یك كارشناس اقتصادی پاسخ داد

هدف گذاری تورم قیمت ها را كاهش می دهد؟

هدف گذاری تورم قیمت ها را كاهش می دهد؟ به گزارش آنی بازار با بیان آمادگی بانك مركزی در اجرای سیاست هدف گذاری تورم، یك كارشناس اقتصادی اعتقاد دارد كه نمی توان در كوتاه مدت انتظار داشت كه این سیاست منجر به ثبات قیمت ها شود، بلكه این امر مستلزم همراهی دولت، كاهش كسری بودجه، پنهان نكردن كسری بودجه، موفقیت بانك مركزی در بازار باز، هدف گذاری نرخ بهره و تورم است.


اخیرا رئیس کل بانک مرکزی از آمادگی این بانک برای اجرای سیاست هدف گذاری تورم اطلاع داده که در این حوزه محمد صادق الحسینی درباره چگونگی تحقق این سیاست و ملزومات آن به ایسنا، توضیح داد: وجود بازار اوراق دولتی عمیق در سیاست هدف گذاری تورم از اهمیت برخوردار می باشد که به واسطه ای که این بازار گسترده، بانک مرکزی امکان ایجاد عملیات بازار باز بانکی پیدا می کند و با این عملیات می تواند نرخ بهره بین بانکی را در حدی که تأمین کننده نرخ تورم هدف است، تنظیم کند.
وی افزود: با عنایت به میزان زیاد تورم های موجود در اقتصاد، تحقق این سیاست اقدام سختی است. حالا باید این سیاست بعنوان یک دوره آزمایشی اجرا شود تا اگر موفق بود بتواند در آینده هم ادامه پیدا کند.

تورم ریشه مالی دارد
در ادامه این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه مشکل تورم در اقتصاد ایران ریشه مالی دارد، اظهار داشت: این اقدام می تواند ابزارهایی را در اختیار بانک مرکزی قرار بدهد تا امکان تاثیرگذاری سیاست های مالی و انبساطی بر تورم را کاهش بدهد. اما مهم ترین مبحث در این حوزه این است که کسری بودجه دولت کاهش پیدا کند.
به گفته وی، بانک مرکزی با این اقدام می تواند کمی در کاهش شدت رشد تورم یا رشد قیمت ها نقش داشته باشد اما نباید این انتظار را داشت که در سال آینده تورم به نرخی که بانک مرکزی در این حوزه درنظر گرفته برسد، بلکه تورم ریشه های دیگری در اقتصاد دارد که باید آنها هم اصلاح شوند.

تحقق هدف گذاری تورم به چه چیزهایی نیاز دارد؟
صادق الحسینی اعتقاد دارد که تحقق هدف گذاری تورم به شرایطی همچون وجود بازار اوراق عمیق، دانش استفاده از عملیات بازار باز، کنترل نرخ بهره نیاز دارد و الان در کوتاه مدت این اقدام تورم را کاهش نخواهد داد و تأثیر ملموسی بر معیشت مردم نخواهد داشت.
این اقتصاددان اضافه کرد: اینکه سیاست هدف گذاری تورم به ثبات قیمت ها کمک نماید به همراهی دولت، کاهش کسری بودجه، پنهان نکردن کسری بودجه، موفقیت بانک مرکزی در بازار باز، هدف گذاری نرخ بهره و تورم نیاز دارد که اگر تمام این عوامل اجرا شود، می توان به تاثیرگذاری این سیاست در ثبات قیمت ها امیدوار بود.
وی در انتها سخنانش تصریح کرد: تأثیر این سیاست در کوتاه مدت بر ثبات قیمت ها دور از انتظار است، اما در کل، اجرای این سیاست و ارتقا دانش در این حوزه، اقدام موثری و مفیدی در اقتصاد است.1399/02/27
15:42:39
5.0 از 5
2535
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش