تا چند روز دیگر سهام شركت های دولتی به بورس می آید

پول سازی بدون كاهش تصدی گری

پول سازی بدون كاهش تصدی گری آنی بازار: دولت عزم خودرا برای عرضه سهام شركت های دولتی جزم كرده است؛ به طوریكه این مساله از شروع سال جدید تابحال دوبار مورد تاكید رئیس جمهور قرار گرفته و مقرر است نخستین فراخوان برای واگذاری در نیمه اردیبهشت صورت گیرد كه كارشناسان معتقدند این امر، جریان نقدینگی دولت را حل می كند اما هدف نهایی كه كاهش تصدی گری دولت می باشد را به دنبال ندارد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، رئیس جمهور در اولین جلسه هیات دولت در سال جدید، بر اینكه دستگاه های دولتی باید سهام خودرا در بورس عرضه كنند اصرار كرد و اظهار داشت كه پارینه شرایط بسیار خوبی در بورس داشتیم و ان شاءالله امسال هم شرایط خوبی در بورس خواهیم داشت؛ رونق بورس به این است كه همه دستگاه های دولتی سهام و اموال خودرا در بورس عرضه كنند؛ پس امسال برای حركت در تولید نیازمندیم كه این سهام را به بازار بورس یا فرابورس عرضه نماییم و بتوانیم تحول بزرگ را شاهد باشیم.
همچنین استفاده از فرصت بازار سرمایه، در واگذاری شركت ها و دارایی های دولت و همین طور فروش اموال مازاد بانك ها، باتوجه به استقبال مردم از این بازار یكی از نكاتی بود كه از طرف رئیس جمهور در تماس تلفنی كه با وزیر امور اقتصادی و دارایی داشت، مورد تاكید قرار گرفت.

عرضه سهام شركت های دولتی با تخفیف ۲۰ و ۲۵ درصد به مردم
در این راستا، شورای عالی بورس برمبنای قانون بودجه سال ۹۹ و همین طور به استناد اصل ۴۴، در جلسه یازدهم فروردین ماه، ساز و كار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شركت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب كرد و این مصوبه شانزدهم فروردین ماه ۹۹ توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی تقدیم معاون اول رئیس جمهور شد.
به گفته شاپور محمدی - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار - بر طبق این ساز و كار تمامی سهام شركت های دولتی بورسی و فرابورسی در دو نوبت و با تخفیف ۲۰ تا ۲۵ درصدی به عموم مردم عرضه می شود. در نوبت اول، سهام دولتی شركت های بورسی در چارچوب واحد صندوق های قابل معامله عرضه و در صورت باقی ماندن، در نوبت دوم به شكل تك سهم و با بهره گیری از روش ثبت سفارش (بوك بیلدینگ) به هر كد ملی ایرانی واگذار می شود.

عرضه سهم دولت در ۹ شركت دولتی در بورس
پس از آن فرهاد دژپسند - وزیر امور اقتصادی و دارایی - اعلام نمود كه در آینده نزدیك، سهام دولت در تعداد ۹ شركت دولتی در رسته های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، مالی (بانك ها و بیمه ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد. در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است كه به صورت فراگیر این سهام ها را عرضه نماییم تا همه مردم با اعمال تخفیف هایی (در مرحله اول و فقط برای یك بار) در دو گروه ۲۰ و ۲۵ درصدی با سقف خرید دو میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه شده را خریداری كنند.

درآمدزایی ۳۰ هزار میلیاردتومانی از عرضه سهام شركت های دولتی
وی در پاسخ به این كه چه مقدار درآمدزایی از واگذاری شركت های دولتی به دست خواهد آمد، اینگونه توضیح داده كه هدف عمده دراین زمینه، انتقال مالكیت و مردمی كردن اقتصاد است كه برآوردها نشان دهنده این است كه از این طریق حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای بودجه تامین مالی داشته باشیم.

۱۵ اردیبهشت؛ نخستین فراخوان برای واگذاری
طبق اعلام دژپسند، دوره فراخوان تا عرضه ۱۰ روز است و گروه گروه این اتفاق را انجام می دهیم. تلاش بر این است كه ۱۵ اردیبهشت نخستین فراخوان واگذاری شركت های دولتی باشد. همین طور مرحله دوم عرضه شركت هایی هستند كه بورسی نیستند و وارد بورس می شوند.
وی درمورد تاثیر واگذاری شركت های دولتی بر بورس نیز معتقد می باشد كه این امر عمق بازار بورس را بیشتر می كند. شاخص بازار سرمایه صرفا منعكس كننده تحولات بازار نیست، بلكه تحولات اقتصاد كشور نیز بر آن اثر دارد.

تاكید مجدد رئیس جمهور
این مباحث درحالی مطرح شده كه رئیس جمهور باردیگر روز گذشته، در گفت وگویی با وزیر امور اقتصادی و دارایی، دستور داد كه سریعا طبق مصوبه اخیر دولت، سازوكار عرضه سهام بنگاه هایی كه در اختیار دولت، نهادهای عمومی و نیروهای مسلح هستند را در بورس فراهم آورد.

یكسان سازی طرف عرضه و تقاضا در بورس
حال درباره چند و چون این طرح، فردین آقابزرگی - كارشناس بازار سرمایه - در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ضرورت اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، اظهار نمود: اقتصاد دانان و كارشناسان بیش از ۲۵ سال است كه می خواهند اصل ۴۴ قانون اساسی بطور كامل تحقق پیدا كند و تصدی گری دولت بمنظور افزایش بهره وری و كارایی در شركت ها به حداقل ممكن برسد. این مساله هم اكنون با حجوم نقدینگی سرشار به سمت بازار سرمایه و بورس مصادف شده و مسئولان را به فكر وا داشته است كه از این طریق طرف عرضه در این بازار را نسبت به طرف تقاضا متعادل كنند.

جذب نقدینگی در بورس
وی افزود: بر این اساس تشكیل كد یا هلدینگ هایی مانند واگذاری سهام عدالت، واگذاری گروهی سهام شركت های دولتی كه چند شركت پالایشگاهی و فولادی هستند و تخصیص به كد ملی اشخاص می تواند بخش عمده ای از نقدینگی را جذب نماید. در واقع باتوجه به محور قرار گرفتن حجوم نقدینگی به بازار سرمایه، یكی از تدابیر پیشنهادی اولیه شورای عالی بورس و وزیر اقتصاد عرضه سهام شركت های دولتی بود كه گزینه خوبی است و به اقتضای شرایط می تواند كارایی خوبی داشته باشد.
به گفته این كارشناس بازار سرمایه، عرضه سهام شركت های دولتی بهره وری لازم را ایجاد خواهدنمود و سرمایه گذاران را به سمت شركت هایی كه عایدات نقدی و سودآوری داشته باشند سوق می دهد، نه شركت هایی كه صرفا مورد سفته بازی قرار می گیرند.

تصدی گری دولت كم نمی شود
آقابزرگی در مورد نقایص واگذاری سهام شركت های دولتی نیز توضیح داد: نقص طرح واگذاری جزء به جزء سهام به احاد سهامداران یا متقاضیان این است كه این واگذاری موجب نمی گردد مدیریت دولتی از دست مدیران دولتی بیرون رود، در صورتیكه فلسفه اصل ۴۴ قانون اساسی، كاهش تصدی گری دولت می باشد، نه فروش سهام.
به گفته وی، كشور تجربه موفقی برای عرضه سهام دولت و خصوصی سازی نداشته است؛ بدین سبب نحوه فروش سهام شركت های دولتی باوجود اینكه جریان نقدینگی دولت را حل می كند اما هدف نهایی كه كاهش تصدی گری دولت می باشد را به دنبال ندارد.
منبع:

1399/01/23
14:13:22
5.0 از 5
3222
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش