چگونه می توان از سرمایه خود در بازار سرمایه صیانت كرد؟

چگونه می توان از سرمایه خود در بازار سرمایه صیانت كرد؟ آنی بازار: رشد بیش از پیش و چشم گیر بازار سرمایه در سال قبل از یك طرف و كاهش جذابیتهای بازار موازی از جانب دیگر، موجب شد این بازار بورس گزینه سرمایه گذاری خیلی از مردم شود. پیش بینی ها حاكی از آنست كه رشد بازار سرمایه امسال نیز ادامه یابد و در نتیجه با استقبال بیشتری از طرف مردم مواجه شود. بر این اساس دانستن این نكته كه چگونه می توان از سرمایه خود در بازار سرمایه صیانت كرد، بسیار حائز اهمیت می باشد كه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نكاتی را درمورد این مساله ارائه نمود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، شاخص كل بازار سرمایه معاملات سال قبل بورس را از ارتفاع ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد آغاز كرد، با ۳۳۴هزار و ۲۴۱واحد رشد، ۱۸۷ درصد افزایش را به ثبت رساند و به ارتفاع ۵۱۲ هزار و ۹۰۱ واحد رسید. شاخص بازار اول نیز در این مدت با رشد ۲۲۸هزار و ۸۶۴ واحدی و شاخص بازار دوم با رشد ۷۴۲ هزار و ۹۳۲ واحدی به ترتیب ۱۷۱ و ۲۱۵ درصد افزایش داشتند.
در جریان معاملات بورس اوراق بهادار در سال ۱۳۹۸ در مدت ۲۳۸روز معاملاتی، تعداد ۱۱۱۹ میلیارد و ۵۵۸ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۵۱۲۶هزار و ۴۱۱میلیارد ریال در ۱۱۳میلیون و ۳۲۹هزار و ۴۹۶دفعه مورد در بورس اوراق بهادار معامله قرار گرفت كه از نظر حجم، ارزش و نوبت های معاملات به ترتیب با ۱۱۵، ۲۱۹ و ۲۳۸ درصد افزایش مواجه گردید.
این آمار و ارقام كه روند رشد آنها برمبنای پیش بینی مفسرین امسال نیز ادامه دار خواهد بود، سرمایه گذاران بیشتری را به سمت بازار سرمایه جذب خواهدنمود. بر این اساس رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار چاره هایی را برای حفظ سرمایه سهام داران در بازار سرمایه ارائه كرد.
توصیه های رئیس سازمان بورس به تازه واردها
شاپور محمدی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینكه عرضه ای كه در بازار سرمایه اتفاق می افتد متاثر از شركت هایی است كه تمایل دارند وارد بازار شوند، اظهار نمود: شركت هایی كه تمایل دارند وارد بازار شوند باید اطلاعات كافی و شفافیت لازم را داشته باشند، برای اینكه از یك سمت سهامدارانی كه وارد بازار می شوند باید با عرضه كافی تقویت شوند و از جانب دیگر نباید عرضه اشتباهی صورت گیرد.
وی به این پرسش كه افرادی كه وارد بازار سرمایه می شوند چگونه می توانند از سرمایه خود صیانت كنند؟ پاسخ داد: افراد باید حتما آموزش كافی ببینند و اصلا به شایعات توجه نكنند. به این نكته توجه نمایند كه هیچكس در بازار سرمایه نمی تواند چیزی را تضمین كند. عده ای در شبكه های مجازی غیرقانونی ادعا می كنند می توانند سود مردم را تضمین كنند كه چنین چیزی در بازار سرمایه وجود ندارد و هیچ چیزی تضمینی نیست.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سرمایه گذاران باید در خرید سهام شركت ها به این نكته توجه نمایند كه سودآوری یك شركت مهم ترین اصل در تعیین قیمت شركت است. اگر قیمت شركت با سودآوری تناسب ندارد احتیاط كنند. از طرف دیگر شرایط بازار به عوامل مختلفی همچون میزان سود شركت ها و مقطعی كه شخص وارد بازار سرمایه می شود، بستگی دارد. ممكنست فرد با در نظر گرفتن افق بلندمدتی در بازار سرمایه به سود برسد اما با در نظر گرفتن افق كوتاه مدت، سودی كسب نكند.
محمدی با تاكید بر اینكه تازه واردها باید به صورت غیرمستقیم وارد بازار سرمایه شوند، توضیح داد: افرادی كه زمان و تخصص كافی ندارند حتما باید به صورت غیرمستقیم و بوسیله صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار سرمایه شوند. همین طور افراد باید قسمتی از سرمایه خودرا به اوراق با درآمد ثابت اختصاص دهند.
منبع:

1399/01/15
21:14:52
5.0 از 5
3096
تگهای خبر: آموزش , ارز , ارزش , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش