احتمال لغو ممنوعیت ورود خودرو های بالای 2500 سی سی برای سرمایه گذاران

احتمال لغو ممنوعیت ورود خودرو های بالای 2500 سی سی برای سرمایه گذاران آنی بازار: با وجود ممنوعیت واردات خودرو های بالای 2500 سی سی، اعلام جدید معاون فنی گمرك از این حكایت دارد كه منعی برای ورود موقت خودرو های سواری بالای 2500 سی سی از طرف سرمایه گذاران خارجی وجود ندارد و در این رابطه گمرك ضمانت لازم را خواهد داشت.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، مدتی پیش هیات وزیران با پیشنهاد وزارت اقتصاد مصوب کرد که سرمایه گذاران خارجی بتوانند به ازای هر ۳۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری در ایران تا سه دستگاه خودروی سواری نو را بدون ارائه جواز عبور و بعد از تشریفات گمرکی تا پنج سال ورود موقت کند که مدت این مجوز یکساله تعیین شد اما با مجوز گمرک و با رعایت استانداردها امکان تمدید تا پنج سال وجود دارد.

امکان ورود موقت خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی با ضمانت گمرک

تازه ترین اظهارات مهرداد ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران - در ارتباط با تسهیلات گمرک برای سرمایه گذاران خارجی در خصوص ورود سه دستگاه خودروی سواری برای مدت پنج سال از این حکایت دارد که ورود خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی نیز امکان پذیر باشد.

این در حالی است که در سال های گذشته و با تغییر ضوابط و شرایط واردات خودرو، ورود خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی ممنوع شده بود و طبق توافقات انجام شده خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی که حالا وارد شده و در گمرک وجود دارند نیز به غیر از موارد استثنا، متروکه شده و باید برای تعین تکلیف در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گیرد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به امکان ورود سه درستگاه خودروی سواری برای مدت پنج سال از طرف سرمایه گذاران خارجی گفته که منعی جهت ورود موقت خودرو های سواری بالای ۲۵۰۰ سی سی به نظر نمی رسد و گمرک می تواند تضمین لازم جهت ورود موقت این خودرو ها را بصورت بیمه نامه معتبر دریافت و اجازه ورود موقت را صادر کند.

ارونقی در تشریح تسهیلات گمرکی در نظرگرفته شده برای سرمایه گذاران خارجی توضیح داد: مسافران غیرمقیم ایران که با خودروی شخصی خود وارد کشور می شوند، هرگاه جواز عبور مانند کارنه دو پاساژ، از کانون های جهانگردی کشورهای ملحق به قرارداد گمرکی ورود موقت وسایل نقلیه شخصی در دست داشته و به گمرک ورودی عرضه کنند می توانند تا سه ماه، بدون گردنگیر به تسلیم اظهارنامه یا تأدیه تضمینی به گمرک، از وسیله نقلیه خود در کشور استفاده کنند یا در طول این مدت چندین بار با وسیله خود از راه های مجاز وارد و خارج شوند؛ البته گمرک ایران می تواند به درخواست متقاضی در صورت داشتن عذر موجه مدت استفاده از وسیله نقلیه در داخل کشور را حداکثر تا اختتام مدت اعتبار جواز تمدید کند.

به گفته وی، استفاده از این مزایا منوط به این است که مجوز برای ورود وسیله نقلیه به ایران دارای اعتبار باشد. همین طور مندرجات در جواز عبور با مشخصات وسیله نقلیه وارده مطابق باشد و در هیچ یک از قسمت های مختلف جواز آثار قلم خوردگی وجود نداشته باشد، مگر اینکه کانون صادرکننده جواز، اصلاحی را که به عمل آمده با مهر و امضای خود گواهی کرده باشد. باید توجه داشت ایرانیان مقیم خارج از کشور به شرطی می توانند از مقررات این ماده استفاده کنند که پیش از ورود به ایران حداقل سه ماه متوالی در خارج اقامت داشته باشند.

معاون امور گمرکی گمرک ایران اظهار داشت: شیوه نامه اجرایی این تصویب نامه، به زودی بعد از برگزاری جلسه مشترکی فی درخلال گمرک و سازمان سرمایه گذاری و تأیید مراجع ذی صلاح جمع بندی و جهت اقدام لازم به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ خواهد گردید.

منبع:

1399/03/12
22:36:19
5.0 از 5
2952
تگهای خبر: اقتصاد , بیمه , پاساژ , تسهیلات
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش