ارزیابی اتحادیه اروپا از ركود بی سابقه در كشورهای عضو

ارزیابی اتحادیه اروپا از ركود بی سابقه در كشورهای عضو به گزارش آنی بازار اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در اولین ارزیابی اقتصادی رسمی، ركودی در ابعاد تاریخی برای سالجاری میلادی (۲۰۲۰) برای كشورهای عضو به دلیل همه گیری ویروس كرونا، پیش بینی نمود.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از بروکسل؛ کمیسیون اروپا در ارزیابی فصل بهار (سه ماهه نخست ۲۰۲۰) خود اعلام نمود: اقتصاد ۲۷ کشور عضو این اتحادیه امسال تا ۷.۵ درصد کوچک خواهد شد، اما در سال بعد (۲۰۲۱) حدود ۶ درصد رشد خواهد داشت.
همچنین ۱۹ کشور از اعضای اتحادیه اروپا که کاربرد یورو را بعنوان پول رایج پذیرفته اند، امسال افت ۷.۷۵ درصدی و در سال آتی رشد ۶.۲۵ درصدی را تجربه خواهند کرد.
پائولو جنتیلونی کمیسیونر اقتصادی اتحادیه اروپا در بروکسل اظهار داشت: حالا کاملا آشکار است که اتحادیه اروپا وارد عمیق ترین رکود اقتصادی در طول تاریخ خود شده و با همه گیری این ویروس، فعالیتهای اقتصادی در کشورهای عضو این نهاد به صورت ناگهانی تا یک سوم کاهش یافته است.
براساس آمار مرکز اروپایی پیشگیری و مهار بیماری ها؛ بیشتر از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن در این قاره به ویروس کرونا مبتلا و بیشتر از ۱۳۷ هزار تن جان خویش را از دست داده اند. هر چند به دلیل داده های مبهم درباره همه گیری، نرخ پائین آزمایش های تشخیصی و مشکلات نظام های درمانی، میزان واقعی همه گیری و تلفات این بیماری بسیار بیشتر از این برآورد می شود.
علیرغم اینکه با کاهش سرعت گسترش بیماری در کشورهای اروپایی، شهروندان با احتیاط از قرنطینه خارج شده و به تدریج به سر کارهایشان برمی گردند، اما به دلیل نگرانی از موج دوم همه گیری، هنوز تدابیر و اقدامات شدید بهداشتی اجرا می شود و تا هرگونه بازگشت به زندگی عادی، چندین ماه فاصله باقی مانده است.
کمیسیون اروپا در ارزیابی تازه خود اضافه کرد: این همه گیری به هزینه مصرف کننده، تولید صنعتی، سرمایه گذاری، روابط بازرگانی، جریان سرمایه و زنجیره عرضه و همینطور مشاغل صدمه رسانده، بگونه ای که پیشبینی می شود نرخ بیکاری در این ۲۷ کشور در ۲۰۲۰ از ۶.۷ درصد تا ۹ درصد بالا رفته و در ۲۰۲۱ به حدود هشت درصد کاهش پیدا کند.
به گفته جنتیلونی؛ افزون بر این ما کاهش زیادی در ساعتهای کاری داریم.
همچنین با کاهش نرخ کالاها و خدمات به دلیل افت شدید تقاضا و سقوط بهای نفت، از نرخ تورم به میزان قابل توجهی کاسته خواهد شد. با عنایت به انتظار تعویق یا لغو سرمایه گذاری شرکت ها به دلیل بی ثباتی ها، احیانا نرخ سرمایه گذاری هم کاسته می شود و صادر کنندگان هم احیانا به دلیل اختلال در نقل و انتقال مردم، کالاها و خدمات، از این وضع بی نصیب نخواهند ماند.
اقتصادهای ایتالیا و اسپانیا که شدیدترین لطمه را از این ویروس خورده اند و تا اندکی کمتر فرانسه، بیشترین زیان را خواهند دید. یونان هم که زیان های جانی زیادی از خود این ویروس متحمل نشده، اما اقتصاد آن پیش از این به دلیل بحران بدهی ها، صدمه زیادی دیده بود و به شدت به گردشگری وابسته است، در مکان بالای لیست زیان دیدگان اقتصادی اروپا قرار دارد.
پیش بینی می شود که اقتصاد فرانسه تا حدود ۸.۲ درصد کوچک شود، در حالیکه آلمان گرفتار انقباض کمتری خواهد بود، هر چند امسال با افت ۶.۵ درصدی تولید، بدترین رکود را از دوره جنگ دوم جهانی بخصوص در صادرات، تجربه خواهد نمود.
به گفته جنتیلونی، عمق رکود و میزان بهبودی اقتصادی کشورهای عضو بزرگترین بلوک تجاری جهان، به صورت برابر نخواهد بود و به سرعت لغو تعطیلی ها، اهمیت خدماتی مانند گردشگری برای هر اقتصاد و منابع مالی هر کشور، بستگی خواهد داشت که چنین واگرایی، تهدیدی برای بازار یکپارچه و حوزه یورو به حساب می آید، هرچند از راه اقدام قاطع و مشترک اروپایی قابل محدود شدن است.
شیوع بیماری کرونا باعث تحمیل زیان های فراوان اقتصادی بر کشورهای اروپایی شد و نارضایتی تعداد قابل توجهی از کشورها از عملکرد بروکسل پایتخت این نهاد را به همراه داشته و همین مسئله زمزمه ها برای واگرایی در آنرا طنین انداز کرده است.
در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ کشورهای اروپایی بخصوص اعضای اتحادیه اروپا متحمل فشارهای اقتصادی سنگینی شدند. در بعضی از این کشورها بیشتر از دو ماه شرایط قرنطینه ای شدیدی به اجرا در آمد که کشورها را به حالت تعطیل درآورده بود. حالا چند روزی است که اندکی از میزان محدودیت ها کاسته شده است.


1399/02/20
03:50:42
5.0 از 5
2540
تگهای خبر: ارز , ارزیابی , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش