ذخیره ارزی برای كرونا ریال شد

ذخیره ارزی برای كرونا ریال شد به گزارش آنی بازار پس از موافقت مقام معظم رهبری در ارتباط با برداشت یك میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای كمك به جبران هزینه های كرونا، نخستین معادل ریالی آن در اختیار دولت قرار گرفته است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، هزینه های سنگین ناشی از شیوع کرونا و نیاز وزارت بهداشت به منابع مسائلی بود که تنها از کانال بودجه دولت امکان تأمین نداشت و منابع دیگری برای جبران هزینه و همینطور پشتیبانی از اقشار صدمه پذیر پیشبینی شد.
در همین جریان کمک از منابع صندوق توسعه ملی مطرح بود تا این که در اوایل فروردین ماه رئیس جمهور اعلام نمود که طی نامه ای درخواست برداشت یک میلیارد دلاری از منابع صندوق توسعه ملی به منظور کمک به هزینه های ناشی از کرونا را مطرح کرده است و در ادامه هم طولی نکشید که مقام معظم رهبری هم با این درخواست دولت موافقت کردند و مجوز برداشت صادر شد.
حدود یک ماه از مجوز دولت برای برداشت منابع از صندوق توسعه ملی گذشت تا این که اخیرا نوبخت - رئیس سازمان برنامه وبودجه - اعلام نمود اولین بخش از معادل ریالی یک میلیارد یورو توسط بانک مرکزی به حساب خزانه واریز شده است.
برداشت از صندوق توسعه ملی قرار بود برای تأمین هزینه های وزارت بهداشت در جریان مقابله با کرونا و همینطور کمک به صندوق بیمه بیکاری مورد استفاده قرار بگیرد، ازاین رو نوبخت اعلام نموده که از وزیر بهداشت دعوت کرده است تا در جلسه ای اولویت های تخصیص منابعی که تا الان از صندوق توسعه ملی در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته را تعیین کنند.
سالانه و برپایه میزان تعیین شده در قانون بخشی از منابع ناشی از فروش نفت بعنوان ذخیره در صندوق توسعه ملی قرار می گیرد و منابع آن به صورت ریالی و ارزی و در قالب اساس نامه و در چارچوب تسهیلات در اختیار بخش های مقرر در قانون قرار خواهد گرفت. اما در این بین امکان دارد تحت شرایطی دولت درخواست برداشت از منابع صندوق توسعه ملی را داشته باشد که در صورت صدور مجوز از جانب مقام معظم رهبری این اتفاق رخ خواهد داد. پس از آن به میزان تعریف شده از ارز صندوق، از جانب بانک مرکزی به ریال تبدیل گشته و معادل ریالی آن به خزانه واریز می شود تا دولت از آن استفاده نماید.
این در شرایطی است که طبق قانون تبدیل منابع صندوق توسعه ملی به ریال برپایه نرخ بازار نیما انجام می شود که هم اکنون آن برای دلار کمتر از ۱۴ هزار تومان و یورو نزدیک به ۱۵ هزار تومان است.
حالا بخش اول معادل ریالی یک میلیارد یورو در اختیار دولت قرار گرفته و به تدریج مابقی آن هم تبدیل به ریال و به حساب خزانه واریز می شود تا بتواند برای بخش های تعریف شده مورد استفاده قرار دهد. معمولا برداشت از صندوق توسعه ملی برای دولت به صورت تسهیلات است و به تدریج به صندوق باز می گردد اما در ارتباط با این یک میلیارد دلار هنوز سازوکار نحوه برداشت آن اعلام نشده است.1399/02/17
14:55:34
5.0 از 5
2632
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش