بانك ها و روی دیگر سكه!

بانك ها و روی دیگر سكه! آنی بازار: در حالی كه با افزایش قیمت سكه، برخی دخالت بانك ها در معاملات گواهی سپرده طلا را عامل نوسانات و التهابات در بازار طلا می دانند، تعدادی از مسئولان بانكی، بازار سرمایه و اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینكه نقش بانك ها در این معاملات فقط انبارداری است و نقشی در تغییرات قیمت سكه ندارند، جزئیات حضور بانك ها در این معاملات را تشریح كردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، با افزایش قیمت سکه در مدت اخیر، صحبت هایی عنوان شد که "بورس کالا به بازار فیزیکی سکه در زمینه افزایش قیمت سکه جهت می دهد و بانک ها و خزانه ها نیز سکه را می خرند و قیمت را افزایش می دهند".
در نهایت همین موضوع موجب شد معامله گواهی سکه در بورس کالا برای حدود سه روز متوقف شود. به دنبال طرح این موضوع، معاون بورس کالای ایران با تاکید بر اینکه بانک ها و خزانه های بورس کالا هیچ دخالتی در روند معاملات سکه ندارند، به ایسنا اظهار داشت که در واقع بانک ها فقط انباردار و خزانه دار سکه ها هستند و خرید و فروشی در بازار انجام نمی دهند.

بانک ها تنها انباردار سکه طلا هستند
علاوه براین، از آنجاکه سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از سال ۱۳۹۴ و برای افزایش ایجاد شفافیت و امنیت معاملات سکه، معاملات گواهی سکه در سیستم معاملات را راه اندازی کرده و سکه در انبار بورس کالای ایران واقع در خزانه داری بانکهای رفاه کارگران، صادرات، ملت و سامان که در بورس کالا گواهی سپرده صادر می کنند، نگهداری می شود، مدیران عامل کارگزاری این بانک ها نیز توضیحاتی درباره نقش بانک ها در معاملات گواهی سپرده سکه ارائه کردند.
براین اساس، طبق آنچه مسئولان بانکی تاکید دارند "بانک ها در معاملات گواهی سپرده سکه و طلا و نوسانات قیمتی آن به خصوص افزایش قیمت نقشی ندارند و فقط عاملی برای انبار کردن سکه ها در خزانه های خود هستند".
به گفته مدیر عامل کارگزاری بانک رفاه کارگران، بانک ها در معاملات گواهی سپرده سکه شرایط نقدشوندگی، ایجاد شفافیت و تکمیل زنجیره خدمات رسانی شرکت های فعال در بازار سرمایه را فراهم می کنند.
بانک ملت نیز دراین زمینه توضیح داد که نماد سکه موجود در تابلوی بازار به نام یک بانک به هیچ وجه به معنای مالکیت آنها توسط بانک ها نیست بلکه به معنای بانک محل انبارداری اصل سکه های طلاست؛ بدین سبب بانک ها نقشی در خرید سکه فیزیکی از بازار طلا و یا فروش آن در بورس نداشته و نمی توانند در کنترل قیمت و یا افزایش آن نقش موثری ایفا کنند.
مدیر عامل بانک صادرات هم درباره نقش بانک ها در معاملات گواهی سپرده طلا اشاره کرد که که بانک ها در این معاملات نقش عامل دارند و با همکاری بانک مرکزی برای کنترل بازار سکه از گواهی سپرده استفاده می نمایند.

دلیل اختلاف قیمت سکه در بورس نسبت به بازار فیزیکی
همچنین از آنجائیکه متقاضیان دریافت گواهی این معاملات باید به همراه سکه، مدارک شناسایی را نیز به خزانه چهار بانک ذکر شده عرضه کنند، در نهایت گواهی سپرده سکه طلا بیان کننده مالکیت کالای سپرده شده است و این کالا (سکه) به انبار داده می شود و مردم در قبال آن رسید انبار را دریافت می کنند که دراین زمینه باید اصالت کالا تایید گردد و این اصالت بوسیله نوع تمام بهار، عیار ۹۰ درصدی و وزن ۸.۱۳۳ طلا گرمی سکه تعیین و تایید می شود.
لذا یک ابهام دیگر دراین زمینه، اختلاف قیمت سکه در بورس نسبت به بازار فیزیکی بود که مسئولان بانکی دلیل افزایش قیمت سکه در بورس کالا را متاثر از عواملی همچون اشتیاق خرید موجود در بازار فیزیکی و نشان دادن افزایش قیمت در بورس کالا به سبب عدم پاسخگویی عرضه و انتظارات بازار برای روز آینده می دانند که بر طبق اعلام مدیر عامل کارگزاری بانک رفاه کارگران عامل موثر بر اختلاف قیمت بین بازار فیزیکی و بازار گواهی سپرده سکه، اشتیاق خریدی است که در بازار فیزیکی وجود دارد و به سبب عدم پاسخگویی عرضه، این افزایش قیمت در بورس خودش را نشان میدهد.
در این زمینه، مدیر عامل کارگزاری بانک صادرات اظهار داشت که این امر به سبب انتظارات بازار برای روز آینده است، برای اینکه معاملات سکه در بازار آزاد از بامداد تا شب ادامه دارد اما در بورس کالا دو تا سه ساعت به این مساله اختصاص پیدا می کند و در آغاز معاملات در بورس کالا، این بازار قیمت و معاملات آتی را هم می بیند که سبب افزایش نرخ سکه می شود و در کاهش قیمت هم این بازار می تواند بیشتر از بازار آزاد در همان روز نسبت به فردا عمل کند.

کاهش اختلاف قیمت سکه بورسی در بازار فیزیکی
در نهایت نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران هم با اعلان اینکه برای آنکه نقدینگی از مردم گرفته شود، تصمیم گرفته شد که به برخی از بانک ها مجوز داده شود تا از مردم سکه بگیرند و در قبال آن اوراق بدهند، توضیح داد که با این عمل، علاوه براینکه این سرمایه دست خودشان (بانک) و سکه هم باقی می ماند، سکه به مردم تحویل داده نمی گردد و بجای آن اوراق تحویل مردم می دهند.
اکنون اتفاقی که به زعم دست اندرکاران بازار افتاده این است که مقداری نقدینگی از بازار جمع شده تا در آینده التهابی شکل نگیرد اما تورم سکه کاهش نیافته و لازم است در این زمینه تدبیر اساسی اتخاذ شود تا از روند صعودی این کالای سرمایه ای و موثر جلوگیری شود.
منبع:

1399/04/14
18:29:59
5.0 از 5
2478
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش