همتی:

تلاشمان بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به كشوراست

تلاشمان بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به كشوراست رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران اختلاف نظری نداشته و در تلاشیم كه با یاری یكدیگر نه فقط از خروج ارز جلوگیری كرده بلكه واردات را روان نماییم و ارز حاصل از صادرات را به كشور بازگردانیم.


به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصرهمتی در دیدار با هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اعلان اینکه شرایط صادرکنندگان و فشارهایی که به لحاظ شرایط تحریمی و زمان دریافت ارز حاصل از صادرات وجود دارد را درک می نماییم و همکاری لازم را دراین زمینه خواهیم داشت، اضافه کرد: اگر صادرکنندگان اعتراضی به نرخ پایه صادراتی محاسباتی در گمرک دارند حداقل ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات خودرا که قبل از این نسبت به بازگشت آن متعهد شده بودند را به کشور بازگردانند تا بشود درمورد آن درفرصت مناسب مذاکره و تصمیم گیری نماییم.
وی اشاره کرد: نقش فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی را در تامین درآمدهای غیرنفتی کشور مفید خواند و اظهار داشت: اتاق بازرگانی می تواند با رهنمودهای خود به فعالان اقتصادی و هدایت آنان، به وظیفه کلیدی خود در شرایط ویژه فعلی کشور عمل کند؛ در همین راستا، باید تلاش نماییم مسائل را با همکاری یکدیگر برطرف نماییم.
رئیس شورای پول و اعتبار با اعلان اینکه بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران هم سو است، اظهار داشت: ما در بانک مرکزی با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران اختلاف نظری نداریم و باید با کمک یکدیگر تلاش نماییم از خروج سرمایه از کشور جلوگیری نماییم. در همین راستا تلاش ما بر این است که واردات را روان نماییم و ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانیم. البته ذکر این نکته لازم است که اولویت بانک مرکزی تامین ارز برای کالاهای اساسی و دارو و بعد از آن تامین مواد اولیه کارخانجات است.
وی هدف از برگزاری این جلسات را برطرف نمودن مسائل در فضایی دوستانه عنوان نمود و اظهار داشت: باتوجه به شرایط و مشکلات فراوانی که بواسطه تحریم ها به کشور تحمیل شده است، لازم است با درک مشترک برای بهبود فضای کسب و کار در کشور تلاش نماییم.
رئیس شورای پول و اعتبار با اعلان اینکه در اداره کشور نباید فقط بر درآمدهای نفتی متکی بود، اظهار داشت: به سبب شرایط ظالمانه ناشی از تحریم ها، این درآمدها نیز کاهش یافته است. در چنین شرایطی باید تلاش نماییم به راهکاری مشترک برای افزایش درآمدهای غیرنفتی و بازگشت ارز حاصل از صادرات بیندیشیم، چونکه این کار سبب تقویت منافع ملی کشور می شود.
وی تصریح کرد: خوشبختانه صادرکنندگان عمده که همان پتروشیمی ها و صنایع فولاد هستند، ارز خودرا به کشور بازگردانده اند و امیدواریم سایر صادرکنندگان نیز نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اقدام نمایند.
رئیس کل بانک مرکزی ضمن قدردانی از صاحب نظران و کارشناسان اقتصادی که نظرات خودرا درباره مسائل روز اقتصادی کشور عنوان می کنند، اظهار داشت: به آنان اطمینان می دهم که بانک مرکزی در سیاست گذاری های خودشفاف و مسئولانه رفتار می کند.
رئیس شورای پول و اعتبار اشاره کرد: رشد پایه پولی طبق آخرین گزارش بانک مرکزی از شروع امسال تا اختتام خرداد، در مجموع، با احتساب خرید ارز، منابع مقابله با کرونا و تنخواه دولت، ۸.۸ درصد بوده است.
** همه از تنش ها و اتفاقات اثر می پذیرند
همچنین در این نشست، رئیس اتاق بازرگانی ایران، با اعلان اینکه در شرایط فعلی کشور، همه از تنش ها و اتفاقات اثر می پذیرند، عنوان کرد: فعالان اقتصادی از مجموعه اتفاقاتی که در شرایط فعلی اقتصادی رخ می دهد، لطمه می بینند و از اثرات آن مستثنی نیستند و ما نیز نسبت به این قبیل مسائل حساس هستیم.
غلامحسین شافعی با اشاره به اینکه باید با در نظر داشتن مسائل صادرکننده نسبت به تصمیم گیری درباب آنها اقدام نمود، اظهار داشت: در هر قشری، افرادی هستند که از شرایط خاص کشور، سوءاستفاده می کنند؛ اما نباید به خاطر عده ای قلیل، تصمیماتی اتخاذ نمود که سایرین نیز از آن متضرر شوند.
رئیس اتاق ایران با اعلان اینکه مشتاقیم به اقتصاد کشور کمک نماییم، اظهار نمود: ما فعالان اقتصادی نسبت به تنگناهای پیش روی اقتصاد کشور و بانک مرکزی آگاهیم و باید مشکلات بازگشت ارز حاصل از صادرات را به صورت مشترک حل نماییم و دراین زمینه آماده هرگونه همکاری و همراهی هستیم.
دراین جلسه همین طور رئیس اتاق تهران و سایر اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران مسائل مورد نظر خودرا مطرح نمودند.1399/04/08
21:50:09
5.0 از 5
2737
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازرگانی , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش