عرضه ارز صادراتی در نیما از ۳۰ میلیارد یورو فراتر رفت

عرضه ارز صادراتی در نیما از ۳۰ میلیارد یورو فراتر رفت آنی بازار: سامانه نیما با بازگرداندن بیش از 30 میلیارد یورو از ارز صادراتی به چرخه اقتصادی كشور، نقش مهمی در تامین ارز مورد نیاز واردكنندگان و برقراری تعادل در بازار ارز داشته است.


پس از التهاب بازار و نوسان های شدید نرخ ارز در سال های ۹۶ و ۹۷ که گاه به چند هزار تومان در یک روز می رسید، سیاست ها و ابزارهای مختلفی توسط دولت به کارگرفته شد تا تعادل به بازار بازگردد که از مهمترین آنها سامانه نیما بود.
سامانه نیما بوسیله ساماندهی عرضه و تقاضای ارز در بخش تجارت خارجی توانست آرامش را به بازار ارز بازگرداند. بر این اساس، نیما با شناسایی و ثبت نیازهای ارزی واقعی واردکنندگان، جلوی تقاضاهای کاذب و غیرواقعی را گرفت.
این سامانه از نیمه نخست سال ۹۷ بعد از تعدیل سیاست های ارزی دولت بعنوان مرجع تعیین نرخ خرید و فروش حواله های ارزی تعیین شد.
جزئیات عملکرد دو ساله نیما
بررسی آمار سامانه نیما توسط ایرنا نشان می دهد، مجموع عرضه ارز صادراتی در این سامانه از شروع راه اندازی این سامانه در نیمه نخست ۹۷ تا ۳۰ خرداد ۹۹ در مجموع ۳۰ میلیارد و ۷۵ میلیون یورو در سامانه نیما برای فروش عرضه شده است. حجم معاملات خرید در این سامانه نیز ۲۴ میلیارد و ۹۳۱ میلیون یورو بوده است.
در سال نخست فعالیت این سامانه (مرداد تا اسفند ۹۷) در مجموع ۱۱ میلیارد و ۱۹۰ میلیون یورو ارز در نیما ارائه شد.
در سال ۹۸ حدود ۱۶ میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار ارز صادراتی بوسیله سامانه نیما به چرخه اقتصاد بازگردانده شد.
از ابتدای فروردین تا ۳۰ خرداد ۹۹ نیز در مجموع دو میلیارد و ۷۶۰ میلیون یورو در سامانه نیما ارائه شد که یک میلیارد و ۷۴۲ میلیون یورو از آن بفروش رسید.
در فروردین ۹۹ حدود ۵۳۱ میلیون یورو در نیما ارائه شد. در اردیبهشت ۹۹ نیز یک میلیارد و ۱۸۴ میلیون یورو بوسیله این سامانه وارد چرخه اقتصاد کشور شد
از اول تا ۳۰ خرداد امسال نیز ۹۹۸ میلیون یورو در سامانه نیما توسط صادرکنندگان ارائه شد.منبع:

1399/03/31
16:46:21
5.0 از 5
2752
تگهای خبر: آرامش , ابزار , ارز , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش