نیز از احتمال تدارم تعطیلی هشت تا ۱۰ هفته ای بخش بزرگی از اقتصاد این كشور آگاهی داده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا در یك كنفرانس خبری گفته است كه خیلی از كسب و كارها در آمریكا همچون كسب و كارهای خانوادگی خودش به سبب كرونا لطمه دیده است اما وی اجازه نخواد داد تا این بحران پزشكی به یك بحران اقتصادی همه جانبه تبدیل گردد.
تابحال بیش از ۳۸۱ هزار و ۷۶۱ مورد مبتلاشدن به كرونا گزارش شده است كه در این بین ۱۶ هزار و ۵۵۸ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان كشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به ایتالیا با ۶۰۷۷ نفر، چین با ۳۲۷۷ نفر، اسپانیا با ۲۳۱۱ نفر، ایران با ۱۸۱۲ نفر و فرانسه با ۸۶۰ نفر بوده است.
ری آتریل، استراتژیست بازار ارز در بانك ملی استرالیا اظهار داشت: عكس العمل فدرال رزرو به تحولات اخیر كمی دور از انتظار و تهاجمی بود. نمی دانیم این كار تا چه حد می تواند جلوی ریزش بیشتر بازارها را بگیرد اما دولت ها و بانكهای مركزی باید هر چه در توان دارند برای پشتیبانی از بازارها به كار گیرند.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه هشتم رسید و انتخابات درون حزبی دموكرات ها در ایالت های آریزونا، فلوریدا و ایلینویز انجام شد كه طی آن جو بایدن در هر سه ایالت به پیروزی رسید.
حالا جو بایدن در صدر سه نامزد باقی مانده دموكرات از حیث آرای متعهد قرار دارد. ایالت های آلاسكا، وایومینگ و هاوایی مقصد بعدی انتخابات درون حزبی خواهند بود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در ماه نوامبر امسال انجام خواهد شد. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.
شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ریزش ۰.۹۱ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۱۰۲.۳۰ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانك سوئیس معادل ۱.۰۲۱۷ دلار اعلام گردید.
در اروپا خیلی از كشورها به حالت قرنطینه درآمده اند و نخست وزیر انگلیس با ابراز نارضایتی از رفتار شهروندان در نادیده گرفتن هشدارها در این كشور قرنطینه سراسری اعلام و تجمع بیش از دو نفر را ممنوع اعلام نمود. اسپانیا یك بسته ۲۰۰ میلیارد یورویی و آلمان یك بسته ۷۵۰ میلیارد یورویی را برای پشتیبانی از اقتصاد خود در نظر گرفته اند.
در شرایطی كه كشورهای اروپایی به شدت درگیر مقابله با كرونا هستند بنظر می رسد رسیدن به توافقی بر سر برگزیت بین انگلیس و اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری بعید است خصوصاً آن كه انگلیس كماكان بر موضع خود در دستیابی به یك توافق تجاری با اتحادیه اروپا مشابه كانادا اصرار دارد اما طرف اروپایی چندان مایل به انجام چنین كاری نیست. از طرف دیگر نیز برخی منابع خبری گزارش داده اند بوریس جانسون با تمدید مهلت مذاكرات برگزیت مخالفت كرده است.
حالا خیلی از كشورهای آسیایی در حال بررسی گزینه های موجود برای تقویت رشد اقتصادی خود هستند. بر طبق برخی گزارشات، به دنبال رشد منفی هفت درصدی اقتصاد ژاپن در سه ماهه پایانی سال قبل، حالا دولت و بانك مركزی این كشور در حال رایزنی با یكدیگر برای اتخاذ سیاست های محرك بیشتر هستند. نخست وزیر استرالیا نیز از آماده شدن یك بسته جدید برای تقویت رشد اقتصادی آگاهی داده است. نیوزلند نیز با بیان اقدامات حمایتی جدید اعلام نمود كشور را قرنطینه می كند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۱۶ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۱۶۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۷ درصد بالا رفت اما با گذشتن از كانال ۱.۰۷ به ۱.۰۸۰۲ دلار رسید. همین طور نرخ برابری هر دلار آمریكا معادل ۱.۴۴۱۷ دلار كانادا اعلام گردید. در مقابل همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۴۵۳ دلار سنگاپور مبادله شد.
انتظار می رود به تدریج روند بازگشایی شعبات شركت های بزرگ خارجی در چین از شروع ماه آینده میلادی آغاز شود. با وجود متوقف ماندن خیلی از پروازها به چین، شركتهای خارجی در حال برنامه ریزی از سرگیری تولید خود هستند. بعضی از مراكز مهم مناطق درگیر در شانگهای و ووهان بازگشایی شده اند و قسمتی از كاركنان نیز در حال بازگشت به كار هستند.
جینگ یی پان، استراتژیست بازارهای آسیایی در بانك آی جی اظهار داشت: احیانا شاهد تداوم روند نزولی در بازارها خواهیم بود اما انتظار داریم كه بعد از اختتام این دوره شاهد شكوفایی بیشتر بازارها باشیم اگر چهتا این نقطه هنوز فاصله بسیاری مانده است.
هر چند هنوز معین نمی باشد برگزاری رقابت های المپیك به سبب كرونا به تعویق خواهد افتاد یا خیر اما شهردار توكیو لغو آنرا غیرقابل تصور دانسته است. ژاپن برای تقویت رشد اقتصادی خود نیاز زیادی به برگزاری این مسابقات دارد.
شماری از كشورهای جهان همچون كانادا خواستار به تعویق افتادن برگزاری این رقابت ها شده و تهدید كرده اند در صورت اصرار توكیو به برگزاری مسابقات، ورزشكاران خودرا اعزام نخواهند كرد. وزیر بهداشت فرانسه نیز گفته است برگزار شدن یا نشدن مسابقات به خود ژاپن مربوط است اما در صورت باقی ماندن شرایط در این وضعیت، فرانسه ورزشكاران خودرا به این مسابقات اعزام نخواهد كرد.
سام استوول، استراتژیست سرمایه گذاری در موسسه سی اف آر ای اظهار داشت: معامله گران منتظر رسیدن لحظه مهار بیماری هستند و تا آن زمان شیب نزولی بازارها و شاخص ها ادامه خواهد داشت.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همین طور هر دلار با ۰.۱۲ درصد افزایش به ۱۱۰.۳۵۱۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریكا به ازای ۱.۶۸۳ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۷۶۵ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/01/05
13:54:50
5.0 از 5
3443
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش