بانك ها بزرگترین سوداگران بازار مسكن

بانك ها بزرگترین سوداگران بازار مسكن آنی بازار: به اعتقاد یك تحلیلگر، بزرگترین سوداگران ما در بازار مسكن بانك ها هستند، در دنیا از ما به تفاوت خرید و فروش مسكن مالیات گرفته می شود و همین مورد موجب عدم سوداگری در این بازارها می شود و اگر دولت ها احساس كنند باید كنترل شدیدی بر بازار مسكن داشته باشند، نرخ مالیات مذكور را تا 80 درصد نیز بالا می برند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، فرهاد بیضایی - کارشناس مسکن - شب گذشته در برنامه پایش که با موضوع «سوداگری در بازار مسکن» پخش گردید، با اشاره به اینکه سیاستگذاری مسکن از دهه ۷۰ از ریل خود خارج شد، اظهار داشت: مسکن تبدیل به یک کالای سرمایه ای شده است، در ابتدای دهه ۸۰، بر مبنای مطالعات وزارت مسکن سابق، نخستین هشدار به سیاست گذاران داده شد.
وی افزود: بر مبنای مطالعات مذکور، بیش از ۵۰ درصد تقاضاهای بازار مسکن سرمایه ای است، این کار موازنه تقاضاهای مصرفی و سرمایه ای را بهم زد، از سال ۸۵ تا ۹۵ نیز تقاضاهای سرمایه ای به ۷۰ درصد رسیده است.
بیضایی اضافه کرد: از آغاز دهه ۸۰ با ورود بانکهای خصوصی به حوزه زمین و مسکن، این بازار رشد فزاینده ای را تجربه نمود و به سرمایه ای تر شدن این بازار کمک نمودند. موفق ترین دوره در بازار مسکن بازه زمانی سال های ۸۵ تا ۹۰ است که حدودا بیش از ۵ میلیون واحد مسکونی به موجودی مسکن کشور اضافه گردید که البته در این آمار مسکن مهر لحاظ نشده است.
وی افزود: با این وجود تعداد خانوارهایی که در این زمان صاحب خانه شده اند، حدود ۷/۱ میلیون است که نمایانگر وجود ۷۰ درصد تقاضای سرمایه ای و سوداگرانه در این بازار است، هم اکنون نیز پروسه سابق ادامه پیدا کرده و بر طبق سرشماری درصد سکونت ملکی در خانوارهای شهری به زیر ۶۰ درصد رسیده است.
کارشناس مسکن کشور با اشاره به اینکه اجاره نشینی در کشور ما بیش از آمارهای جهانی است، اظهار داشت: اجاره نشینی در این سال ها افزایش یافته است، در کشورهای حوزه اسکاندیناوی استجیار یک انتخاب است اما در ایران شرایط مردم را به سمت اجاره نشینی سوق می دهد.

مالیات بر عایدی سرمایه حلقه مفقوده بازار مسکن
بیضایی بیان نمود: بررسی های آماری در سال ۱۳۹۷ نشان داده است یک جوان ایرانی در این سال ۵۰۰ دلار حقوق می گرفته در حالیکه متوسط قیمت اجاره در تهران ۷۰۰ دلار بوده است، در شهری مثل آنکارا قیمت اجاره رقمی حدودا ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار است و متوسط درآمدعددی بین ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار است، یعنی در آنکارا جوانی که شاغل شود می تواند بلافاصله تشکیل خانواده دهد. حال در کشور ما یک جوان باید در یک دوره پس انداز کند تا بتواند مبلغ رهن یک خانه که فقط در ایران وجود دارد را بپردازد.
کارشناس اقتصادی برنامه پایش افزود: مالیات بر عایدی سرمایه حلقه مفقوده بازار مسکن کشور است، در کشور ما بازارهای غیر تولیدی جذاب وجود دارد که سرمایه گذاران بدون هیچ منعی در آن سرمایه گذاری می کنند و این لطمه اقتصاد کشور است.
بیضایی اظهار داشت: تولید در کشور ما با عنایت به وضع مالیات و بیمه تامین اجتماعی مشکل است، علیرغم این سختگیری ها برای تولید در کشور و درآمد راحت دلالی و سوداگری در کشور، مشخص است که کسی به سمت تولید نرود و همه در کشور دلالی کنند.
وی با تاکید بر اینکه در رکود اقتصاد جهانی نیز معاملات ملک تهران رونق داشت، اظهار داشت: در رکود دبی، معاملات ملکی در برج های تهران انجام می شد که پول آن در خارج از کشور جا به جا می شد، هیچکس نیز از جا به جایی این پول خبردار نمی شد و ازاین رو مسکن بهشت سوداگران و پولشویان است.
تحلیگر بازار مسکن افزود: بزرگترین سوداگران ما در بازار مسکن بانک ها هستند، در دنیا از ما به تفاوت خرید و فروش مسکن مالیات گرفته می شود و همین مساله موجب عدم سوداگری در این بازارها می گردد. در مقاطعی که دولت ها احساس می کنند باید کنترل شدیدی بر بازار مسکن داشته باشند، نرخ مالیات مذکور را تا ۸۰ درصد نیز بالا می برند.
بیضایی در انتها اضافه کرد: در بسیاری از کشورهایی که به دنبال کاهش فاصله طبقاتی هستند، نرخ مالیات فوق به ۴۰ درصد می رسد، این مکانیزم موجب می شود بخش عمده ای از عایدی سوداگری را مالیات بگیریم و انگیزه سوداگر را سلب نماییم، اگر این مکانیزم در بازارهای مسکن، طلا و ارز رخ دهد، سرمایه دار از انجام رفتارهای سوداگرانه منصرف می شود و سرمایه خودرا در عرصه تولید به کار می گیرد.

روند صعودی بازار بورس در بلند مدت
رضا نازی - تحلیلگر بازار سرمایه - هم در مورد روند بازار سرمایه بیان نمود: تفکر سرمایه گذاری در روند بازار سرمایه موثر است و اگر این تفکر دراز مدت باشد، هیچ مشکلی متوجه بازار نیست و اگر این نگاه کوتاه مدتی باشد، مشکلات بسیاری را برای فعالان بازار سرمایه بوجود می آورد.
وی اظهار داشت: اصلاح های رخ داده در بازار سرمایه، طبیعی و جز ذات بازار است، به عبارت دیگر رشد شاخص کل با دلار همپوشانی دارد و همراه با رشد دلار، شاخص کل نیز روند صعودی خودرا داشته است، جریان ورود نقدینگی یکی از عوامل موئر بر بازار سرمایه است.
تحلیلگر بازار سرمایه اضافه کرد: روند نزولی دلار، الزاما روی بازار سرمایه تاثیر ندارد، چونکه بین دلار بازار آزاد و دلار سامانه نیما تفاوت قیمتی است و نرخ نیما هم روند صعودی دارد، در دوماه اخیر روند ورود پول به بازار صعودی بوده است و همین عامل پویایی بازار سهام است.
نازی اظهار داشت: ضریب نفوذ بورس در جامعه رشد داشته و حجم معاملات در چند ماه اخیر خیره کننده بوده است، ارزش معاملات بورس هم اکنون ۱۵ هزار میلیارد تومان می باشد و همین رقم نشان دهنده توجه مردم به این بازار است.
وی در زمینه سهام عدالت و تاثیر آن بر بازار بیان نمود: پیشنهاد من به مردم نگهداری سهام عدالت است و این سهام دارایی بهادار ای می باشد.
تحلیلگر بازار سرمایه اضافه کرد: اصلاحات هفته اخیر شاخص کل، طبیعی و قابل پیشبینی بود و خطری سهامداران را تهدید نمی کند، فعالین بازار که از سال ۱۳۹۶ وارد بازار سرمایه شده اند، بازدهی خیره کننده ای را نسبت به بازارهای موازی کسب کرده اند.
نازی در انتها اظهار داشت: درباره تشبیه نوسانات این بازار به ریزش سال ۱۳۹۲ نیز باید گفت ما در شرایطی هستیم که تجربه های خاصی را پشت سر گذاشته ایم و بازار به یک بلوغ رسیده است، در دراز مدت بازار سهام بهادار است و روند رو به رشدی دارد.
ایجاد شفافیت در معاملات، وظیفه اصلی بورس کالا
رضا محتشمی پور - معاون عملیات و نظارت بر بورس کالا - در زمینه وظایف بورس کالا و اتفاقات رخ داده در این بازار با اشاره به اینکه بورس کالا بستری برای معاملات حجیم و بزرگ است، اظهار داشت: برخی از کالاها نظیر مواد اولیه و خام، در حجم بالا تولید و تجارت می شود، بورس های کالایی شناخته ترین بازار برای انجام اینگونه معاملات در سطح ملی و فراملی است.
وی اضافه کرد: این بورس ها شاخصهای قیمتی را برای بازار تعیین می کنند، به عبارتی دیگر در بورس کالا کشف قیمت کالاها معیار و استاندارد است، بورس کالا می تواند نقش تامین مالی کننده برای صنایع و تولید کشور را نیز ایفا کند.
معاون عملیات و نظارت بر بورس کالا اظهار داشت: ایجاد اطمینان به بازار و پیشگیری از نوسانات بی قاعده و هیجانی نیز وظیفه دیگر بورس کالا است، در بازار ایران بورس های کالایی نقش ایجاد شفافیت در معاملات را دارد، این شفافیت به تنظیم گری بازار کمک می نماید و از نوسانات نیز جلوگیری می کند.
محتشمی پور در مورد نوسانات موجود در کالاهای عرضه شده در بورس کالا، بیان نمود: بورس های کالایی شاخص وضعیت اقتصادی کشور هستند، برخی از شرکت های عرضه کننده به استناد تغییر در قیمت های مواد اولیه، قیمت پایه خودرا افزایش دادند که نشان دهنده افزایش قیمت ها در بازار است.
وی افزود: بورس های کالایی نشان دهنده نقص در بازار کشور است و از راه می توان بازار را اصلاح نمود، البته در تابلوی بورس کالا نیز نقص وجود دارد که مهمترین آن عرضه ناقص است که به سیاست ها و مقررات بر می گردد.
منبع:

1399/04/16
20:45:34
5.0 از 5
2466
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش